تجارت ایران و ازبکستان از مرز 2 میلیارد دلار گذشت

ازبکستان؛ این کشور دیگری است که دولت سیزدهم توسعه همکاری ها با آن را در دستور کار خود قرار داده است و هدف دو کشور حداقل دو میلیارد دلار در تجارت است. از اواخر سال گذشته، مذاکرات با ازبکستان برای توسعه روابط و همکاری مشترک آغاز شد.

نخستین روز اسفندماه سال گذشته نمایندگان اقتصادی ایران و ازبکستان در حاشیه چهاردهمین اجلاس کمیته مشترک همکاری های اقتصادی، تجاری، علمی و فناوری جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی ایران، ظرفیت های صادرات و واردات خود را مورد بحث و بررسی قرار دادند. جمهوری ازبکستان و نتایج خوبی به دست آورد. این روزها روابط اقتصادی دو کشور بهبود یافته و فعالان بخش خصوصی نشست های تخصصی در زمینه صادرات و واردات برگزار کرده اند.

پس از اینکه دو کشور در اواخر سال گذشته به تفاهم در زمینه همکاری های حمل و نقل و ترانزیتی، توسعه همکاری های تجاری و توسعه روابط مردمی دست یافتند، اکنون زیرساخت های توسعه روابط تجاری و صادرات خدمات فنی و مهندسی فراهم شده است. ارائه شده است.

کشور ازبکستان در آسیای مرکزی قرار دارد و از آنجایی که این کشور تقریباً نیمی از جمعیت آسیای مرکزی را در خود جای داده است، با افزایش تعاملات می توان روابط اقتصادی را بهبود بخشید.

در سال 1400 بالغ بر 776 هزار و 137 تن کالا به ارزش 517 میلیون دلار بین ایران و ازبکستان مبادله شد که نسبت به سال 1388 افزایش 103 درصدی داشته است همچنین حجم صادرات ایران در این سال 714 هزار و 491 تن به ارزش 402 میلیون دلار بوده که بر این اساس صادرات ایران افزایش یافته است. 146 درصد در سال 1400 و از طرفی واردات 62000 تن به ارزش 115 میلیون دلار بوده است. بر این اساس واردات ایران از ازبکستان نسبت به سال 2019 26 درصد افزایش داشته و نسبت به سال قبل از آن که مشکل کرونا و محدودیت مرزی وجود نداشت، صادرات ایران 233 میلیون دلار بوده است که در مقایسه با سال 1400، ایران دارای 73 درصد رشد کرده است. عمده صادرات ایران به ازبکستان لبنیات، محصولات کشاورزی، مصالح ساختمانی، قیر، روغن پایه، مواد معدنی، پتروشیمی، مواد شیمیایی، محصولات بهداشتی، لوله و پروفیل، لوازم خانگی، پارچه، کفپوش، آهن، ماشین آلات و مبلمان صنعتی و وارداتی است. روغن، پنبه، ابریشم، پارچه و لوبیا.

  شعار امسال «تولید; «در بطن دانش، اشتغال ایجاد می کند»/ امروز یک دولت مردمی امیدها را متفاوت از گذشته زنده کرده است/ با بسیج رئیس جمهور و همکارانش، شعار امسال ادامه پیدا می کند.

رحمت الله حرمالی، مدیرکل آسیای مرکزی، قفقاز و روسیه سازمان توسعه تجارت ایران در این خصوص گفت: کشورهای منطقه آسیای میانه و همسایگان پس از روی کار آمدن دولت جدید سه کشور همسایه اهمیت ویژه ای پیدا کردند. ; تاجیکستان، ترکمنستان و قزاقستان ایران را نام بردند. آسیای مرکزی با پنج کشوری که در این منطقه واقع شده اند، معنای بسیار خاصی دارد و ما نگاه ویژه ای به این منطقه داریم. خوشبختانه سال گذشته حجم مبادلات ما با این منطقه بسیار بالا رفت.

وی ادامه داد: پس از مذاکرات مقامات عالی دو کشور به ویژه معاون اقتصادی رئیس جمهور کشورمان با معاون نخست وزیر ازبکستان در سال گذشته و همچنین مذاکراتی که در کمیسیون مشترک سال گذشته انجام دادیم، یک میلیارد دلار (حداقل دو سال تا دو میلیارد دلار قابل افزایش است) در سال آینده) که مطمئن هستیم در کوتاه مدت یا در افق 1404 می توانیم به این هدف برسیم، البته این هدف را به دو دسته تقسیم کرده ایم. بخش های مختلف به ویژه در بخش های اقتصاد، تجارت، سرمایه گذاری، انرژی، کشاورزی و حمل و نقل و همچنین نگاه ویژه به سرمایه گذاری مشترک در بنادر جنوب ایران به ویژه نگاهی به منطقه آزاد چابهار و متقابلاً منطقه آزاد مناطق ازبکستان.

وی خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات تجاری ایران با ازبکستان بحث حواله است که بر این اساس در جلسه قبلی با ازبکستان در تهران به طرف ازبکستان پیشنهاد دادیم که با کالاهای مورد نیاز خود از ازبکستان مبلغی را ترخیص کنند که این یکی است. از موضوعاتی که در دستور کار سازمان توسعه تجارت قرار دارد و موضوع بعدی که تجار با آن مشکل دارند بحث روادید است. خوشبختانه یکی از این اسناد که بیش از 20 سند آن در سفر آتی رئیس جمهور به ازبکستان امضا خواهد شد، موضوع تسهیل روادید است.

  برخی از درخواست های پرسپولیس پرداخت شد / نارضایتی بازیکنان و کارکنان از رسیدها

منبع: ایران

دیدگاهتان را بنویسید