تجربه روسیه و آمریکا در واردات گاز / فرصت شش میلیارد دلاری ایران برای تبدیل شدن به هاب گاز

گروه بین الملل رجانیوز: پس از جنگ روسیه و اوکراین، اتحادیه اروپا با تحریم صنعت نفت و گاز روسیه وارد جنگ اقتصادی با این کشور شد و روس ها در واکنش به این اقدام اتحادیه اروپا، صادرات گاز را محدود کردند. به کشورهای اروپایی، برای اینکه به گاز خود به اتحادیه اروپا وابسته باشد تا آنها را تحت فشار قرار دهد.

مزیت 6 میلیارد دلاری ایران در تجارت گاز روسیه

مناقشه گازی بین روسیه و اروپا به ایران فرصت بی نظیری داده است تا از ظرفیت مازاد گاز روسیه برای تبدیل شدن به هاب گاز در منطقه یا افزایش صادرات سوخت دیزل و نفت کوره برای نیروگاه ها استفاده کند.

به گفته کارشناسان، بهترین سناریوی بلندمدت ایران برای واردات گاز روسیه، صادرات آن با قیمت بالاتر به کشورهای همسایه است. موضوعی که سود اقتصادی آن بیش از 6 میلیارد دلار خواهد بود.

تجارت گاز فقط صادرات گاز نیست

با وجود مزایای واردات ارزان گاز روسیه برای ایران، سوال اساسی این است که چرا ایران به عنوان دومین دارنده منابع گازی جهان، باید از کشور دیگری گاز بخرد و واردکننده شود؟

برخلاف تصور عموم، تجارت گاز صرفاً صادرات گاز نیست و مسیر تبدیل شدن به هاب گازی منطقه فقط از طریق صادرات گاز نیست، بلکه شامل یکسری صادرات، واردات، سوآپ و ترانزیت گاز است به نحوی که منافع کشور را به حداکثر می رساند

تجربه روسیه و آمریکا در واردات گاز از کشورهای مختلف

در حال حاضر روسیه به عنوان «بزرگترین دارنده و صادرکننده گاز» و آمریکا به عنوان «بزرگترین تولیدکننده گاز» در جهان از کشورهای دیگر گاز وارد می کنند و به دلیل موقعیت جغرافیایی خود بیشترین سود را از تجارت گاز می برند.

  تعاونی های پیشرو مبتنی بر شرکت های دانش و هلدینگ های وزارت ملت در مرکز تجارت ایرانیان ارمنستان حضور خواهند داشت

بر اساس گزارش BP، روسیه در سال 2021، 4.6 میلیارد متر مکعب گاز از قزاقستان و 10.5 میلیارد متر مکعب گاز از ترکمنستان از طریق خطوط لوله وارد کرده است.

همچنین، ایالات متحده 0.6 میلیارد متر مکعب گاز LNG از ترینیداد و توباگو و 75.9 میلیارد متر مکعب گاز از کانادا از طریق خط لوله در سال 2021 وارد کرده است.

ایران در سال های اخیر برای گازرسانی به استان های شمالی گاز خود را با قیمت پایین از ترکمنستان وارد کرده است تا مجبور نباشد گاز خود را از جنوب به شمال کشور منتقل کند و گاز خود را با قیمت های بالا به همسایگان غربی صادر کند. . قیمت.

بررسی وضعیت تجارت گاز در کشورهای مختلف نشان می دهد که این کشورها در حوزه تجارت گاز حرفی برای گفتن دارند که این حوزه را تنها صادرات گاز نمی دانند بلکه با یک سری صادرات، واردات حداکثر منافع اقتصادی و سیاسی خود را می خواهند. از جمله این کشورها به روسیه و آمریکا اشاره شد.

دیدگاهتان را بنویسید