تب بالای 50 درجه خوزستان

خیابان های خلوت در ساعات بعد از ظهر مرداد، کولرهایی که دائماً پشت درهای بسته کار می کنند، مغازه های شلوغ اهواز و آبادان که نوشابه و آب معدنی را در ظرف های بزرگ و بشکه های پر از یخ شناور می کنند و مدام دست خود را در آب و یخ، برای رفع نیاز مشتریان تشنه و گرم خود و…

اینها از جمله تصاویر آشنای این روزها هستند. در مردادماه در خوزستان، گرما محدودیتی ندارد و این تصویر کلی امروز شهرها و روستاهای خوزستان است. بر اساس اعلام سازمان هواشناسی خوزستان، دمای هوا روز سه شنبه در شوش به 53.6 درجه و در اهواز به 51.6 درجه رسید. آن گرما 27 نفر را راهی بیمارستان کرد. سه شنبه داغ خوزستان تنها به گرمازدگی محدود نشد و برق برخی از مناطق خوزستان از جمله دزفول، شوشتر، حمیدیه، سوسنگرد و خرمشهر در آن روز قطع شد.

روز گذشته مدیریت منطقه اعلام کرد در ساعت 12 ظهر فعالیت ادارات و دستگاه های اجرایی در راستای حمایت از پایداری شبکه انتقال برق به پایان می رسد.

اتوبوس بدون تهویه هوا در اهواز 51 درجه

استهلاک ناوگان اتوبوسرانی و مجهز نبودن اتوبوس ها به سیستم سرمایشی در کلانشهر یک میلیون و دویست هزار نفری اهواز یکی از مشکلات مردم اهواز در این روزهای سوزان خوزستان است. .

خانم احمدی که کارمند یکی از ادارات شهر اهواز است به «ایران» می گوید: در حالی که این روزها دمای هوا به بالای 51 درجه رسیده است امثال من که ماشین کولر نداریم مجبورند با اتوبوس رفت و آمد کنند. و متأسفانه هیچکدام از اتوبوس های مسیر من، سیستم خنک کننده ندارند.

  سیاست و حاکمیت خودرو منجر به ناکارآمدی در صنعت خودرو شده است

در سال های گذشته برخی از توقفگاه های مرکز شهر به اصطلاح مکانیزه بود و حداقل برای دقایقی می شد با ایستادن در داخل آن خنک شد، اما آن ها نیز برچیده شدند.

سوال من از مسئولان شهرداری این است که ما خوزستانی ها هر ساله این گرما را تجربه می کنیم، چرا هیچکس به فکر وضعیت این اتوبوس های قدیمی نیست؟ ای کاش کارمندان می توانستند با این اتوبوس ها به محل کارشان بروند.

گلایه های این شهروند را با «رضا امینی» شهردار اهواز در میان گذاشته ایم.

امینی در پاسخ به این سوال روزنامه ایران بدون اعلام تعداد اتوبوس های فاقد تجهیزات سرمایشی در کلانشهر اهواز گفت: متاسفانه ناوگان اتوبوسرانی اهواز یکی از محدودترین ناوگان اتوبوسرانی است و در حال حاضر بنا به دلایل مختلف بیش از 100 اتوبوس وجود دارد که برخی از آنها استهلاک ناشی از شرایط اقلیمی خوزستان بوده و بخشی به مدیریت داخلی شهرداری های گذشته برمی گردد.

وی افزود: در دوره مدیریت جدید شهرداری 65 دستگاه اتوبوس خریداری شد که سهمیه اهواز بود که قبل از اربعین به ناوگان اضافه می شود و از محل انتشار اوراق مشارکت نیز 100 میلیارد تومان وجود دارد. در حساب شهرداری پارسال که منتظر تولید هستیم تا خرید کنیم.

وی همچنین درباره علت جمع آوری برخی نقاط مکانیزه توضیح داد: متاسفانه تجهیزات برخی از نقاط مکانیزه با وجود اینکه در نقاط شلوغ شهر بود به سرقت رفت و در حال حاضر تعداد محدودی نقاط مکانیزه وجود دارد.

ما از مسئولان استانی خواستیم آن را تعطیل کنند

روز سه شنبه برق تعدادی از مشترکان برق شهرهای مختلف استان خوزستان از جمله دزفول، شوشتر، حمیدیه، سوسنگرد و خرمشهر در دمای بالای 50 درجه قطع شد و خوزستانی ها گلایه کردند.

  سفر پوتین به ایران موفقیت آمیز بود/ تهران امروز تجربه ای دارد که مسکو به آن نیاز دارد/ این تجربه به نحوه دور زدن تحریم ها مربوط می شود

کومارت زمانی، معاون برنامه ریزی و سخنگوی شرکت برق منطقه ای خوزستان در تشریح این وضعیت به «ایران» گفت: ترانسفورماتورها و تجهیزات موجود ما برای دمای حدود 50 درجه طراحی شده اند و روز سه شنبه دمای هوا در برخی از شهرهای خوزستان به حدود 54 درجه رسید. و رکورد سابقه مصرف برق منطقه ای خوزستان با پیک مصرف 8806 مگاوات ثبت شد.

در آن صورت، سیستم‌های ما با هشدار دما شروع به کار کردند و دستگاه‌ها نمی‌توانستند از ظرفیت 100 درصد استفاده کنند و متأسفانه یک درصد قطعی برق داشتیم.

وی تصریح کرد: روز چهارشنبه علاوه بر قطع برق 386 دفتر در ساعات غیر کاری، برق کارخانه های بزرگ و شهرهای صنعتی را نیز قطع می کنیم تا مشکل پایداری شبکه نداشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: به هر حال تغییر اقلیم نیاز به افزایش ظرفیت تجهیزات برق خوزستان را دو چندان کرده است و باید اعتبارات لازم را برای تقویت شبکه و آماده سازی تجهیزات برای دمای بالای 51 درجه اختصاص دهیم.

27 نفر به دلیل گرما راهی بیمارستان شدند

حبیب خیبر، معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی اهواز نیز به ایران گفت: گرمای 51 درجه، 27 نفر از خوزستانی ها را به دلیل گرمازدگی راهی بیمارستان کرده است. وی افزود: البته با اقدامات فوری کادر درمانی اورژانس بیمارستان های خوزستان تمامی بیماران به صورت سرپایی مداوا و ترخیص شدند.

وی از خوزستانی ها خواست تا حد امکان در خانه بمانند و در صورت مشاهده علائم گرمازدگی در اسرع وقت به مراکز درمانی مراجعه کنند.

همچنین به یاد داشته باشید که مقدار زیادی آب بنوشید و لباس های رنگ روشن بپوشید.

  واگن های مخصوص زنان و کودکان ارائه خواهد شد

دمای هوا در 13 شهر خوزستان بالای 50 درجه است

در همین حال محمد سبززاری، مدیرکل هواشناسی خوزستان به ایران گفت: اخطار نارنجی دمای خوزستان که از روز یکشنبه صادر شد، تا پایان هفته به جز پنج شنبه به قوت خود باقی است.

به گفته وی، روز سه شنبه دمای هوا در شوش به 53.6 درجه، در بستان به 52.2 درجه و در اهواز به 51.6 درجه رسید و روز چهارشنبه 13 شهر استان دمای بالای 50 درجه داشتند. بیش از 50 درجه در بسیاری از نقاط استان خواهد بود.

بوشهری هم باید منتظر دمای بالای 50 درجه باشد

زهرا راستگو معاون توسعه و پیش بینی سازمان هواشناسی استان بوشهر در گفتگو با ایران از هشدار نارنجی دمایی استان در روزهای جمعه و شنبه خبر داد و گفت: پیش بینی می کنیم در این دو روز دمای هوا در بسیاری از نقاط استان به بالای 49 درجه برسد. و به 50 درجه می رسد که اگر این اتفاق بیفتد دمای بی سابقه ای در بوشهر خواهد بود.

وی گفت: در خرداد ماه بوشهر در شهرستان دیر دمای بالای 51 درجه داشت اما معمولا در مرداد ماه به دلیل دمای بالای هوا چنین دمایی نداریم.

وی تصریح کرد: بسیاری از شهرهای بوشهر ساحلی هستند و با انتقال رطوبت از دریا به ساحل دمای ثبت شده کمتر از دمای هیجانی به نظر می رسد.

منبع: روزنامه ایران

دیدگاهتان را بنویسید