تاکید رئیس جمهور بر تجارت آزاد با اعضای پیمان شانگهای

14153 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، علیرضا پیمان پاک، رئیس سازمان توسعه و تجارت که میهمان برنامه میز اقتصاد شبکه خبر بود، در خصوص رفع موانع مبادلات مالی و بانکی بین کشورهای عضو شانگهای گفت: برنامه هایی که به طول انجامید. امروز (دیدار در شانگهای)، روسای جمهور اعضای اتحاد، اعضای ناظر و شرکا گفتگوهای خوبی داشتند.

وی گفت: در موارد متعددی تاکید شد که یکی از آنها تجارت کالا بود تا از فرصت اجلاس استفاده شود و اقدامات لازم برای توسعه تجارت بین کشورهای عضو شانگهای انجام شود. در سال گذشته رشد قابل توجهی در تجارت با اعضای شانگهای داشتیم و تجارت ما بیش از 9 میلیارد دلار بود. این نشانه دیپلماسی فعال در رابطه با کشورهای عضو شانگهای است.

پیمان پاک ادامه داد: در دیدارهایی که رئیس جمهور با روسای جمهور کشورهای عضو در شانگهای داشت، بر توسعه تجارت و رفع موانع و چالش ها تاکید شد. در بحث های مالی و بانکی با کشورهایی مانند روسیه، بلاروس و قزاقستان اقدامات خوبی برای استفاده از مسیرهای جایگزین انجام داده ایم. علاوه بر این، دستور حذف دلار و یورو داده می شود و به طرف مقابل پیشنهاد می شود از بیمه و کانال های مالی جدیدی که بانک مرکزی ما در نظر گرفته است استفاده کنند.

رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: رئیس جمهور بر توسعه تجارت آزاد تاکید کرد، تجربه خوبی در منطقه اوراسیا داشتیم. 80 درصد اقدامات انجام شده است، آذرماه بحث کارشناسی را تمام می کنیم و امضا می شود و برای تصویب به جلسات ارسال می شود. این اولین تجربه ما در تجارت آزاد خواهد بود، کشورهای اوراسیا که بیشتر آنها عضو سازمان شانگهای هستند و رئیس جمهور پیشنهاد کرد که بحث تجارت آزاد را در منطقه شانگهای نیز ادامه دهیم.

  قیمت گازوئیل در سال آینده افزایش نخواهد یافت

وی گفت: موضوع دیگری که رئیس جمهور مطرح کرد، استفاده از ظرفیت ترانزیتی بین اعضای سازمان شانگهای است که کریدور شمال – جنوب را داریم و از چند ماه گذشته روی آن تمرکز کرده ایم و ظرفیت ترانزیتی را توسعه می دهیم، اما حجم کار زیاد است و نیاز به مشارکت اعضای شانگهای دارد.

پیمان پاک با بیان اینکه اعضای سازمان شانگهای تمایل خود را برای مشارکت در توسعه زیرساخت ها اعلام کرده اند، درباره جذب سرمایه گذاری نیز گفت: در دیدار رئیس جمهور کشورمان با رئیس جمهور روسیه، کریدور شمال-جنوب مورد بحث و بررسی قرار گرفت. و دو موضوع برجسته شد. مبحث اول تکمیل راه آهن رشت – آستارا و موضوع دوم افزایش نیروی دریایی دریای خزر و توسعه بنادر شمالی دریای خزر بود.

رئیس سازمان توسعه تجارت تصریح کرد: در منطقه شرق به غرب مذاکرات جدی با چین برای توسعه این ظرفیت ها انجام شده است. ما در حال حاضر ظرفیت توسعه کالا را داریم، اما زمانی که می خواهیم تجارت با کشورهای عضو شانگهای را توسعه دهیم، باید زیرساخت های خود را توسعه دهیم و به ابزارهایی مانند کشتی، واگن و غیره نیاز داریم.

وی افزود: در حوزه مذاکرات نرم و گمرکی نیز مانند قراردادی که چند ماه پیش بین 3 کشور ایران، آذربایجان و روسیه امضا شد، مذاکراتی با سایر کشورها نیز انجام شده است. همه این اقدامات منجر به توسعه تجارت و ایجاد درآمد پایدار برای جمهوری اسلامی می شود.

پیمان پاک در خصوص شکل گیری بازار برق در منطقه شانگهای گفت: بزرگترین تولیدکنندگان انرژی جهان از جمله ایران و روسیه عضو اتحادیه شانگهای هستند و بزرگترین مصرف کنندگان انرژی جهان مانند چین و هند نیز عضو اتحادیه شانگهای هستند. اتحادیه. رئیس جمهور خاطرنشان کرد: باید سازوکاری برای همکاری پایدار در حوزه امنیت انرژی تعریف شود. باید امکان تبادل انرژی پایدار در سایر حوزه های انرژی وجود داشته باشد و موضوع تامین انرژی ایمن و پایدار شود.

  جمع آوری شماره تلفن های اضطراری کجا رفت؟

رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به اینکه در این دیدارها موضوع امنیت غذایی نیز مورد توجه قرار گرفت، خاطرنشان کرد: رئیس جمهور بر موضوعاتی مانند سلامت و استفاده از ظرفیت ایران در حوزه سلامت از جمله صادرات تجهیزات پزشکی تاکید کرد. خدمات پزشکی و گردشگری بیوتکنولوژی مراقبت بهداشتی کشورهای عضو شانگهای باید توسط ایران انجام شود.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید