تاکید دولت بر فعالیت در بازارهای مرزی است

وزیر کشور گفت: تلاش می کنیم تمام ظرفیت های موجود را برای بازارچه های مرزی فعال کنیم زیرا دولت بر فعالیت آنها تاکید دارد.

به گزارش رجانیوز؛ احمد وحیدی وزیر کشور صبح امروز (چهارشنبه 8 مردادماه) در نشست خبری با اصحاب رسانه که در آستانه هفته دولت برگزار شد، در پاسخ به سوالی درباره بازارچه های مرزی گفت: سوال با توجه به تعامل اقتصادی با کشورهای همسایه، ظرفیت. برای معیشت مردم مناطق مرزی اهمیت دارد و به برقراری امنیت در این مناطق کمک می کند، بیان کرد: این دولت تلاش کرده تا همه بازارچه های مرزی را افتتاح و فعال کند و تقریباً همه بازارچه های مرزی امروز فعال هستند. تنها فعالیت بازارچه مرزی کهک به دلیل مشکلات با افغانستان در نوسان است.

وی تصریح کرد: در برخی موارد بازارچه های مرزی با توجه به میل طرف مقابل دارای محدودیت هستند و می توانند موقتاً غیرفعال شوند. البته ما به دنبال گفت و گو و تعامل با طرف های مقابل هستیم چرا که این مسائل با گفت وگو قابل حل است.

وحیدی گفت: تلاش می کنیم تمام ظرفیت های موجود را برای بازارچه های مرزی فعال کنیم زیرا دولت بر فعالیت آنها تاکید دارد.

وزیر کشور در پاسخ به سوالی درباره شرایط کولبری گفت: در موضوع کولبری آیین نامه خوب و دقیقی با کمک وزارتخانه های ذیربط تدوین شده است، اما این آیین نامه نیاز به یک یا دو مجوز دارد که این امر نیازمند مجوز است. طبق قوانین موجود محدودیت هایی برای اخذ آن وجود داشته است، اما مقرر شد این مجوزها صادر شود.

  در دفاع از مهدی مهدوی کیا!

وی با اشاره به لزوم شناسایی کفاشان در کشور و صدور کارت برای آنها، ادامه داد: بر اساس این آیین نامه، کسانی که به کفاشان معروف هستند، تحت عنوان خرده فروشی فعالیت می کنند تا از مرزها در محدوده مشخصی کالا وارد و صادر کنند. این سطح مبادله کالا توسط وزارت اطلاعات شخصی تعیین می شود تا عوارضی نداشته باشد.

وحیدی تاکید کرد: به دنبال مشوق و تخفیف گمرکی برای آنها هستیم تا مشکل گمرکی نداشته باشند. دولت برای ساماندهی این موضوع دستور کار دارد، از جمله آنچه در سواحل جنوبی و آنچه در مرزهای شمالی می گذرد.

وزیر کشور در پاسخ به سوالی درباره کلیات لایحه انتخابات گفت: دولت قبل در موضوع انتخابات لایحه ای داشت و مجلس نیز برای آن برنامه ارائه کرد. با توجه به بررسی های صورت گرفته، لایحه دولت نیاز به نکات تکمیلی دارد و مبنای ما در این بررسی، سیاست های کلی انتخاباتی است که این لایحه باید رعایت کند. این مشکلات چندین سال است که وجود دارد، بنابراین یکی از مشکلات جدی ما تهیه این لایحه است.

وی با تاکید بر اینکه این لایحه جامع شامل هر سه نوع انتخابات است، گفت: تلاش ما بر این است که هر سه انتخابات – رئیس جمهور، مجلس و خبرگان را در این لایحه تعریف کنیم.

وحیدی افزود: البته از آنجایی که بر اساس قانون اساسی، انتخابات مجلس خبرگان رهبری بر عهده مجلس خبرگان است، ممکن است در این لایحه ضعیف باشد، اما به طور کلی هر سه انتخابات را در این لایحه پوشش می دهیم، بنابراین با یک مشخصه مواجه هستیم. پیچیدگی است تا بتوانیم سیاست ها را اجرا کنیم. اعمال ابلاغ عمومی مقام معظم رهبری در حوزه انتخابات.

  آیا ظروف گرانیتی برای پخت و پز مناسب هستند؟

وزیر کشور گفت: امیدواریم به سرعت لایحه جامع انتخابات را آماده کنیم. البته این لایحه در نهایت به کمیسیون های دولتی می رود تا پس از تصویب در هیئت دولت به مجلس ارسال شود. این موضوع یکی از اقدامات مستمر ما در رهبری سیاسی وزارت کشور است.

وی در مورد سوالی در مورد درگیری های مرزی اخیر خاطرنشان کرد: چندین بار تیراندازی از سوی مرزبانان طالبان داشته ایم، این به این دلیل است که مرزبانان طالبان از مسائل مرزی آگاهی ندارند و توجیه نشده اند. البته در همه موارد با ستاد طالبان تماس گرفتیم و مشکلات حل شد و جدی نشد.

واحدی با اشاره به اینکه موارد ذکر شده مشروع بوده و مسیر روشنی دارد، گفت: روش مقابله با ابهامات مرزی روشن است، در صورت نیاز مسئولان سیاسی در سطوح بالاتر بحث خواهند کرد و این نکات بارها به مسئولان طالبان یادآوری شده است.

وزیر کشور ادامه داد: آرزوی ما ایجاد حساسیت های بی مورد در مرزها نیست و این موضوع بارها به مرزبانان تذکر داده شده است. امیدواریم بعد از آن دیگر این موارد تکرار نشود اما نیروهای مرزبانی ما برای مدیریت و کنترل اوضاع در مرزها حضور دارند.

دیدگاهتان را بنویسید