تجارت 101 میلیارد دلاری بدون FATF/ عذرخواهی که دولت سیزدهم تمام شد!

گروه اقتصادی – رجانیوز: فرا رسیدن سال 1401 و آمار و گزارش عملکرد از نیمه دوم سال گذشته دروغ های دولت قبل را بیشتر نمایان کرد. رئیس جمهور وقت (حسن روحانی)، وزرا، کارشناسان همراه و اعضای اتاق بازرگانی به اتفاق آرا گفتند که در صورت عدم تصویب FATF، همکاری های تجاری و اقتصادی با همه کشورها تعلیق و ایران کاملا منزوی خواهد شد.

این نشانه ها تا آنجا پیش رفته است که حتی برخی از منتقدان کار دولت دوازدهم تصور می کردند همه پیوندهای اقتصادی با FATF گسسته می شود، اما در آن روزهایی که آمار تجارت خارجی و وضعیت ذخایر ارزی کشور را پوشش می داد. رسانه ها و اخبار لغو برخی ممنوعیت های واردات گواه این است که اقتصاد ایران از FATF مستقل است و بدون تشکیل کارگروه مشترک برای اقدامات مالی می توان به فعالیت اقتصادی دست یافت.

دولت روحانی در شرایطی که اقتصاد کشور از تحریم‌های شدید رنج می‌برد و کمبود ارز فشار شدیدی بر بخش تولید وارد می‌کرد و تنها بر تصمیمات و سخنان رهبران اروپایی متمرکز بود، با کشورهای همسایه مذاکره نمی‌کرد. دولت روحانی هرگونه تغییر در اقتصاد ایران را منوط به همکاری با کشورهای عضو اتحادیه اروپا کرده است.

دروغ گفتن و دست درازی باعث افزایش روز به روز قیمت ارز و گرانی کالاهای مختلف شده است.

حسن روحانی در جلسه هیئت دولت در سال 99 گفت: «FATF یک گروه ویژه است که در امور مالی و معاملات اقدام می کند و همه کشورها را درگیر می کند.» اگر چنین است، حضور آنها چگونه است؟ کل اتحادیه اروپا در آن است. کل شرق، روسیه و چین، ترکیه و همسایگان ما در آن هستند.

وی گفت: چه تحریم باشد چه نباشد، لوایح FATF لازم است. اگر تحریم نداشته باشیم ضروریتر است. چه نهایی و چه نه، این حساب ها ضروری هستند. این حساب ها ربطی به برجام ندارد. اگر به FATF نپیوندیم، روابط بانکی ما قطع می شود، یعنی به یک قرن پیش برمی گردیم. FATF مربوط به جان و جیب مردم است و اگر اجرا نمی شود باید برای مردم توضیح داده شود.

  نامه اعتراضی ایران به شورای امنیت به اظهارات یک سناتور آمریکایی

در حالی که رئیس جمهور وقت به اختلافات با مخالفان برای پیوستن به FATF و آوردن مردم به مجلس، شورای نگهبان و سایر بخش ها پایان داد، دولت فعلی بدون دخالت مردم، شرایط زندگی بهتری را نسبت به دولت روحانی برای مردم فراهم کرد. ایرانی ها دیگر شاهد نوسانات دوره ای قیمت نیستند.

با تصمیمات درست به صف پایان دهید

اگر این روزها شاهد صف مرغ و گوشت و تخم مرغ و گرانی فعلاً اجناس و … نیستیم به این دلیل است که دولت اصلی تصمیمات درستی گرفته و اقتصاد کشور را به تصمیمات غرب وابسته نکرده است. . یکی از مهمترین اقدامات، مصالحه با کشورهای همسایه است. سفر به 13 کشور و گفتگوهای تخصصی شرایطی را در کشور ایجاد کرده که دیگر وزرا نگران کمبود ارز نیستند و می توانند تصمیم درستی برای بهبود وضعیت اقتصادی بگیرند.

نظراتی که به اقتصاد ملی آسیب می زند

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه روحانی یکی از افرادی بود که آب آشامیدنی را وابسته به FATF نکرد. وی هرگونه دیپلماسی را وابسته به FATF می داند و بارها تاکید کرده است که پیوستن ایران به توافقات و همکاری 25 ساله با چین تنها با پیوستن به FATF امکان پذیر است.

در همین حال، حسین امیرعبدالهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پس از دیدار با وانگ یی، همتای چینی خود در جمع خبرنگاران گفت: بیایید از هر دو طرف 25 سال اعلام کنیم. یعنی تا زمانی که ایران هنوز به FATF نپیوسته است.

علی ربیع، سخنگوی دولت قبل گفت: عدم توافق با FATF در دوران پساتحریم و لغو تحریم ها چالش جدیدی را برای مبادلات تجاری و مالی ما ایجاد می کند. تضمین می‌کنم که ورود به این فهرست عواقب فاجعه‌باری در پی خواهد داشت و هزینه تجارت در کشور را افزایش می‌دهد، صادرات و واردات ارز در چرخه اقتصاد با مشکل مواجه می‌شود و دوستان و همسایگان تمایل به همکاری با ایران را از دست خواهند داد. وی افزود: استفاده از اقتصاد جهانی تقریباً دشوار خواهد بود و من تضمین می‌کنم که تصویب این لوایح مشکلات اقتصادی کشور را با خودتحریمی پیچیده‌تر نخواهد کرد.

  ایران یکی از بزرگترین تولیدکنندگان فولاد در جهان است

وی در ادامه سخنان خود گفت: «در حالی که دولت دوازدهم تا چند ماه آینده تکمیل می‌شود، اما تصویب یا عدم تصویب این لوایح می‌تواند تأثیری ماندگار بر موفقیت دولت آینده داشته باشد یا حتی به شروع سریع یا پرنوسان کمک کند». توجه داشته باشید.

اگرچه تا آخرین روزهای دولت دوازدهم تلاش برای تصویب FATF انجام می شد، اما هوشیاری منتقدان و دلسوزان این اجازه را به دولت نمی داد و اکنون شاهد هستیم که بدون FATF اقتصاد کشور حتی در بخش های مختلف رو به بهبود است. ما شاهد ثبت جهش هستیم.

مجیدرضا حریری، رئیس اتاق مشترک ایران و چین نیز از حامیان دولت روحانی بود و گفت: موضوع FATF در ایران حواشی سیاسی و غیراقتصادی دارد. کشورهایی مانند کره شمالی و اریتره به این معاهده نپیوسته اند. اگر قفس تحریم ها شکسته نشود، این توافق نمی تواند کمک چندانی به اقتصاد ما کند، زیرا دلیل اصلی عدم واسطه گری بانکی بین ایران و جهان، تحریم های وزارت خزانه داری آمریکاست.

در سال 1998، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی روحانی، به صراحت از پیوستن ایران به کارگروه مشترک اقدام مالی برای شفافیت و تسهیل واسطه گری بانکی دفاع کرد و گفت چین و روسیه مستقیماً نگران پیامدهای منفی عدم مشارکت هستند. ایران. به ایران هشدار داد

رشد تجارت بدون FATF

اگرچه دولت قبل برای تجارت عینک سیاه می زد و رشد صادرات را آرزوی خوبی برای منتقدان و مخالفان الحاق خود به FATF می دانست، اما دولت سیزدهم موفق شد رشد 41 درصدی صادرات را به ثبت برساند. بر اساس اعلام گمرک، در سال 1400 بالغ بر 122 میلیون تن کالای ایرانی به ارزش 48 میلیارد دلار به اقصی نقاط جهان صادر شده که نسبت به سال 1378، 14 میلیارد دلار افزایش داشته است.

  سند تحول شورای عالی انقلاب فرهنگی فردا نهایی می شود

همچنین در شرایطی که تولیدکنندگان از کمبود مواد اولیه رنج می‌بردند و مدیران بانک مرکزی دولت روحانی، توزیع 4200 تن را در اولویت خود قرار داده بودند، دولت سیزدهم اجاره‌بها را تعلیق کرد و شرایطی را فراهم کرد که واردکنندگان بتوانند مواد اولیه را توزیع کنند. تولید بهینه و کالاهای اساسی برای ورود به کشور. بر این اساس، در سال گذشته بیش از 40 میلیون تن کالا به ارزش 52 میلیارد دلار که عمدتاً کالاهای اساسی، مواد اولیه و ماشین آلات است، وارد کشور شده است که این میزان کالای وارداتی در سال 1400 نسبت به افزایش وزنی 99 درصدی و از نظر ارزشی 36 درصدی داشته است. رشد نشان می دهد که اقتصاد ایران بدون FATF و سایر ابزارهای مالی وعده داده شده توسط اروپایی ها (مانند اینستکس) قابل مدیریت است. دولت اصلی با تکیه بر توان مهندسان داخلی، افزایش همکاری با کشورهای همسایه و روش های نوین تجاری مانند پاکیزگی، توانسته صادرات را 41 درصد و واردات مواد اولیه را 21 درصد افزایش دهد.

وظیفه دولت سیزدهم بقای اصلاحات است

در خاتمه، اظهارات دولت قبل مبنی بر عدم الحاق ایران به FATF، مانع از تجارت هر کشوری با ایران می شود، صرفاً یک ادعا بود و دولت سیزدهم ثابت کرد که بدون پیوستن به FATF، مواد اولیه بدون افزایش صادرات نیز افزایش می یابد. نیازهای کشور بدون مشکل با روی کار آمدن دولت سیزدهم، تجارت خارجی بدون نفت ایران در سال 1400 با مبادله 162 میلیون تن کالا با کشورها، رکورد 100 میلیارد دلاری را به ثبت رساند که نسبت به مدت مشابه سال قبل 38 درصد رشد داشته است. عرضه ارز در سال 1400 با افزایش 57 درصدی (کل عرضه ارز در سال 1999 معادل 36.5 میلیارد دلار) نسبت به سال 1999 به بیش از 57 میلیارد دلار رسید.

کاری که دولت سیزدهم انجام داده شاید تجربه دولت اصلاحات باشد که از سال 97 معیشت مردم را بدتر کرده است.

منبع: روزنامه ایران

دیدگاهتان را بنویسید