بلایی که جنگ اوکراین بر سر گوگل آورد

8032 خبر اولیه

طبق سرمقاله، شعبه گوگل در روسیه تصمیم خود را برای اعلام ورشکستگی در ماه می پس از مسدود شدن حساب بانکی این شرکت اعلام کرد. گوگل پس از اعزام نیروهای مسکو به اوکراین، برخی از کارکنان خود را از روسیه خارج کرد.

به گزارش Verge به نقل از رویترز، شعبه گوگل در روسیه به زودی اعلام ورشکستگی خواهد کرد. ظاهرا گوگل قصد دارد در بیانیه ای رسمی اعلام کند که دیگر قادر به مدیریت شعبه فعال خود در روسیه نخواهد بود. طبق آمار، شعبه روسی گوگل بیش از 100 کارمند دارد و توانسته در سال 2021 درآمدی بالغ بر 2.086 میلیارد دلار داشته باشد.

روسیه دسترسی به توییتر متا، شبکه های اجتماعی از جمله فیس بوک و اینستاگرام را محدود کرده است. گوگل و سرویس اشتراک‌گذاری یوتیوب هنوز در دسترس هستند، البته تحت فشار. مسکو به نگرش یوتیوب نسبت به رسانه های روسی اعتراض می کند. اما آنتون گورلکین، معاون کمیته سیاست اطلاعات دوما، گفت که این شرکت آمریکایی در خطر تعطیلی نیست. گوگل که پس از حمله مسکو به اوکراین بسیاری از تجارت خود را در روسیه تعطیل کرد، خدمات رایگان خود از جمله جستجو، یوتیوب، جیمیل، نقشه، اندروید و بریج را در دسترس کاربران روسی نگه داشته است.

دادگاهی در مسکو روز پنجشنبه گوگل را به دلیل عدم رعایت مکرر قوانین روسیه که شرکت‌های فناوری را ملزم به یافتن اطلاعات مصرف‌کننده می‌کند، 15 میلیون روبل (260000 دلار) جریمه کرد.

به گزارش رویترز، روسیه در سال های اخیر جریمه های زیادی را برای شرکت های فناوری خارجی به دلیل تخلفات مختلف اعمال کرده است. مخالفان کرملین می گویند این اقدام تلاشی برای به دست آوردن کنترل بیشتر بر اینترنت است. روسیه در ماه دسامبر گوگل را به دلیل حذف نکردن محتوای غیرقانونی 7.2 میلیارد روبل جریمه کرد. برای اولین بار، این جریمه بر اساس درآمدهای شرکت است و 506 میلیون روبل به جریمه اضافه شده است. درآمد شعبه روسی گوگل در سال گذشته 134.3 میلیارد روبل بود.

  رکود اقتصادی جهانی بسیار نزدیک است

در حال حاضر به نظر می رسد گوگل اولین شرکت بزرگ فناوری است که به دلیل بحران اوکراین ورشکست شده است. سایر شرکت های فناوری مانند اپل، متا و مایکروسافت اعلام کرده اند که فعالیت خود را در روسیه به حالت تعلیق در می آورند، اما شرکت تابعه روسی آنها اعلام ورشکستگی نکرده است.

چند ماه پیش استارتاپ Buyk (فعال در زمینه تامین مواد غذایی و تحت حمایت دولت روسیه) به دلیل تحریم های اقتصادی اعمال شده علیه روسیه اعلام ورشکستگی کرد. روز دوشنبه، مک دونالد اعلام کرد که روسیه را ترک می کند تا رستوران های خود را پس از 30 سال اقامت در این کشور بفروشد.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید