به دلایلی مرغ هنوز گران است

8958 خبر اولیه

به گزارش سرمقاله، محتبی توانگر نماینده مردم تهران در مجلس نیز از دلار 4200 تومانی صحبت کرد که نشان می دهد ناآگاهی از کارکرد ارز ترجیحی در بین مسئولان رواج دارد.

مجتبی توانگر گفت: لایحه دولت برای تبدیل 4200 ارز به یارانه ارزی در دو فوریت ارائه شد اما فوریت آن تصویب نشد. این عدم موافقت با این سوال همراه بود که چرا مجلس که سال گذشته در تصویب بودجه 1400 به شدت بر تبدیل 4200 ارز به یارانه نقدی اصرار داشت، این بار که دولت تصمیم به این کار گرفت، با فوریت آن مخالفت کرد؟ به عنوان مثال قیمت جهانی هر کیلوگرم مرغ 1.8 تا 1.9 دلار است که برای ارز 4200 به معنای قیمت حدود 8000 تن است اما با وجود توزیع این ارز برای واردات دام و طیور، قیمت مرغ در حال حاضر حدود 35 یعنی هزار تومان. در حالی که با ارز 28 هزار تنی قیمت مرغ به 50 هزار تن می رسد. با حذف ارز 4200، انتظار می رفت همین افزایش قیمت در تخم مرغ، لبنیات و روغن نیز وجود داشته باشد. اگرچه در مقایسه با فساد موجود و رانتی که مثلا بین قیمت 8000 تن تا 35000 تن مرغ به جیب دلال ها می رود، از نظر اقتصادی بهینه است، اما از منظر اجتماعی جامعه تحمل دریافت و توزیع غذای بیشتری را دارد. یارانه های پولی کاهش قدرت خرید بسیاری از لایه ها را جبران نمی کند.

این سخنان باید به عنوان نقدی منطقی و فنی مطرح شود تا ابعاد وحشتناک تصمیم اشتباه فعلی آشکار شود. هر کیلوگرم مرغ وارداتی از سوی دولت حسن روحانی نیز به ترتیب 1.8 دلار و 1.9 دلار قیمت گذاری شد. در حالی که مرغ در بازارهای جهانی را می توان با 1 دلار خریداری کرد. در 6 ماه گذشته قیمت گوشت مرغ در بازارهای جهانی حدود 6 درصد افزایش یافته است و ادعای افزایش دو برابری قیمت مرغ در بازارهای جهانی کذب است و این تفاوت قیمت را توجیه نمی کند.

  عقب نشینی اقتصاد آنلاین پس از گزارش تحریریه، اما کافی نیست

نکته دیگر اینکه دولتی که مرغ وارداتی را با قیمت 1.9 دلار با دلار 4200 دلار وارد می کند، آن را به قیمت 25 هزار تن می فروشد که دولت رئیس جمهور با توجه به شدت شرایط جوجه های وارداتی را به 20 هزار تن در میادین میوه و تره بار عرضه می کند. ننگ . . او باعث می شود. در حالی که باید به قیمت 9500 تن با قیمت توزیع به فروش برسد.

هر کیلوگرم مرغ در ایران و بازارهای جهانی همیشه حدود یک دلار بوده است که در صورت حذف دلار ۴۲۰۰ دلاری و آزادسازی واردات وارداتی برای همه تجار نه برای یک جریان خاص، این رقم به کمتر از ۳۰ هزار تن کاهش می یابد. اما در حال حاضر جوجه ای با قیمت حدود 40 هزار تن و به 50 هزار قطعه وجود دارد.

تعلل دولت در حذف دلار 4200 دلاری هر روز منجر به تداوم نوسانات ارزی ناشی از منافع ذی نفعان می شود که مدام در حال ورود به بازار و دستکاری ارز هستند.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید