بهار 57; انقلابیون، قهرمانی جهان و تیم ملی/ آیا انقلابیون ورزش را وارد عرصه سیاست و مبارزه می کنند؟

تاریخ-گروه رجانیوز: با فرا رسیدن خرداد 57، موج حرکت های مردمی انقلاب که از آذرماه گذشته با رحلت آقا مصطفی خمینی بالا گرفته بود و تا فروردین ماه در شهرهای مختلف به دهه اربعین رسیده بود، ادامه یافت.

من گزارش میدم رجانیوز; اما از انقلاب و سیاست که بگذریم، تیم ملی فوتبال ایران برای اولین بار به جام جهانی راه یافت و قرار بود در ژوئن به میدان برود. آیا کشتی گیران و انقلابیون ورزش را وارد عرصه سیاست، مبارزه و انقلاب می کنند و از این فرصت استفاده می کنند؟ تیم ملی چطور؟ اگر این اتفاق بیفتد، آنها کجا خواهند ایستاد؟ مردم یا دولت؟

رژیم شاه در این سالها سعی کرد تک تک اعضای خاندان سلطنتی را فعال کند و به یکی از حوزه های فرهنگی توجه کند. ورزش که مشتریانش جوانان بودند، قرعه ولیعهدی بود که حالا در 17 سالگی رئیس سازمان ورزش ایران بود. عصر سوم خرداد؛ اعضای تیم ملی پیش از عزیمت به آرژانتین با فرح و ولیعهد دیدار می کنند. ولیعهد خطاب به ملی پوشان می گوید و غافل از اینکه اسکاتلند در شمال انگلستان است می گوید: اسکاتلندی ها هرگز در آمریکای جنوبی درخشیده اند، از نام های بزرگ خیلی نترسید. ولیعهد به هر یک از ملی پوشان یک جلد قرآن و یک سکه طلا اهدا کرد و به همراه تیمسار جهانبانی دبیر کل سازمان ورزش راهی آرژانتین شد.

این روزنامه روز سه شنبه 18 خرداد اعلام کرد که ولیعهد اولین فردی است که فرم پیش بینی تیم های صعود کننده را پر کرده و عکس خود را در صفحه چهارم همان روز از ترکیب تیم ملی برای بازی فردا منتشر کرده است. اعلام خواهد شد. تمرکز تیم‌های ملی آرژانتین روی روزهای آینده است و در ایران دریای پرتلاطم سیاست و دریای ورزش آرام است. یک اشاره کافی است تا طوفان انقلاب گریبان تیم ملی را بگیرد.

  تامین اعتبار برای بهسازی و نوسازی مسکن روستایی

فردای آن روز امام خمینی که در نجف به سر می برد، در آستانه پانزدهمین سالگرد کشتار خرداد، سخنرانی آتشین ایراد می کند. از مقایسه رژیم شاه با چنگیزخان مغولستان تا آمریکا و آزادی های نمایشی شاه و حتی سازش ناپذیری ملت با شاه. رهبر تبعیدی از اتحاد و همه با هم برای برکناری شاه صحبت می کند، اما چیزی که نمی فهمد دعوای منفی با تیم ملی فوتبال است که ولیعهد و ملکه پهلوی او را بیرون کرده اند.

22 خرداد، تیم ملی ایران در اولین بازی خود مقابل هلند با نتیجه 3 بر صفر شکست خورد. مطبوعات ایران فردای آن بازی از هدیه ۲۲ هزار دلاری ولیعهد به فوتبالیست های ایرانی خبر دادند که در همان محل اردوی تیم ملی با هدف تشویق آنها به ادامه سفر به بازیکنان اهدا شد.

پرونده حضور تیم ملی ایران در جام جهانی با تساوی یک بر یک مقابل اسکاتلند و باخت 4 بر یک مقابل پرو به پایان رسید. چهارشنبه 24 خرداد با بازگشت تیم ملی تعدادی از مردم و هواداران فوتبال برای استقبال از آنها به فرودگاه می روند.

از زمان روی کار آمدن دولت کارتر در پاییز 1955 و شکل گیری موج حقوق بشر، ایرانیان خارج از کشور نیز با این موج به خوبی عمل کرده اند. دلیلی برای راه اندازی «تیم ملی» و «تیم دولتی» در فضای رسانه ای بین المللی از سوی کشتی گیران وجود نداشت. شغلی که شاید در کوتاه مدت جواب می داد، اما این روش کثیف در سیاست انقلاب جایی نداشت. تیم ملی تیم ایران بود و برای مردم و کشور بازی می کرد.

  عامل ایجاد نقدینگی در دولت روحانی

منبع: موسسه مطالعات و تحقیقات سیاسی

دیدگاهتان را بنویسید