بورل: فشار حداکثری بر ایران شکست خورده است

گروه سیاسی رجانیوز: جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یادداشتی در روزنامه فایننشال تایمز درباره مذاکرات برای لغو تحریم ها علیه ایران اظهار نظر کرد.

بورل در این یادداشت تصریح کرد که اجرای کامل توافق هسته ای برجام به شدت تحت تأثیر خروج «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق آمریکا از برجام و پیگیری سیاست یکجانبه «کارزار جنگ» قرار گرفته است. حداکثر فشار”.

وی در بخشی دیگر از این یادداشت به شکست حداکثر فشار اشاره کرد. بورل نوشت: «فشار حداکثری شکست خورد. در عین حال علیرغم تلاش همه جانبه سایر اعضا [در برجام] مردم ایران از مزایای کامل لغو تحریم ها محروم شده اند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تلاش های ادعایی خود برای رهبری مذاکرات برای لغو تحریم ها در وین ادامه داد.

وی نوشت: پس از 15 ماه مذاکرات فشرده و سازنده در وین و تعاملات متعدد با طرف‌های برجام و ایالات متحده، به این نتیجه رسیده‌ام که فضا برای سازش‌های مهم بیشتر به پایان رسیده است. من اکنون متنی را روی میز گذاشته ام که جزئیات لغو تحریم ها و گام های هسته ای برای احیای برجام را شرح می دهد.

وی در ادامه تصریح کرد: این متن بهترین توافقی است که در زمینه تسهیل مذاکرات ممکن می بینم. این توافق کامل نیست، اما تمام عناصر لازم را در بر می گیرد و شامل سازش های دشواری است که همه طرف ها به دست آورده اند.

جوزپ بورل از همه طرف ها خواست از این فرصت استفاده کنند و اجازه دهند مذاکرات به نتیجه برسد. وی نوشت: برای استفاده از این فرصت برای موفقیت باید تصمیمات لازم گرفته شود. “من هیچ جایگزین جامع یا موثر دیگری در دسترس نمی بینم.”

  پهپاد ابابیل ۲ چه ویژگی هایی دارد؟

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین با اشاره به درگیری های سیاسی داخلی آمریکا بر سر برجام، نوشت: می دانیم که به دلیل نزدیک شدن به انتخابات میان دوره ای کنگره، برجام همچنان در واشنگتن دو قطبی شده است.

وی افزود: این توافق ممکن است تمام نگرانی های آمریکا در مورد ایران را برطرف نکند. اتحادیه اروپا در مورد نگرانی هایی که فراتر از موضوع هسته ای است، مانند مسائل حقوق بشر و فعالیت های منطقه ای ایران [با آمریکا] او موافق است. ما دائماً این مسائل را در رایزنی های دوجانبه با ایران مطرح می کنیم.

وی افزود: «برجام به این موضوعات رسیدگی نمی‌کند و نباید داشته باشد.» با این حال، این توافق مزیتی داشت که برنامه هسته‌ای در حال توسعه ایران را تعدیل کرد و آن را برای بازرسی و نظارت نزدیک آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باز کرد.

جوزف بورل درباره حساسیت‌های تهران درباره برجام می‌نویسد: «ما همچنین می‌دانیم که در تهران پس از تجربه منفی سال‌های اخیر، ملاحظات مهمی درباره اجرای کامل توافق وجود دارد. با این حال، توافق روی میز نشان دهنده عزم همه طرف های برجام برای تضمین پایداری آن، از جمله تعهد جو بایدن و ایالات متحده در این زمینه است. در نتیجه، این توافق در برابر اقدامات یکجانبه برای تضعیف آن بهتر محافظت می شود.

وی در ادامه تصریح کرد: انعقاد قرارداد ضمن تقویت امنیت منطقه و جهان، منافع اقتصادی و مالی قابل توجهی را به همراه خواهد داشت و رد آن از این دو راه موجب آسیب می شود.

  بهترین روز بورس / بازار در راه است؟

جوزپ بورل در پایان گفت: اکنون زمان تصمیم گیری سریع برای پایان دادن به مذاکرات در وین بر اساس متن پیشنهادی من و بازگشت سریع به اجرای کامل برجام است.

نماینده سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که در صورت پذیرش این توافق، با «بحران خطرناک هسته ای» مواجه خواهیم شد. وی گفت: تکمیل توافقنامه مسئولیت جمعی ماست.

دیدگاهتان را بنویسید