بن سلمان بدون نقاب – بررسی سرمقاله رسانه ها

به گزارش سرمقاله، روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست» می نویسد که در سال های اخیر، عربستان سعودی شاهد تغییرات اجتماعی سریعی بوده است که پرسش هایی را درباره انگیزه های واقعی پشت این مشکل ایجاد می کند.

در حالی که مقامات سعودی برای آینده کشور پس از نفت برنامه ریزی می کنند و زنان را در مناصب دولتی استخدام می کنند، به نظر می رسد که پادشاهی تصمیم دارد تفاوت واقعی ایجاد کند یا حداقل جهان را متقاعد کند.

اخیراً فدراسیون ورزش دانش آموزی عربستان از دانشجویان دعوت به همکاری کرد و بیش از 300 دانش آموز برای شرکت در مسابقات گلف انتخاب شدند که بیشتر آنها زن بودند.

عربستان سعودی اولین گواهینامه رانندگی را برای زنان صادر کرد اخبار جهان اسکای نیوز

برای سال‌ها، عربستان سعودی درهای خود را به روی بازدیدکنندگان از سراسر جهان بسته بود و مقامات اولین ویزای توریستی این کشور را در سال 2018 صادر کردند، همان سالی که ممنوعیت رانندگی و کار زنان در خارج از خانه لغو شد.

این اقدامات بخشی از سیاست حاکم واقعی عربستان سعودی، محمد بن سلمان بود که برای اولین بار به زنان عربستانی اجازه داد ورزش کنند و در رویدادهای ورزشی شرکت کنند.

از سوی دیگر حضور زنان در محیط های مختلف کار نیز با تغییرات عمده ای همراه است. در فرودگاه بین المللی ملک عبدالعزیز جده، کنترل پاسپورت تقریباً به طور کامل در دست زنان است. «آیا این نتیجه استخدام نامتجانس است؟ یا به این دلیل است که فرودگاه ها اغلب اولین برداشت از یک مکان هستند که زنان به طور انبوه استخدام می شوند؟ آیا این اولین چیزی است که کارمندان می خواهند دیگران ببینند؟

  نمودار قیمت پروفایل شهریور و پاییز 1401 + پیش بینی قیمت پروفایل زمستان 1401

تغییر چهره عربستان سعودی در حالی که شاهزاده سلمان راه کمال آتاتورک را دنبال می کند - HubPages

اما زنان همچنان تحت قیمومیت مردان هستند و اوت گذشته یک زن سعودی به دلیل توئیت هایی در انتقاد از دولت به 34 سال زندان محکوم شد.

زینب ابوالخیر که برادرش از سال 2014 به دلیل قاچاق مواد مخدر در زندان عربستان سعودی محکوم به اعدام است، گفت: مقامات سعودی می خواهند این گونه رفتار کنند زیرا باید صورت های خود را بشویند. مقامات سعودی سعی دارند تصویری را به جهانیان ارائه دهند که عربستان سعودی تغییر کرده است.

منبع: مطالعات خلیج فارس

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید