تامین مسکن روستایی با نرخ سود یارانه ای

وزیر راه و فواید عمومی از برگزاری جلسه هفته آینده با رئیس جمهور برای رفع موانع تامین مسکن روستایی با نرخ یارانه ای خبر داد.

رستم قاسمی در حاشیه جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص آخرین وضعیت نهضت ملی مسکن اظهار داشت: در این جلسه آخرین وضعیت نهضت ملی مسکن بررسی شد و اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی مجلس به اتفاق آرا از اجرای قانون جهش تولید مسکن که به تصویب مجلس رسید، حمایت کرد.

وی افزود: برای رفع مشکلات و موانع نهضت ملی مسکن 3 ساعت با اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس صحبت کردیم و مشکلات مطرح شد. همچنین در خصوص تشکیل صندوق توسعه مسکن بحث و تبادل نظر شد و تصمیمات مربوط به اعطای خط اعتباری مسکن مهر و بازپرداخت آن به صندوق ملی مسکن و همچنین اجرای تبصره‌های 14 و 18 قانون بودجه در خصوص اعطای خط اعتباری مسکن مهر به نتیجه رسید. فروش اموال وزارت راه و شهرسازی برای تجهیز صندوق ملی مسکن در نظر گرفته شد.

وزیر راه و شهرسازی در خصوص ساخت مسکن روستایی گفت: 800 هزار واحد از 4 میلیون واحدی دولت سیزدهم به مسکن روستایی اختصاص یافته که ساخت 200 هزار واحد آن آغاز شده است.

قاسمی ادامه داد: اخیراً در خصوص نرخ سود تسهیلات مسکن روستایی مسائلی داشتیم که امیدواریم در جلسه هفته آینده با رئیس جمهور حل شود.

آبان ماه سال گذشته با دستور رئیس جمهور وام تعمیر مسکن روستایی از 100 به 200 میلیون تومان افزایش یافت. سود این تسهیلات 18 درصد است اما دولت 13 درصد یارانه را تصویب کرده و روستاییان تنها 5 درصد آن را پرداخت خواهند کرد.

  مودیان باید مراقب پیامک های دروغین باشند

این در حالی است که قرار بود بازپرداخت وام 200 میلیونی مسکن روستایی از اول تیرماه آغاز شود که رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: در صورتی که بازپرداخت این وام از محل بدهی دولت به بانک ها تامین شود. پایه پولی و تورم را افزایش خواهد داد. مسعود میرکاظمی در خصوص دلایل تاخیر در پرداخت وام 200 میلیون تومانی مسکن روستایی اظهار کرد: این وام بار مالی سنگینی را به همراه خواهد داشت. این وام به دو صورت قابل بازپرداخت است. یکی اینکه به بانک ها بنویسند که این وام بخشی از بدهی دولت به بانک هاست که پایه پولی را بالا می برد و تورم وحشتناکی را به همراه دارد. راه دیگر اجازه پرداخت مابه التفاوت سود وام از 100 تا 200 میلیون تومان از صندوق مسکن است که در قانون مشهود است زیرا وام 100 میلیونی اعلام شده است.

اکنون به نظر می رسد با هماهنگی سازمان برنامه و بودجه از ابتدای تیرماه دستورالعمل پرداخت وام 200 میلیون تومانی مسکن روستایی به بانک ها ابلاغ می شود.

نوسازی خانه های روستایی تا سال 1410

معاون بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در خصوص پرداخت 200 میلیون تومان برای نوسازی مسکن روستایی گفت: بر اساس برنامه بنیاد مسکن تمامی واحدهای مسکونی روستایی و کوچک شهری باید تا سال 1410 نوسازی شوند. .

مجید جودی گفت: با مصوبه دولت و تاکید و پیگیری رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مقرر شد 200 میلیون تومان تسهیلات مسکن روستایی برای واحدهای مسکونی روستایی اختصاص یابد، بنابراین با کمک بنیاد مسکن، صاحبان واحدهای روستایی می توانند واحدهای مسکونی خود را نوسازی و بهسازی کنند

  وام جدید بانک ملی ایران بانک های آمریکایی را شرمنده کرد!

وی افزود: بر اساس برنامه بنیاد مسکن تا سال 1410 باید تمامی واحدهای مسکونی روستایی و کوچک شهری مقاوم سازی شود تا آمادگی کامل برای مقابله با بحران در صورت وقوع بلایای طبیعی وجود داشته باشد.

معاون بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در خصوص آماده سازی پایگاه مسکن برای سیل مورد انتظار در استان های جنوبی به ویژه سیستان و بلوچستان، اعلام کرد: هم اکنون 50 درصد از واحدهای مسکونی روستایی و کوچک شهری سیستان و بلوچستان است. تعمیر شده و جای نگرانی در مورد این تعداد واحد تعمیر شده وجود ندارد.

وی تصریح کرد: با توجه به تجربه ساخت و ساز در مناطقی که احتمال آبگرفتگی وجود دارد و همچنین با توجه به اینکه در سال های گذشته این مشکلات وجود داشته است، به طور کلی ساخت و سازهای جدید به گونه ای ساخته می شود که تمام پایه های ساختمان ها با ارتفاع بالا ساخته می شود. صندلی ها، به طوری که در معرض سیل یا حتی سیل قرار نگیرند.

منبع: روزنامه ایران

دیدگاهتان را بنویسید