تأثیرات جنگ در اوکراین بر نظام بین الملل

13753 خبر اولیه

بر اساس این سرمقاله، مرکز تحقیقات الناتور اردن در گزارش خود نوشته است که ارزیابی یک رویداد 100 روز پس از وقوع آن امری عادی است. از آنجایی که اثرات و پیامدهای رویدادهای بزرگ بر نظام جهانی و منطقه ای، پدیده ها و سیاست های بین المللی حائز اهمیت است. در مورد جنگ در اوکراین هم همینطور.

اولین مورد، تأثیرات جنگ در اوکراین بر روابط بین‌الملل بود. این جنگ در احیای اعتبار مکتب رئالیسم و ​​مفاهیم آن از جمله مفهوم قدرت مادی (نظامی و اقتصادی) و نظریه هایی مانند موازنه قوا و تغییر قوا نقش داشت. یکی از واضح ترین شاخص های این موضوع، تلاش روسیه برای تحمیل موازنه قوای جدید در مرزهای خود در اروپا و احیای سیاست اتحاد نظامی و امنیتی در اروپا و هند و اقیانوس آرام است.

این جنگ همچنین به چین جایگاه محکمی در برابر تهدیدات سنتی، به ویژه وضعیت تایوان داد. با توجه به این وقایع، کره شمالی نیز به دنبال تثبیت خود به عنوان یک قدرت هسته ای بوده است.

دومین اثر این جنگ، تشکیل اتحادها و محورهای بین المللی جدید به عنوان ابزاری مهم برای شکل دادن به موازنه جهانی است. گسترش ناتو به سمت شرق نقش کلیدی در جنگ ایفا کرد، اما جنگ اهمیت ایجاد ائتلاف جدیدی در حمایت از امنیت اروپا را نشان داد. این امر در تمایل برخی کشورهای اروپایی برای پیوستن به ناتو منعکس شده است.

ایالات متحده همچنین اتحاد خود را در منطقه هند و اقیانوس آرام تقویت کرده است. علاوه بر اتحاد امنیتی با ژاپن و روابط دفاعی مستحکم با کره جنوبی و تایوان، موج دیگری از ائتلاف های امنیتی در منطقه به وجود آمده است که معروف ترین آنها پیمان چهار و اوکوس است. درست است که این اتحادها قبل از جنگ روسیه و اوکراین شکل گرفت، اما آمریکا پس از جنگ برای تقویت این اتحادها تلاش زیادی کرد.

  ارتش لیبی حمله داعش را دفع کرد

از سوی دیگر، اگرچه چین هنوز اتحاد امنیتی تشکیل نداده است، اما تنظیم یک توافقنامه امنیتی با تعدادی از کشورهای جنوب اقیانوس هند گامی در این راستا است و همچنین به وضوح شاهد تشکیل یک چین و روسیه هستیم. محور.

به گزارش الناتور، موضوع سوم بر اهمیت هند و اقیانوس آرام به عنوان عرصه اصلی اقدامات بین المللی آینده و تنش های جهانی تاکید دارد. اکنون مشخص است که جنگ با چین در مرحله بعدی رخ خواهد داد. این جنگ جزء اصلی مهندسی زیرساخت های امنیتی و هزینه های نظامی و فرآیند تسلیحات است.

شکل گیری صحنه بین المللی جدید قبل از جنگ روسیه و اوکراین و الحاق بایدن به کاخ سفید نیز حائز اهمیت بود، اما جنگ باعث تسریع این روند و افزایش تنش در منطقه به ویژه فرسایش سیاست ابهام استراتژیک آمریکا در قبال تایوان شد. تسلیحات شامل موشک های مافوق صوت، پرتاب های کره شمالی و جنوبی، مانورهای نظامی مشترک آمریکا و کره جنوبی، تمرین های نظامی مشترک چین و روسیه در دریای چین شرقی و غیره است. در صورت وقوع جنگ در این منطقه، احتمال وقوع یک جنگ جهانی واقعی وجود دارد.

مؤسسه الناتور می نویسد، مشکل چهارم، افول ایالات متحده به عنوان نیروی مسلط در حمایت از نظام اقتصادی آزاد جهانی است. یکی از وظایف اصلی ابرقدرت های جهانی حفظ نظام اقتصادی آزاد در شرایطی است که نظام با تهدیدات بزرگی مواجه است.

اما اتفاقی که اکنون در حال رخ دادن است این است که خود آمریکا به همراه تعدادی دیگر از نیروها در جهت تضعیف نظام قدم برمی دارند. به عنوان مثال، گسترش تحریم های اقتصادی خارج از نظام بین الملل، اقتصاد آزاد جهانی را از بین می برد. این امر گفتمان و سیاست های ایالات متحده در مورد سیستم اقتصاد جهانی را تضعیف می کند.

  رئیسی: یارانه باید به مشمولان قبلی نیز پرداخت شود

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید