تحلیلگر برجسته آمریکایی: تغییر در ایران خاورمیانه را متحول خواهد کرد

به گزارش تحریریه، مجله اکونومیست در تحلیلی به قلم رابرت کاپلان، فعال رسانه ای و تحلیلگر برجسته مسائل بین الملل، بخشی از امیدها و رویاهای دولت های غربی را برای برون رفت از نابسامانی ها و چرخش ایران و جهان بیان می کند. کل خاورمیانه به سمت آمریکا و: پیروزی اعتراضات و تغییر رژیم در ایران باعث تضعیف گروه های شبه نظامی یا محور مقاومت در سراسر منطقه می شود.

این تحلیلگر در نوشته خود به تاریخچه تأسیس حزب الله لبنان می پردازد که متعهد به مبارزه با اسرائیل و غرب است و لبنانی ها را به تشکیل دولت اسلامی فراخوانده است. بسیاری از لبنانی ها فکر می کردند که این امری زودگذر است. اما حدود 40 سال بعد، حزب‌الله قدرتمندترین گروه شبه‌نظامی است، حتی مجهزتر از ارتش، و عنصری کلیدی در سیاست لبنان به حساب می‌آید.

این تحلیلگر افزود: حزب الله موفق ترین نمونه نفوذ ایران در کل خاورمیانه است. از سال 1979، منطقه تحت تأثیر درگیری تهران و ریاض شکل گرفت. ایران دلایل متعددی برای دوستی با برخی دولت ها و حمایت از گروه های نیابتی داشت. تهران امیدوار بود انقلاب اسلامی خود را گسترش دهد و حافظ مسلمانان شیعه باشد. ایران نیز به دنبال ایجاد نوعی عمق استراتژیک است. برخی از رهبران آن نسبت به اعراب، به ویژه در خلیج فارس، جانبداری افراطی یا شوونیسم ایرانی نشان داده اند.

تحلیلگر برجسته آمریکایی: تغییر در ایران خاورمیانه را متحول خواهد کرد

اکونومیست خاطرنشان کرد: کشورهای حوزه خلیج فارس نیز در تلاش بودند تا تهران را دفع کنند. آنها در دهه 1980 از جنگ صدام حسین علیه ایران حمایت کردند، اما او پس از مدت کوتاهی با حمله به کویت به آنها پاسخ داد. آنها سعی کردند متحدان خود را در مناطقی مانند لبنان تقویت کنند، که اغلب موفقیت چندانی نداشت.

  استاندار خراسان رضوی عازم افغانستان شد

کاپلان خاطرنشان می کند: کشورهای خلیج قطعا امیدوارند که تغییر رژیم ایران ژئوپلیتیک منطقه را متحول کند. شبکه های خبری تحت حمایت عربستان به طور کامل اعتراضات در ایران را پوشش دادند و حتی تظاهرات کوچک در شهرها با شور و هیجان زیادی پوشش داده شد. از سوی دیگر، متحدان ایران مانند سید حسن نصرالله، رهبر حزب الله لبنان، اعتراضات اخیر در ایران را توطئه خارجی می دانند.

این تحلیلگر مسئله اول را نوع دولت جایگزین در ایران می داند و می افزاید: با این حال پیش بینی اینکه ایران چگونه ممکن است وضعیت متفاوتی پیدا کند دشوار است. در صورت استقرار رژیم نظامی توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، حمایت نیروهای نیابتی ایران در منطقه به دلایل استراتژیک ادامه خواهد داشت، زیرا این حمایت هیچ دلیل ایدئولوژیکی ندارد. اما استقرار یک حکومت دموکراتیک اهداف بلندپروازانه ایران را تضعیف می کند. شعار «نه غزه، نه لبنان» توسط برخی ایرانیان در همین چارچوب تحلیل می شود. اما حتی اگر حزب‌الله از سوی ایران حمایت نشود، همچنان قوی‌ترین نیرو در لبنان خواهد بود، زیرا حمایت ثروتمندان و کسب‌وکارهای مختلف آن و همچنین بسیاری از شیعیان لبنان که آن را سنگری در برابر اسرائیل و صدایی می‌دانند ادامه دارد. برای یک اقلیت مظلوم آنها می دانند که هنوز از حزب الله حمایت می کنند.

تحلیلگر برجسته آمریکایی: تغییر در ایران خاورمیانه را متحول خواهد کرد

به گفته کاپلان، دیگر گروه نیابتی ایران انصارالله یا حوثی های یمن هستند. آنها یک گروه شیعه هستند که کنترل بسیاری از یمن را در دست دارند و در یک جنگ تقریباً هشت ساله علیه ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی با ایران همسو شده اند. این کارشناس افزود: آنها به عنوان یک گروه شورشی محلی در دهه 90 ظهور کردند. با اینکه ضعیف و کوچک بودند، به مبارزه ادامه دادند. در عراق اغلب جناح‌های طرفدار ایران وجود دارند که نه برای ایدئولوژی بلکه برای دسترسی به منابع قدرت با گروه‌های دیگر رقابت می‌کنند.

  جلوگیری از تقلب در حین انعقاد قرارداد

به گفته این تحلیلگر، اگر اتفاقی در ایران بیفتد، بزرگترین تغییر ممکن است در سوریه رخ دهد. بشار اسد برای زنده ماندن از یک جنگ داخلی طولانی به حمایت ایران متکی است، اما هیچ قرابت ایدئولوژیکی با رژیم ایران ندارد. او سعی کرد تعادلی بین ایران و روسیه پیدا کند، اما اکنون حمله به اوکراین کار را دشوارتر کرده است: روسیه برخی از نیروهای خود را از سوریه خارج کرده است زیرا به آنها در جاهای دیگر نیاز است.

تحلیلگر برجسته آمریکایی: تغییر در ایران خاورمیانه را متحول خواهد کرد

اگر اسد نتواند روی حمایت روسیه یا ایران حساب کند، باید به دنبال دوستان جدیدی باشد. او در تلاش است تا روابط با کشورهای خلیج فارس را که مشتاق حمایت از شورشیان سابق در سوریه بودند، احیا کند. در اوایل سال جاری، او اولین سفر خود را به یک کشور عربی پس از یک دهه در امارات انجام داد. اگر اسد ایران را از دست بدهد، مشتاقانه دوستی با دیگر اعراب را انتخاب خواهد کرد.

نویسنده گزارش با اشاره به اختلافات مرزی بین اعراب و ایران در دوران پهلوی گفت: یک سیستم عادی تر در تهران می تواند تجارت و سرمایه گذاری گسترده در سراسر خلیج فارس را فراهم کند و پادشاهان عرب را مجبور به کاهش هزینه های هنگفت نظامی خود کند. اما این بستگی به محدود کردن حمایت ایران از گروه های نیابتی مانند حوثی ها و شبه نظامیان در عراق دارد. همین امر در مورد اسرائیل نیز صدق می کند، که قبلاً در زمان شاه روابط دوستانه ای با ایران داشت و ممکن است دوباره آنها را احیا کند. اما تنها در صورتی که ایران برنامه هسته ای خود را محدود کند و از حمایت از گروه هایی مانند جهاد اسلامی در غزه دست بردارد.

  شهادت یکی از پاسداران تهران

رابرت کاپلان در پایان تحلیل خود به ترس ایرانیان از تبدیل کشورشان به چیزی شبیه سوریه اشاره کرد و افزود: اگر این اتفاق بیفتد، از قضا نقش ایران برعکس می شود و به جای رهبری یک نیروی نیابتی در منطقه، می تواند. برای بازی Find Out About Alien Powers. ترکیه می تواند همان کاری را که در سوریه انجام داد در ایران ناآرام انجام دهد. در عین حال، کشورهای حاشیه خلیج فارس ممکن است جدایی طلبان عرب در جنوب غربی ایران را نیز مسلح کنند. اگرچه کشورهای حاشیه خلیج فارس اکنون از تحولات ایران لذت می برند، اما این تحول می تواند عواقب ناخوشایندی در جاهای دیگر داشته باشد. در این صورت، کشورهای خلیج ممکن است به شکافی برای گروه های نیابتی و دیگران تبدیل شوند.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید