تحریم انرژی عراق بار دیگر تمدید شد

گروه بین الملل رجانیوس: آمریکا بار دیگر معافیت 120 روزه عراق از تحریم واردات انرژی از ایران را تمدید کرد.

یکی از مقامات وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای کتبی به گزارش نفت عراق گفت: «ایالات متحده 120 روز دیگر معافیت داده است تا به عراق اجازه دهد هزینه واردات برق از ایران را بپردازد».

عراق برای تامین یک سوم انرژی مورد نیاز خود از ایران گاز و برق می خرد. سال‌های درگیری در عراق، تامین انرژی مورد نیاز 40 میلیون نفر را با مشکل مواجه کرده است.

در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، دولت آمریکا صنعت انرژی عراق را در فهرست تحریم ها قرار داد تا تحریم ها علیه ایران تشدید شود، اما با اعطای چند استثنای موقت به بغداد، تلاش کرد به وابستگی انرژی خود به ایران پایان دهد.

سازمان ملل می گوید عراق 16000 مگاوات برق تولید می کند که بسیار کمتر از 24000 مگاوات برق مورد نیازش است. این رقم با نیازهای آینده عراق که انتظار می رود جمعیت آن تا سال 2050 دو برابر شود، فاصله زیادی دارد.

دولت جو بایدن معافیت عراق از تحریم های واردات انرژی علیه ایران را از زمان روی کار آمدن تمدید کرده است.

واشنگتن پس از خروج از توافق هسته ای برجام، چندین بار بغداد را از تحریم ها آزاد کرده است. دوره های این استثنائات معمولا از 90 تا 120 روز است.

اما در چندین مورد در دولت دونالد ترامپ، انکارها به 45 تا 60 روز کاهش یافته است، تحلیلگران می گویند که کاهش آزادی ممکن است نشانه ای از اختلاف در روابط آمریکا و عراق و فشار واشنگتن بر بغداد در برخی موضوعات باشد.

  تعداد سنوات خدمت برای ارتقای رتبه معلمان تصویب شده است

این امتناع پس از آن تمدید شد که جو بایدن پیش از بازگشت به ریاست جمهوری آمریکا گفت که کشورش را به شورای امنیت سازمان ملل بازمی گرداند، اما تاکنون از انجام اقدامات لازم برای اجرای تعهدات واشنگتن خودداری کرده است.

اصرار دولت بایدن بر حفظ تحریم ها علیه ترامپ یکی از موانع دور قبلی مذاکرات تحریم ها در وین بوده است.

با روی کار آمدن دولت جدید ایران به ریاست سید ابراهیم رئیسی، مذاکرات با کشورهای غربی با محوریت رفع تحریم های سرکوبگرانه علیه ایران آغاز شده است.

دور اول مذاکرات در دولت جدید ایران در نهم آذرماه برگزار شد و مذاکرات، البته با وقفه های کوتاه، ادامه یافت.

تاکنون 8 دور مذاکره بین آمریکا و سایر کشورهای شورای امنیت به غیر از ایران در وین برای تسهیل بازگشت آمریکا به برجام برگزار شده است. طرف‌ها می‌گویند پیشرفت‌های ملموسی در مذاکرات حاصل شده است، اما برخی اختلافات همچنان باقی است.

یکی از زمینه های بحث برانگیز در مذاکرات، اصرار آمریکا بر حفظ برخی از تحریم های اعمال شده علیه ایران توسط دولت دونالد ترامپ پس از خروج از برجام است. علاوه بر این، دولت بایدن گفت که نمی تواند تضمینی برای خروج دولت های بعدی ایالات متحده از برجام ارائه کند.

جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز گذشته با اشاره به مذاکرات برای رفع تحریم ها علیه ایران گفت: دولت ترامپ با خروج از توافق هسته ای با ایران اشتباه کرد.

وی افزود: ما با ایران به توافق هسته‌ای رسیده‌ایم و در 95 درصد موارد به توافق رسیده‌ایم.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

وی افزود: توافق هسته‌ای با ایران همه مشکلات منطقه را حل نمی‌کند، اما اولین قدم است.

دیدگاهتان را بنویسید