تاثیر کاهش گاز روسیه بر بازار جهانی انرژی

بر اساس سرمقاله روزنامه العربی الجدید، گازپروم روسیه کلیه صادرات گاز به بلغارستان و لهستان را به حالت تعلیق درآورده است. این نگرانی ها را در مورد کمبود انرژی در قاره اروپا افزایش داده است.

ارزش روزانه صادرات گاز روسیه به اتحادیه اروپا صدها میلیون دلار است و توقف صادرات گاز شرکت روسی پروم به کشورهای اروپایی از جمله لهستان و بلغارستان باعث کاهش شاخص بورس اروپا شده است.

در این گزارش آمده است که روسیه در سال 2021، 32 درصد از نیاز گاز اتحادیه اروپا و بریتانیا را تامین کرده است.

کرملین می گوید هیچ تغییری در ارز در پرداخت گاز روسیه وجود ندارد

طبق گزارش یورواستات، فنلاند در سال 2020 حدود 97.6 درصد گاز مورد نیاز خود را از روسیه تامین کرده است. سه کشور بالتیک از جمله لیتوانی، لتونی و استونی که در اوایل ماه جاری اعلام کردند واردات گاز از روسیه را متوقف خواهند کرد، اکنون از ذخایر گاز خود استفاده می کنند.

بلغارستان و اسلواکی نیز حدود 85 درصد گاز خود را از روسیه تامین می کنند. آلمان، بزرگترین اقتصاد اروپا، هنوز 55 درصد نیازهای خود را از روسیه تامین می کند.

بر اساس گزارش آژانس بین المللی انرژی، ارزش روزانه صادرات گاز روسیه به اتحادیه اروپا 400 میلیون دلار است و درآمد حاصل از صادرات گاز و نفت روسیه در ژانویه امسال 45 درصد از بودجه فدرال روسیه بوده است.

العربی الجدید در گزارشی درباره تاثیرات توقف صادرات گاز روسیه به اروپا می نویسد که شاخص بورس در اروپا پس از توقف صادرات گاز گازپروم به لهستان و بلغارستان کاهش یافت. شاخص سهام ام اس سی آی در اروپای شرقی نیز 2.3 درصد کاهش یافت. شاخص بورس لهستان 0.5 درصد و بلغارستان 1.5 درصد کاهش یافت.

  در سال 2022، بحران جمعیتی به یک مشکل جهانی تبدیل خواهد شد

مارک هال، کارشناس ارشد موسسه مدیریت سرمایه گذاری UBS می گوید: «تحولات صادرات گاز روسیه به اروپا نشان می دهد که تنش ها در جنگ روسیه احتمالاً تشدید خواهد شد و این منجر به افزایش قیمت ها در کوتاه مدت خواهد شد. انرژی منجر خواهد شد.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید