بیمه اصلی و سود سهام بورس را در سبز پوشش داد/250 هزار نفر سهام خود را بیمه کردند/ بیمه سود صندوق با درآمد ثابت در گام بعدی

گروه اقتصادی-رجانیوز: پس از چند هفته کاهش متوالی شاخص کل بازار سرمایه که متاثر از اختلالات اخیر، عدم رشد قیمت ارز نیما، قیمت گذاری دستوری، عدم سرمایه گذاری در صنایع برق، حاکمیت دولت در صنایعی مانند به عنوان پتروشیمی و خودرو و غیره؛ دولت سیزدهم با طراحی بسته 10 ماده ای نه تنها از ریزش بورس جلوگیری کرد، بلکه آن را به مسیر برنده بازگرداند.

بنابراین شاخص کل کانال یک میلیون و 400 هزار واحدی را بازپس گرفت و روزنه امید جدیدی در دل سهامداران ایجاد شد.

به گزارش رجانیوز، یکی از بندهای مهم این بسته 10 بنده بیمه تک تک سهام است. بر اساس این بند ارزش سهام و سود حدود 96 درصد از سهامداران ذی نفع توسط دولت بیمه می شود.

به عبارت ساده تر، اگر پرتفوی سهامدار 100 میلیون تومان یا کمتر باشد، با خرید یک ریال اوراق قرضه، کل ارزش پرتفوی سهم به اضافه 20 درصد سود آن با سررسید یک ساله بیمه می شود.

شرط این بیمه این است که تا یک سال هیچ یک از واحدها به فروش نرسد.

با این کار باقیمانده سهامداران خرد از کاهش قیمت سهم معاف می شوند و برای یک سال آینده حداقل 20 درصد سود خواهند داشت.

پذیرش توسط سهامدار بیمه سهام

بر این اساس 250 هزار نفر نماد سهام را خریداری کردند و این سهامداران در سال بعد (آبان 1402) اصل و 20 درصد سود را تضمین کردند. در طرح سهامی پرتفوی یار، سهامداران متقاضی ضمانت پرداخت سود 20 درصدی زیر 100 میلیون تومان را دارند.

  سازماندهی مجدد فرآیند پرداخت به ارز مسافران

از سوی دیگر، در ابتدای آبان ماه امسال طبق اعلام مسئولان سازمان بورس، یکی از ریسک های بازار سرمایه نکول و کاهش بازدهی صندوق های با درآمد ثابت به دلیل کاهش است. در قیمت سهام این صندوق ها. بر این اساس حدود 20 هزار میلیارد تومان از دارایی های 40 نماد مربوط به صندوق های با درآمد ثابت بیمه می شود.

بورس همیشه اولویت اول دولت بوده و هست

معاون عملیات بازار شرکت بورس اوراق بهادار تهران در این خصوص گفت: این اولین بار است که دولت به صورت مستقیم وارد عمل شده و سبد سهام سهامداران حقیقی را بیمه می کند. این رویداد پیامدهای متعددی دارد که مهمترین آنها تضمین ارزش بازار و بهبود روند معاملات در آینده است.

مهدی زمانی سبزی در خصوص اجرای طرح بیمه پرتفوی سهام گفت: با اجرای بیمه پرتفوی سهام، قطعا به آینده بازار خوشبین هستیم. زیرا برای اولین بار دولت مستقیما وارد عمل شده و سبد سهام را بیمه می کند که این خود نشانه خوبی برای بازار سرمایه و تقویت و بازگشت اعتماد سهامداران است.

سبزی زمانی آینده بازار سرمایه را پس از اجرای این طرح پیش بینی کرد و گفت: با اجرای این طرح قطعا به آینده بازار خوش بین هستیم زیرا این اولین بار است که دولت مستقیما وارد عمل شده و یک بیمه نامه را بیمه می کند. پرتفوی صندوق بنابراین انتظار می رود هم اجرای بیمه پرتفوی صندوق و هم بیمه پرتفوی صندوق با درآمد ثابت که در روزهای آینده نهایی می شود و صندوق تثبیت در واقع بیمه گر و حامی است، منابع لازم از دولت دریافت شود. بودجه.

  دولت نرخ سود سپرده های بانکی را صفر درصد تعیین می کند؟

خبر خوب برای بورس در بودجه 1402

مدیرعامل صندوق تثبیت بازار سرمایه چندی پیش اعلام کرد که در سال 1401 ردیف بودجه ای برای حمایت از بورس با 5 هزار میلیارد تومان اختصاص به صندوق تثبیت وجود داشت اما در سال 1402 بدون احتساب ردیف بودجه، دولت متعهد به حمایت از بورس شد. بازار سرمایه از طریق صندوق تثبیت دو ردیف بودجه دیگر نیز وجود دارد که مربوط به الزام به پوشش زیان های احتمالی اشخاص و صندوق های درآمد ثابت است. در واقع سال آینده سه ردیف بودجه برای حمایت از بورس وجود دارد.

بر اساس اعلام حدادی، در بودجه سال آینده سه تصمیم مرتبط با بورس و حمایت از بازار سرمایه، علاوه بر اختصاص 5 هزار میلیارد تومان به صندوق تثبیت، ردیف اختصاصی بیمه سهام سهامداران خرد (پرتفوی سهام زیر 100 میلیون تومان) در نظر گرفته شده است. به افراد) و طرح سهام یار) و ردیفی برای تضمین سبد وجوه با درآمد ثابت درج خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید