بلومبرگ: تولید جهانی گوشت مختل شده است

بلومبرگ از افزایش قابل توجه هزینه های تولید گوشت در سراسر جهان گزارش داد: بسیاری از کشاورزان آسیب دیده مجبور به فروش دام های خود شده اند که منجر به کاهش تولید گوشت و افزایش قیمت در کوتاه مدت شده است.

به گزارش رجانیوس، بلومبرگ در گزارشی می نویسد که هزینه تولید گوشت در جهان به ندرت بالاتر از آنچه امروز می بینیم بوده است. دامداران و مرغداران در سراسر جهان با افزایش بی سابقه قیمت دام دست و پنجه نرم می کنند و 40 میلیارد گاو، گاومیش، گوسفند، بز، پرنده و امثال آن پرورش می دهند. عرضه غلات و سویا در بازار جهانی کاهش یافته است. علاوه بر این، تمام هزینه های دام افزایش یافته است. از قیمت برق مصرفی برای گرم کردن حیوانات گرفته تا هزینه کامیون هایی که حیوانات آماده برای کشتار را به کشتارگاه منتقل می کنند.

افزایش هزینه های کشاورزی و قیمت انرژی بر رنج کشاورزان و مرغدارانی که از شیوع آنفولانزای پرندگان در مناطقی از آمریکای شمالی تا اروپا رنج می برند، افزوده است، زیرا خشکسالی و مراتع کاهش می یابد و میلیون ها پرنده از بین می روند.

بسیاری از کشاورزان و مرغداران آسیب دیده مجبور به فروش دام های خود یا داشتن جوجه های کمتر شده اند که منجر به کاهش تولید گوشت در کوتاه مدت می شود. تعداد گاوهای ذبح شده در ایالات متحده از سال 1986 مجدداً کاهش یافته است. این بدان معنی است که گوساله های کمتری متولد می شوند و در ماه های آینده با کمبود عرضه و افزایش قیمت گوشت مواجه خواهیم شد که فشار بیشتری بر بودجه خانوار وارد می کند.

  تروریست ها و ورشکسته ها عامل هرج و مرج و بلاتکلیفی هستند / از مریم رجوی و قاتلان خاشقجی تا کومله و بارزانی

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد از افزایش 10 درصدی قیمت جهانی گوشت در چهار ماهه اول سال 2022 خبر داد. قیمت گوشت در آوریل به بالاترین حد خود رسید. در ایالات متحده، قیمت مرغ و گوشت گاو هرگز بالاتر نبوده است.

دولت آمریکا انتظار دارد رشد تولید جهانی طیور و گوشت گاو در سال جاری کاهش یابد. در حالی که تولید این گوشت ها در سال گذشته 5.4 درصد رشد داشته است، انتظار می رود امسال تنها 1.4 درصد رشد کند.

جاستین شرارد کارشناس دام می گوید: «بسیاری از فشارهایی که ما با آن مواجه هستیم به خودی خود جدید یا غیرعادی نیستند. اما برخلاف امروز، هیچ وقت این فشار یکجا وارد بازار گوشت نشده است.

جنگ در اوکراین باعث کاهش صادرات غلات از این کشور و کاهش عرضه جهانی ذرت شده است که تولیدکنندگان عمده گوشت مانند اسپانیا و چین به آن وابسته هستند. تغذیه گران ترین راه برای کشاورزان است و حتی در کشورهایی که خوراک خود را تولید می کنند، فشار بر کشاورزان در نتیجه افزایش قیمت ها افزایش یافته است. فروش قراردادهای آتی ذرت در شیکاگو در سال جاری 31 درصد افزایش یافت، قیمت آتی ذرت در پاریس 55 درصد و آتی گندم در بریتانیا 50 درصد افزایش یافت.

جیمی ویلا، پرورش دهنده اسکاتلندی، می گوید: «تا به حال چنین چیزی را ندیده بودم. تعداد دام هایش را کم کرده است. به گفته کشاورز، خوراک 60 درصد هزینه های او بوده است، اما اکنون این رقم به 70 درصد رسیده است.

  طرح فروش انحصاری سایپا از امروز آغاز می شود _تعطیلات ویژه شعبانیه | جزئیات

قیمت برخی از گوشت ها در بریتانیا افزایش یافته است، اما هزینه های تولید را پوشش نمی دهد. این باعث شد کشاورزان برای ششمین سه ماهه متوالی ضرر کنند. انتظار می رود تولید گوشت در اتحادیه اروپا در سال جاری 3 درصد کاهش یابد. برای اولین بار از سال 2019، تولید گوشت در اروپا در حال کاهش است. به دلیل هزینه های بالای تولید، انتظار می رود بسیاری از دام ها زودتر به کشتارگاه بروند.

سال گذشته تولید گوشت در آلمان به کمترین میزان از سال 1996 کاهش یافت و پیش بینی می شود این روند در سال جاری نیز ادامه داشته باشد.

در چین که یکی از بزرگترین تولیدکنندگان گوشت در جهان است، هزینه های تولید به سطوح بی سابقه ای رسیده و فشار زیادی بر کشاورزان وارد کرده است. با وجود شیوع تب خوکی، تولید گوشت در کشور دوباره کاهش یافته و تعداد دام های مولد برای هشتمین ماه متوالی کاهش یافته است.

برخی از کشاورزان ممکن است قادر به پرداخت هزینه های بالای تولید باشند، اما بیماری و خشکسالی به شدت آنها را تحت تأثیر قرار می دهد. شیوع آنفولانزا در نیمکره شمالی باعث مرگ 38 میلیون پرنده، عمدتاً بوقلمون و مرغ تخمگذار، در ایالات متحده شده است که این بزرگترین شیوع آنفولانزای پرندگان در ایالات متحده است. در فرانسه، این بیماری برای دومین بار در یک سال گذشته شیوع پیدا کرده است و مرغداری های لهستان نیز متحمل تلفات زیادی بر اثر این بیماری شده اند.

دلیل آن نیز آب و هوای نامساعد است. در جنوب آلبرتا، خشکسالی مراتع را از بین برد و محصول را کاهش داد. این منطقه سومین سال خشکسالی خود را سپری می کند و انبارهای خوراک دام تمام شده و تمام پول آنها تمام شده است.

  ترفند جدید وزارت صمت در تنظیم بازار خودرو

در غرب کانادا، تولید غلات 40 درصد کاهش یافته است که باعث افزایش خوراک دام شده و تولیدکنندگان را مجبور به واردات از ایالات متحده کرده است. هزینه تغذیه هر دام در کشور در فصل زمستان 430 دلار افزایش یافت.

در آرژانتین، آتش‌سوزی‌ها باعث کشته شدن 700000 گله دام در ماه‌های فوریه و مارس شد، زیرا خشکسالی بسیاری از مراتع این کشور را نابود کرد و جمعیت گله را به پایین‌ترین حد در 6 سال گذشته کاهش داد.

تایسون فود، بزرگترین تولید کننده گوشت در ایالات متحده، نسبت به کاهش عرضه گوشت هشدار داد و گفت که کاهش شدید جمعیت دام باعث کاهش عرضه گوشت طی دو تا سه سال آینده خواهد شد.

اوپال گالاکتی، کارشناس فائو، گفت: “کشاورزان توان پرداخت هزینه های تولید را ندارند و بسیار واضح است که مصرف کنندگان حداقل برای آینده قابل پیش بینی مجبور خواهند بود برای گوشت هزینه بیشتری بپردازند.”

دیدگاهتان را بنویسید