بهبود استفاده روسیه از اهرم گاز با کاهش صادرات برخی محصولات

به گزارش پایگاه خبری راشا تودی، مسکو صادرات برخی گازهای کلیدی برای تولید چیپس را محدود کرده است.

این اقدام کرملین در واکنش به تحریم های اتحادیه اروپا با هدف صادرات فناوری به روسیه صورت گرفت.

به گفته رسانه های روسی، مسکو صادرات گازهای نجیب (یا گازهای کمیاب) از جمله نئون را در واکنش به دور پنجم تحریم های اتحادیه اروپا محدود کرده است.

در فرمان دولت روسیه آمده است که به پیشنهاد وزارت صنعت و تجارت، صادرات این گازهای کمیاب و مهم در برخی صنایع تا 31 دسامبر سال جاری منوط به تایید دولت خواهد بود.

گازهای نجیب یا بی اثر گازهایی مانند نئون، آرگون، زنون و غیره هستند که نقش حیاتی در فرآیند ساخت نیمه هادی دارند. نیمه هادی ها برای ساخت ریزتراشه های مورد نیاز برای لوازم خانگی، اتومبیل ها و لوازم خانگی استفاده می شوند.

روسیه صادرات گاز مورد نیاز برای تولید نیمه هادی ها را محدود می کند - سپس24

در ماه آوریل، اتحادیه اروپا صادرات نیمه هادی ها، ماشین آلات و سایر تجهیزات به روسیه را به عنوان بخشی از بسته پنجم تحریم ها ممنوع کرد. ارزش این گروه صادراتی به 10 میلیارد یورو رسید.

روزنامه ایزوستیا به نقل از منابع دولتی نوشت که مسکو می خواهد به کشورهای به اصطلاح غیردوست یادآوری کند که آنها نیز به صادرات نیمه هادی روسیه وابسته هستند.

گزارش ها تاکید کردند که روسیه تا 30 درصد از نئون مصرفی جهان را تامین می کند.

کمبود جهانی نیمه هادی ها از زمان شیوع اپیدمی ویروس کرونا وجود داشته است که منجر به مشکلات زنجیره تامین و تعطیلی موقت برخی از صنایع از جمله شرکت های خودروسازی شده است. پس از تاجگذاری، جنگ در اوکراین این مشکل را تشدید کرد.

  آئودی Q5 E-Tron الکتریکی ارائه شده است

اوکراین همچنین یکی از بزرگترین صادرکنندگان نئون در جهان است که عرضه گاز به بازار جهانی را متوقف کرده است که قیمت آن را به شدت افزایش داده است.

چین و ژاپن از دیگر تولیدکنندگان عمده این گازهای نجیب هستند، اما محصولات آنها عمدتاً در این کشور مصرف می شود.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید