تثبیت دلار در کانال 39 هزار تومان و پیش بینی روزهای آینده

12550 خبر اولیه

به گفته ویراستاران، تثبیت قیمت دلار آمریکا در کانال 39 هزار تومان پس از ماه‌ها بی‌ثباتی مستمر بسیار حائز اهمیت است و پیش‌بینی روزهای آینده به دلیل یک مولفه ذاتی که از سال 1396 حذف شده و توضیحی است، امکان‌پذیر می‌شود. تحلیل تکنیکال کافی نیست کاهش قیمت دلار در هفته گذشته به دو دلیل حاصل شد.

نخست افزایش چشمگیر قیمت دلار در فاصله کوتاه و رسیدن به کانال 44 هزار تومان و در نتیجه افزایش چشمگیر ریسک ورود به بازار ارز با قیمت های گزاف که بسیاری را مجبور به عقب نشینی کرد. .

دوم، مبادلات ارزی بانک مرکزی و اتخاذ سیاست های منظم تر در دوره جدید ریاست بانک مرکزی توسط محمدرضا فرزین که به صراحت اعلام کرد که بانک مرکزی در بازار ارز مداخله خواهد کرد و قیمت ها را مانند زمان باقی نمی گذارد. دوران سلطنت علی صالح آبادی

پس از تغییرات جدید در رهبری بانک مرکزی و سیاست های نهاد پولی کشور، شاهد افت قیمت دلار آمریکا و سایر ارزهای خارجی هستیم به طوری که قیمت دلار در هفته گذشته روی 39 هزار تومان متوقف شد. اما با ساختارهای فعلی در بانک مرکزی نمی توان گفت که شاهد کاهش چشمگیر قیمت دلار خواهیم بود زیرا همچنان در یک سیستم ارزی چند نرخی زندگی می کنیم که ذاتاً بی ثبات است و امکان ثبات قیمت را نمی دهد.

رمز اصلاح بازار ارز و ایجاد ثبات، برچیده شدن نظام چند ارزی است و انتشار برنامه هایی مانند تثبیت دلار نیما روی 28500 تومان اهمیتی ندارد زیرا کالاها با هر قیمتی به قیمت دلار به قیمت بازار آزاد به فروش می رسند. خریداری و وارد کشور می شود. حتی اگر دلار آزاد تنها ۲ درصد از حجم بازار را نشان دهد.

  روند افزایشی قیمت مواد غذایی در ایران با وجود کاهش جهانی قیمت مواد غذایی

محمدرضا فرزین هنوز برنامه های خود را برای تک نرخی شدن ارز اعلام نکرده است و کارشناسان مشغول استنباط نکات مطرح شده توسط وی هستند که نشان از اقتدار و قوام کافی دارد و حتی باعث نگرانی هایی نیز شده است. به خصوص در بحبوحه بحث های عمیق کارشناسی; ناگهان محمد محبر ظاهر شد و اعلام کرد که قیمت کالاهای اساسی (اصطلاح بی معنی و ترسناک) باید تا 2 سال آینده تثبیت شود.

معاون اول رئیس جمهور و فرمانده اقتصادی دولت به دنبال تثبیت قیمت کالاهای اساسی بودند در حالی که صحبتی از محدود کردن تورم نداشتند و معلوم نیست چگونه می توان تورم بالای 40 درصد را مشاهده کرد اما قیمت کالاها را تثبیت کرد. کالا!

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید