به نام زندگی در برابر زندگی، جریان هرج و مرج چگونه به سمت معیشت مردم چرخید و بی ثباتی ایجاد کرد؟

گروه اجتماعی رجانیوز: روزنامه جام جم نوشت: فشارهای اقتصادی طی دو دهه گذشته با تحریم ها و با هدف تغییر سیاست های داخلی و خارجی کشور تشدید شده است. چندین بازیکن از این ابزار برای کنترل جریان مورد نظر عرضه جهانی استفاده کردند.

در این جریان بین تحریم ها و دستکاری فرهنگی ملت ها با ابزار رسانه ای ارتباط وجود دارد. به نوعی یک حوزه اقتصادی و یک حوزه فرهنگی ایجاد می شود. هدف این است که این دو حوزه به گونه‌ای از یکدیگر حمایت کنند که تحریم به‌عنوان یک واقعیت خشن، فرهنگی و توجیه‌پذیر شود، این ابزار فشار در مقاطع مختلف علیه ملت‌ها مورد استفاده قرار گرفته است. ایران نیز به عنوان یکی از قطب های کارگزاری در این حوزه انتخاب شده است. این ابزار خشن اقتصادی-فرهنگی به ویژه پس از ایجاد شورش های داخلی مورد استفاده قرار می گیرد تا ترتیبات فتنه ها پرورش یابد و هویتی مستقل از خواسته های عادی جامعه پیدا کند و اهداف خود را دنبال کند. پس از هرج و مرج سال 88، شدیدترین تحریم ها علیه ایران اعمال شد.

بررسی ها نشان می دهد هر بار که پروژه هرج و مرج کشور را درگیر می کند، غربی ها وارد دور جدیدی از فشار اقتصادی می شوند. پس از شورش های 1988، تحریم های تاریخی 1929 و تحریم های یکجانبه آمریکا کلید خوردند. در آن زمان گفته شد که ایران تحت تحریم دارویی نیست، اما آنها از فروش این محصولات به ایران خودداری کردند. وقایع 1996 و 1998 در مرکز فشارهای اقتصادی و امنیتی بر کشور بود.

علاوه بر تأثیر روانی منفی که هرج و مرج بر عملکرد اقتصادی می گذارد، در دنیای واقعی نیز فضا را کاملاً مستعد آسیب هایی مانند فرار سرمایه می کند. مشکلی که کشورهای در حال برنامه ریزی هرج و مرج به دنبال آن هستند. رابطه هرج و مرج و عدم اطمینان با تأثیر بر زندگی و معیشت مردم را نمی توان پنهان کرد. فراخوان‌های کوری مانند افزایش مصرف برق و گاز برای تعطیلی نیروگاه‌ها را می‌توان در همین چارچوب برهم زدن زندگی مردم به خاطر زندگی تفسیر کرد. از سوی دیگر، اعتصاباتی که فراخوان داده می‌شود، برای این است که دولت نتواند این خدمت را انجام دهد. طراحان انتظار دارند که پس از چرخش این مربع، بازیکنان جدید بخواهند در مرکز آن قرار گیرند. به امید اینکه ارعاب و وحشت مردم و اقتصاد را ناکام بگذارد.

  بازار سهام در نیمه اول سال 1401 سقوط کرد

از آن جمله می توان به طرح طراحان آشوب برای فرار از سرمایه و خطرناک نشان دادن مسیرهای بهره وری اقتصادی اشاره کرد. در عین حال، هر بار که برنامه‌های کلان داخلی برای دستیابی به رشد پایدار با یکدیگر همسو می‌شوند، بازار افرادی که با اعتصاب‌ها و شورش‌ها سروکار دارند داغ می‌شود. زیرا این لحظه ای است که مطالبات واقعی جامعه برای اصلاح ساختار اقتصادی مخدوش و مسائل حاشیه ای ابزاری برای فشار بر سیاستمداران در مرکز می شود. در واقع در شرایطی که عناصر مولد جامعه (سرمایه گذاران، نیروی کار، سیاستمداران و…) سعی در ادامه زندگی و کار در فضایی آرام دارند، برخی به بهانه اعتراض و به نام زندگی، علیه زندگی اقدام می کنند. یعنی استفاده از هرج و مرج و بی نظمی علیه زندگی، آن هم به خاطر زندگی. این وضعیتی است که میدان پرداز تلاش می کند دولت را برای محدود کردن درآمد، تشویق به فرار سرمایه و برداشت پول از بانک ها تحت فشار قرار دهد. به گونه ای که پاسخ معتبر برای حل مسئله به چالش کشیده شود. نتیجه نهایی محصولی است که می توان آن را اختلال در فرآیندهای اقتصادی با نام رمز زندگی نامید.

جداسازی تقاضا و اختلال

مهدی تقیانی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، طرح مطالبات مردمی در فضای آرام را یکی از خواسته های اصلی جامعه می داند. در نتیجه هیچکس به دنبال تشویش و ایجاد وحشت عمومی برای بالا بردن تقاضای خود نیست. از این منظر علاوه بر اینکه باید برای حل معضل بیکاری، تورم و یا نبود بانک برای ارائه تسهیلات برای تمامی واحدهای تولیدی تدابیری اندیشیده شود، باید به دنبال تبیین علل این مشکلات نیز باشیم. . ممکن است رویه اشتباهی در یک وزارتخانه و حوزه خاص وجود داشته باشد که اتفاقاً جایی برای تغییر رویه وجود داشته باشد. ما هیچ شکایتی نداریم، مسئول عدم تغییر باید حذف شود تا مدیریت با اجزای هماهنگ انجام شود. طرح چنین درخواستی ربطی به تخریب عمومی و ضربه زدن به زیرساخت ها و ایجاد هزینه برای دولت ندارد. کشور با این رویه ها رویه های خود را به نفع شورش تغییر نمی دهد و واکنش خاص خود را دارد. وظیفه ما توضیح تفاوت بین شورشیان و آشوبگران با خواسته های عادی است. توضیح کلید گم شده است.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

رشد را در فضایی پر از هرج و مرج متوقف کنید

ساسان شاهویسی، اقتصاددان به جام جم می گوید: در جنگ اقتصادی هستیم. اقدامات زیادی برای جلب رضایت مردم در این فضای نظامی انجام شد. تا پایان شش ماهه اول سال 1401 شاهد کاهش روند تورمی هستیم. در نتیجه، نوسانات از مسیر متلاطم بازگشته است. انتظار می رفت این سیاست مطلوب در نیمه دوم سال نیز ادامه یابد. متأسفانه در نیمه دوم سال شاهد نوسانات نرخ ارز و ارز بوده ایم، در حالی که هنوز نتوانسته ایم به اجماع بر سر بهبود ماهیت کنترلی اقتصاد ایران که از الزامات داخلی جنگ اقتصادی است، برسیم. اگر بر اساس کنترل است، باید سعی کنیم انتظارات شما را کنترل کنیم. آنها باید رفتار عاطفی و فرصت طلبانه خود را مهار کنند. متأسفانه برخی از فعالان اقتصادی دولت را متهم می کنند که وقتی سود کمتری از اقتصاد می برند، بازار را رها کرده و با افزایش سود، دست از اعتراض برمی دارند. رفتار ما باید طوری باشد که انگار فضای حاکم بر جنگ اقتصادی تنظیم شده است. نکته این است که اختلالات قطعا جهت مشخصی ندارند.

اقدامی توسط ناشناس علیه زندگی

به گفته بیژن عبدی، کارشناس اقتصادی، در دولت گذشته فضای حاکمیت آزادانه در اختیار دشمنان قرار می گرفت. به همین دلیل هزینه های زیادی صرف اصلاح برخی رویه های مدیریتی شد. در چنین فضایی نمی توان یک بسته سیاستی موثر تدوین کرد. بنابراین نباید انتظار داشت که اقتصاد در مدت کوتاهی مسیر درست خود را پیدا کند. قاعدتاً ساختار حاکم باید برای بهبود ساختار سیاسی تلاش کند.

  زیارت رئیس جمهور در قم

در این فضا ماهیت سیاست گذاری با شرایط عادی متفاوت است. ما باید مسیر سیاست های خود را تغییر دهیم. در مقابل این وضعیت، عده‌ای معتقدند که می‌توانند به خاطر زندگی بر خلاف جان دیگران عمل کنند، اما در مسیر کوری که تعیین کرده‌اند گیر کرده‌اند و گرفتار احساس رضایت هستند. اغتشاشات از بین رفته و در مرحله شناسایی هستند. چنین هویت هایی ادعای واقعی نیستند. این سیاست های مخرب ضد زندگی در فضای کور خود باقی مانده است، اما ما باید به دنبال پاسخ درست برای مطالبات برحق باشیم. اینها پاسخ های معتبری است که متوجه او می شود.

دیدگاهتان را بنویسید