به سوی تورم بی سابقه در آلمان

بر اساس سرمقاله، یواخیم ناگل، رئیس بانک مرکزی آلمان به روزنامه راینیشه پست گفت که آلمان در آستانه مشاهده بالاترین تورم خود در دهه های اخیر است و بنابراین این کشور ممکن است وارد رکود شود.

ناگل تاکید کرد که “تورم 10 درصدی برای ماه های پاییز و زمستان امکان پذیر است”.

رئیس بوندس بانک افزود: آخرین باری که نرخ تورم در آلمان دو رقمی شد بیش از 70 سال پیش بود. بر اساس محاسبات، این کشور در سال 1951 نیز شاهد تورم مشابهی بود که به 11 درصد رسید.

ناگل هشدار داد که این وضعیت می تواند اقتصاد ملی را در سال آینده تحت فشار قرار دهد. مشکل تورم در سال 2023 از بین نخواهد رفت زیرا تنگناهای عرضه و تنش های ژئوپلیتیکی احتمالاً ادامه خواهند داشت.

ناگل خاطرنشان کرد که قیمت گاز طبیعی و برق در حال حاضر بالاتر از حد انتظار است. وی هشدار داد که کاهش واردات گاز از روسیه، همراه با موج گرمای شدیدی که حمل و نقل رودخانه ای را با مشکل مواجه می کند، می تواند به شدت به اقتصاد آلمان ضربه بزند.

به سوی تورم بی سابقه در آلمان

رئیس بوندس‌بانک پیش‌بینی کرده است که با عمیق‌تر شدن بحران انرژی، رکود اقتصادی در زمستان آینده محتمل خواهد بود.

فایننشال تایمز همچنین اخیراً نوشت که قیمت‌های اعمال شده توسط تولیدکنندگان صنعتی آلمان بین ژوئیه 2021 و ژوئیه 2022 37.2 درصد افزایش یافته است.

این روزنامه افزود که اداره آمار فدرال آلمان این را بالاترین افزایش تولید صنعتی در تاریخ می داند.

وقایع در حالی رخ می دهد که آلمان با یک بحران بزرگ انرژی روبرو است. عرضه گاز روسیه به اتحادیه اروپا از طریق نورد استریم 1 به 20 درصد اوج خود در ماه گذشته رسید. به گفته گازپروم، پنج توربین برای پمپاژ گاز با ظرفیت کامل نیاز به کار دارند، اما بیشتر آنها نیاز به تعمیرات اساسی دارند. این در حالی است که یکی از توربین ها در حال حاضر در آلمان به دلیل تحریم ها پس از بازگشت از کار تعمیر در کانادا زمین گیر شده است.

  یارانه مسکن باید توسط صندوق ملی مسکن تامین شود

همین مشکل دو روز پیش منجر به افزایش مجدد گاز در اروپا شد و قیمت ها با جهش 7 درصدی به بیش از 2600 دلار در هر هزار متر مکعب رسید.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید