بیش از 2000 مورد سل در گاوداری های شهربابک آزمایش شده است

16800 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، مجید اسدی رئیس اداره دامپزشکی شهرستان شهربابک گفت: با توجه به فعالیت های حیاتی و پیشگیرانه دامپزشکی در برابر بیماری های خطرناک مشترک بین انسان و دام، کلیه مجتمع های دامپروری و همچنین صنعتی و گاوداری های نیمه صنعتی و بخشی از گاوداری های سنتی شهرستان بر اساس برنامه پیش بینی سالیانه بیماری سل و تب مالت.

وی افزود: از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از 2 هزار آزمایش سل در گاوداری های صنعتی، نیمه صنعتی و سنتی شهرستان انجام شده است.

اسدی تصریح کرد: دامپزشکی شهری با انجام این فعالیت ها علاوه بر حفظ سلامت دام از بروز بیماری های شایع در جمعیت انسانی جلوگیری می کند.

وی با بیان اینکه با تحقیقات انجام شده در خصوص بیماری سل تاکنون مورد مثبتی در دام های شهرستان مشاهده نشده است، ادامه داد: شناسایی و مبارزه با بیماری های مشترک بین انسان و دام یکی از مهمترین اهداف دامپزشکی و سل و سل است. تب مالت از جمله آنهاست که مهمترین این بیماریها بیماریهایی هستند که با مصرف لبنیات غیرپاستوریزه و آلوده مصرف کنندگان را تحت تاثیر قرار داده و باعث عفونت دام و گله می شود.

اسدی در پایان بر اهمیت ضدعفونی منظم پناهگاه های حیوانات و رعایت اصول قرنطینه برای انجام اقدامات کنترلی و پیشگیرانه در برابر این دو بیماری تاکید کرد و از دامداران خواست: در زمینه کنترل و پیشگیری از بیماری های مشترک بین انسان و دام، مسری هستند، با تیم های دامپزشکی همکاری لازم را داشته باشند و از هرگونه جابجایی، حمل و ورود دام به دام خود بدون مشورت با دامپزشک خودداری کنند.

  زمینه سازی برای سرمایه گذاری 80 میلیارد دلاری

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید