تایید برتری محور مقاومت در انتخابات لبنان

به گزارش تحریریه، انتخابات پارلمانی لبنان در 16 می در فضایی آرام و دموکراتیک در این کشور و بدون هیچ مشکلی برگزار شد و میزان مشارکت 41 درصد اعلام شد و 103 لیست در انتخابات پارلمانی امسال با هم رقابت کردند.

در این انتخابات 3 میلیون و 967 هزار و 507 نفر از واجدین شرایط برای انتخاب 128 نماینده پارلمان لبنان به پای صندوق های رای رفتند. پس از نیمه نهایی، حزب الله و جنبش امل در مجموع 31 کرسی، حزب سوسیالیست ترقی خواه به رهبری ولید جنبلاط 9 کرسی، حزب نیروهای لبنانی به رهبری سمیر ججعة 20 کرسی و جنبش ملی آزاد جبران باسیل 18 کرسی به دست آوردند. پارلمان، فهرست احزاب مستقل یا جامعه مدنی 13 کرسی، حزب کتاب 4 کرسی و حزب تسناک و جنبش مردا هر کدام 2 کرسی به دست آوردند.

روزنامه رای الیوم به تحولات انتخابات پارلمانی لبنان پرداخت و نوشت: صحنه انتخابات لبنان در ساعات اخیر با روند رو به رشد رقابت ها و نتایج شبه رسمی در حوزه های انتخابیه پر سر و صدا بوده است.

پس از بسته شدن صندوق رای در روز یکشنبه و آغاز شمارش آرا، حزب نیروهای لبنانی به رهبری سمیر قاجا اعلام کرد که رای مسیحیان لبنان و جنبش ملی آزاد لبنان، بزرگترین فراکسیون مسیحی در پارلمان سابق را به دست آورده است. ، شکست

پیروزی در انتخابات حزب الله لبنان به چه معناست؟  |  موسسه واشنگتن

هدف حزب نیروی لبنان تنها شکست دادن رقیب خود در میان مسیحیان نبود، بلکه شکست برخی از لیست های متحدان حزب الله و جنبش ملی آزاد نیز بود. سمیر جعجع صبح دوشنبه اعلام کرد که مرحله جدیدی آغاز شده که ویژگی اصلی آن مقابله با حزب الله و تغییر سیاست این کشور است.

  چهل سال نخبه کاری / سابقه کاستی هایی که مدیریت باید تحمل کند!

اما در همان روز با اعلام نتایج انتخابات، غافلگیری هایی رخ داد و جنبش آزاد ملی به رهبری جبران باسیل ابتکار عمل را به دست گرفت و 14 کرسی خود را به 23 کرسی رساند. این در حالی است که حزب نیروهای لبنان تنها 20 کرسی به دست آورد.

نهضت ملی آزاد با این پیروزی، سمند جعجع را ترک کرد و اکنون به عنوان بزرگترین فراکسیون مسیحی در مجلس حضور خواهد داشت.

به گزارش رای الیوم، المرده، متحد حزب الله، به عنوان پایگاه اصلی نیروهای لبنانی در منطقه “بشری” جای گرفته است. کسب این کرسی برای حزب لبنان سیلی بود.

جنبش آزاد ملی و جبران باسیل رهبر آن و همچنین میشل عون از سال 2019 توسط عربستان سعودی و ایالات متحده و همچنین از سوی حامیان حزب نیروهای ملی و متحدان آنها مورد حمله شدید قرار گرفته اند. در این میان نیروهای ملی همواره مورد حمایت سیاسی، مالی و تبلیغاتی عربستان و آمریکا بوده اند. پیروزی نهضت آزاد ملی اکنون یک پیروزی تاریخی است.

اکنون با کسب کرسی های نهضت آزاد ملی و حزب الله و جنبش امل و جنبش مردگان و لیست فیصل الکرمی، رهبر جنبش الکرامه و جمیل السید (مستقل و متحد حزب الله). ) و حسن مراد از الاتحاد، حزب الله و یارانش بار دیگر پیشقدم شدند و شایعه شکست حزب الله در انتخابات پایه و اساس ندارد.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید