تأثیر دیدن و زیارت رمضان

یکی از آداب ماه مبارک رمضان صله رحم یا دیدار است.

به گزارش رجانیوس به نقل از تسنیم، ماه مبارک رمضان درخشان ترین و معنوی ترین ماه سال محسوب می شود. خداوند در این ماه باب برکت و برکتش را بیشتر به روی بندگانش می گشاید تا راه توبه به سوی او هموارتر و آسان تر شود، همان گونه که بهترین شب سال، شب قدر در این ماه پر برکت مبارک بود. فضیلت دیگری به ماه میهمانی خدا بیافزاید.

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) و اهل بیت وحی معارف را از شعائر و مشکلات رفتاری این ماه معرفی کردند تا بهره مندی شیعیان از ثمرات ماه میهمانی خدا از جمله رسول خدا در خطبه شبانه ماه مبارک رمضان، به برخی از این آداب اشاره شد. از جمله آنچه او گفت

بنیان نهاده شده توسط حرم محت الله فی الشهرالشهر و آزادروا، بازخک و اتاضی فیه یومه القائی و ختم علی فقیر و نشر کمخم و کرخماخ کرخمکمکم و صلوه.

یعنی بدبخت و بدبخت کسی است که در این ماه بزرگ از غفران الهی محروم شود.

این ماه:

1. با گرسنگی و تشنگی خود، گرسنگی و تشنگی را در روز قیامت به یاد آورید

2. به فقرا و درماندگان کمک کنید. (خیریه)

3. به سالمندان احترام بگذارید

4. با فرزندان خود مهربان باشید

5. و با خویشاوندان سفر کنید.

خداوند با توجه به اهمیت صله رحم یا به قول ما دیدن و زیارت، ثواب و ثمرات فراوانی داده است; در معنای آن همین بس که خداوند در آیه ای از قرآن می فرماید: . (زنان 1). طول عمر، زیاد شدن غذا، فقر، دفع بلا، گزارش آسان روز قیامت و …. از آثار و برکات صله رحم است که در روایات اهل بیت علیهم السلام آمده است. پیامبر اکرم سیرولا نیز با الهفت مخالف بود: «سن عمر را گاهی او ام رحم می گویند، پس خداوند آن را به 30 سال موکول می کند و گاهی 30 سال از عمر انسان باقی می ماند، اما او. رحم را قطع می کند، پس خداوند آن را سه قسمت می کند – روز را تبدیل می کند.(کنزالعمال: 6920) در روایتی نزدیک به معنای این روایت نبوی، رضا (علیه السلام) را دارم، فرمود: «وَ اللَّهَ یَعْلَهُ مَنْ یَعْمَلُونَ». خشنود است، اگر مردی به او رحم کند سه سال عمر می کند و خداوند سه سال به او عطا می کند» (الکافی، ج 2)، ص 150.

  دشمنان می گویند ما نمی توانیم ایران را دور بزنیم / نفت می فروشیم و پولش را می گیریم

در روایتی دیگر امام محمد باکر علیه السلام درباره آثار دیگر رحمت فرمود: لة الأرحام تحسن الخلق وتسمح الکف وطیب النفس وتزید فی الرزق و تنس. (الکافی (من اسلام)، جلد 2، ص 151) امیرمؤمنان (علیه السلام) این عمل را محبت و رفع دشمنی معرفی کرده اند. «دعای رحمت و قبول محبت و شکست دشمنان» (گرالحکم، 5852 ق).

پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) در خصوص کیفیت رحمت فرمود: یا تلفن.

دیدگاهتان را بنویسید