تاثیر جنگ در اوکراین: نفت جهانی ۱۱۱ دلار شد

رویترز.ریور گزارش داد که قیمت نفت در معاملات امروز در بحبوحه ترس از اختلالات نفتی در پی تحریم های بانک های روسیه به بالای 110 دلار در هر بشکه رسید که این رقم جدید به بالاترین سطح خود در هفت سال گذشته رسیده است.

در همین حال، بازرگانان در تلاش برای یافتن نفت جایگزین برای روسیه هستند.

هر بشکه نفت خام برنت 61.42 دلار در مقابل 111.39 دلار معامله شد. قیمت از جولای 2014 مشاهده نشده است

نفت خام آمریکا با 6.46 سنت به 109.87 دلار معامله شد که بالاترین سطح از سپتامبر 2013 است.

جاستین اسمیرک، اقتصاددان، گفت: «اختلال در تجارت توجه مردم را به خود جلب می کند… مسائل مالی تجارت و بیمه بر صادرات دریای سیاه تأثیر می گذارد. شوک های عرضه در حال آشکار شدن است.

نفت روسیه 8 درصد از عرضه جهانی نفت را تشکیل می دهد.

شرکت آمریکایی اکسون موبیل روز گذشته اعلام کرد که به دلیل عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین از میادین نفت و گاز روسیه خارج می شود. این تصمیم شرکت را از راه اندازی یک کارخانه تولیدی بزرگ در جزیره ساخالین در خاور دور روسیه محروم می کند.

در عین حال، در حالی که غربی ها صادرات انرژی روسیه را مستقیماً تحریم نکرده اند، تجار آمریکایی در نیویورک و خلیج فارس از خرید نفت روسیه اجتناب می کنند.

پالایشگاه دولتی بهارات پترولیوم هند در تلاش است تا ماه آوریل نفت بیشتری از غرب آسیا تامین کند، زیرا از تحریم های غرب علیه روسیه که می تواند بر عرضه نفت خام اورال تأثیر بگذارد، بیم دارد.

  پیشنهاد غافلگیرکننده کیسینجر برای اوکراین، روسیه را خشنود کرد!

منابع تجاری گفتند که عربستان سعودی احتمالا قیمت نفت برای فروش در آسیا را در ماه آوریل به شدت افزایش خواهد داد.

انتشار هماهنگ 60 میلیون بشکه نفت خام از کشورهای عضو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قیمت‌ها را اندکی کاهش داد، اما تحلیلگران می‌گویند این اقدام موقتی است.

اسمیرک گفت: “این به کاهش قیمت ها کمک کرده است، اما اگر می خواهید قیمت ها را تغییر دهید، باید کاری پایدارتر انجام دهید.”

آژانس بین‌المللی انرژی می‌گوید ذخایر نفت جهان به پایین‌ترین سطح خود از سال ۲۰۱۴ رسیده است.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش اوپک پلاس امروز نشستی را برگزار می‌کنند و انتظار می‌رود به همین برنامه ادامه دهند و به تدریج 400 هزار بشکه در روز افزایش دهند.

روز دوشنبه، وزارت خزانه داری ایالات متحده نقل و انتقالات بانکی با بانک مرکزی روسیه، صندوق رفاه ملی و وزارت دارایی روسیه را ممنوع کرد (جزئیات بیشتر).

بر اساس بیانیه وزارت خزانه داری ایالات متحده، این اقدام با هدف جلوگیری از مشارکت شهروندان آمریکایی در هرگونه حواله با بانک مرکزی، صندوق رفاه ملی یا وزارت خزانه داری ایالات متحده صورت می گیرد.

دیروز بریتانیا بزرگترین بانک روسیه را به فهرست تحریم های خود اضافه کرد و تلاش می کند سرمایه گذاران روسی را تحت فشار قرار دهد.

به دنبال اقدامات اخیر غرب در نزدیکی مرز روسیه، پوتین دستور عملیات نظامی ویژه در اوکراین را در روز پنجشنبه (26 مارس) صادر کرد و کشورهای اروپایی به جای تشدید تنش ها در طول پنج روز، اقدام قاطعانه ای علیه روسیه انجام داده اند.

  کلاهبرداری با کپی کارت بانکی مشتریان

دیدگاهتان را بنویسید