بی بی سی کوچکترین پرونده 10 سال اخیر را بررسی می کند!

گروه سیاسی رجانیوز: نکته اینجاست که این مدل اخبار و تحقیقات بی بی سی برای مردم افغانستان نیست، برای خود بی بی سی و ارتش انگلیس است. برای مثال، پس از خواندن این گزارش، مخاطب باید با خود فکر کند که رسانه های انگلیسی و ارتش انگلیس حتی پس از گذشت 10 سال، چقدر دقیق و قانونمند در حال بررسی چنین پرونده هایی هستند.

من گزارش میدم رجانیوز به گزارش روزنامه جوان، بی بی سی فارسی در گزارشی مدعی شد که «گزارش تحقیقاتی» را انجام داده و در نتیجه متوجه شده است که نیروهای ویژه بریتانیا در «2012» به یک خانه کشاورزی در افغانستان یورش برده و پدر و مادر جوانی را کشته اند. آنها کودک نوپای خود را با تیراندازی کشته و زخمی کردند. در ادامه این گزارش و پس از ذکر مشخصات این خانواده که باید حاکی از دقیق بودن تحقیقات بی‌بی‌سی باشد، آمده است: «تحقیقات بی‌بی‌سی نشان داد که فرماندهی این نیروهای ویژه هرگز این حادثه را به پلیس نظامی ارجاع نداده است. و تاکنون خیر بررسی نشده است.”

چرا بعد از 10 سال بی بی سی در حال تحقیق در مورد حمله سربازان انگلیسی به یک خانه کشاورزی در افغانستان است و می نویسد که “بستگان این خانواده همچنان از این اتفاق رنج می برند و به دنبال عدالت هستند”؟!

مردم افغانستان آنقدر کشتار دیده اند که شاید این جنایت با همه عظمتش در مقایسه با آنچه دیده اند اندک باشد. حتی ممکن است برایشان مهم نباشد که آیا این جنایت انگلیسی به پلیس نظامی تحویل داده شده است یا خیر. پس چنین خبری چه سودی برای مردم افغانستان دارد؟

  اطلاع : ارز ترجیحی نان و دارو حذف نمی شود

نکته اینجاست که این مدل اخبار و تحقیقات بی بی سی برای مردم افغانستان نیست، برای خود بی بی سی و ارتش انگلیس است. برای مثال، پس از خواندن این گزارش، مخاطب باید با خود فکر کند که رسانه های انگلیسی و ارتش انگلیس حتی پس از گذشت 10 سال، چقدر دقیق و قانونمند در حال بررسی چنین پرونده هایی هستند.

اما در واقع حمله ناتو به افغانستان یک تمدن و یک ملت را ویران کرد، ده ها هزار کشته و معلول و میلیون ها آواره برجای گذاشت، این کشور را 50 سال از تمدن عقب انداخت و ویرانی های فراوان و موجی از مهاجران را در همسایگان افغانستان به بار آورد. رنج. حالا این اظهار نظر دقیق در مورد یکی از ده ها جنایت ناتو در افغانستان چه معنایی دارد؟!

بی‌بی‌سی دوست دارد بگوید کوچک‌ترین پرونده‌ها را بررسی می‌کند و ارتش بریتانیا همه چیز را طبق قانون به پلیس نظامی ارجاع می‌دهد و وقتی پرونده‌ای را نمی‌پذیرد مورد انتقاد قرار می‌گیرد! از سوی دیگر، رسیدگی به این جنایت محدود – در مقایسه با جنایت اصلی که در افغانستان اتفاق افتاده است – به این معناست که تمام اشتباه انگلیس در این کشور فقط همین چیزها بوده است و بس وگرنه به فضل خدا بی بی سی این کار را انجام داده است. آنها جنایت ده سال پیش انگلیسی ها را در افغانستان به خاطر نمی آورند!

دیدگاهتان را بنویسید