تحلیل رهبر انقلاب از پنج تحول در 23 سال

گروه سیاسی رجانیوز: رهبر معظم انقلاب پس از بروز هر ناآرامی در کشور، با تحلیل حوادث، تبیین ابعاد و عوامل ایجاد آن، به جوانان، دانشجویان، مردم و مسئولان توصیه هایی می کنند.

طی سه دهه گذشته، تحولات سیاسی، اقتصادی و فرهنگی کشور را با تحولات چشمگیری مواجه کرده است. اعتراضات و ناآرامی های تیر 1378، خرداد 1388، ناآرامی های پس از انتخابات ریاست جمهوری، اعتراضات دی ماه 1396 با ریشه اقتصادی و در آبان 1398 واکنش هایی به افزایش قیمت سوخت داشت. همچنین پس از اعلام خبر مرگ ‘مهسا امینی’ پس از فراخوانش به گشت ارشاد، در برخی نقاط کشور ناآرامی هایی به وجود آمد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در مناسبت‌های مختلف به این رویدادها واکنش نشان داده‌اند. در تمام این لحظات تاریخی ضمن انتقاد از رفتار برخی معترضان، بر ریشه یابی اغتشاشات، شناسایی عوامل داخلی و خارجی ایجاد آن و ارائه توصیه هایی به اقشار مختلف جامعه تاکید کردند.

اخبار دفتر پژش و ایرنا با بررسی این اقدام تاریخی و بهانه‌گیری ناآرامی‌های اخیر در کشور، به تحلیل محتوایی و مقایسه بیانات رهبر معظم انقلاب پس از هر یک از دوره‌های مذکور می‌پردازد.

مبنای این بررسی، اظهارات ایشان در مراسم و مجالس پس از اغتشاشات است که در آن به طور خاص به این موضوع اشاره کرده است.

مروری بر مهمترین موضوعات و دسته بندی های برجسته شده توسط راهنما

با مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی دفتر رهبر معظم انقلاب، متون بیانات ایشان به تفکیک بازه های زمانی جمع آوری و تقسیم بندی شده است.

  محاصره دلاری دولت اصلی در آستانه دور جدید مذاکرات هسته ای

در 30 تیر 1378، رهبر معظم انقلاب در جمعی از دانشجویان به همراه اقشار مختلف مردم، ضمن همدردی با آسیب دیدگان، از دیدار با دانشجویان در جریان حمله به محوطه دانشگاه ابراز نارضایتی کردند و به تشریح نقش بیرونی پرداختند. و عوامل داخلی در این ناآرامی ها پرداختند. وی همچنین به دانشجویان، مردم، جوانان و «رهبران خطوط سیاسی» توصیه هایی کرد.

تحلیل رهبر انقلاب از پنج تحول در بیست و سه سال

رهبر معظم انقلاب در 26 خرداد 1388 در دیدار با نمایندگان نامزدهای انتخابات، 29 خرداد در خطبه‌های نماز جمعه تهران و 15 تیر 1388 در دیدار علنی در بیانیه‌هایی از نامزدها و نامزدهای انتخابات دعوت کردند. حامیان خود به رعایت قانون و پرهیز از افراط گرایی گفتند: رقابت های سیاسی باید با استناد به رای مردم تعیین شود. وی همچنین نقش دشمنان بیرونی و عوامل داخلی آنها را در این ناآرامی‌ها «شورش» خطاب به مسئولان و نخبگان سیاسی توصیف کرد.

تحلیل رهبر انقلاب از پنج تحول در بیست و سه سال

رهبر معظم انقلاب نیز در 28 آذر 1396 و در دیدار با مردم قم به ناآرامی های ناشی از وضعیت اقتصادی واکنش نشان دادند. وی در سخنان خود در ارزیابی عملکرد مردم، از رفتار برخی معترضان انتقاد کرد و خاطرنشان کرد: نباید به شایعات دشمنان توجه کرد.

وی با تأکید بر نقش عوامل داخلی و خارجی در ایجاد این اغتشاشات، هدف آنها را «براندازی» می داند که با شکست مواجه می شود. رهبر معظم انقلاب همچنین به مسئولان سیاسی برای حل مشکلات کشور توصیه هایی کردند و به مسئولان انتظامی و امنیتی اشاره کردند که نحوه برخورد با جوانان «تحت نفوذ عاطفی شبکه اینترنتی در فضای مجازی» است. مانند “کسی که با دستگاه های سازماندهی شده کار می کند.” متفاوت است.

  قیمت انواع لوازم خانگی بین 10 تا 15 درصد افزایش یافت

تحلیل رهبر انقلاب از پنج تحول در بیست و سه سال

رهبر انقلاب در آغاز درس خارج فقه در ۱۵ آبان ۱۳۹۷ از برخی رفتارهای هیجانی در قبال افزایش قیمت بنزین انتقاد کردند و توصیه کردند: باید با خوش بینی به تصمیمات مدیران کشور نگاه کنیم. وی همچنین با تاکید بر اینکه “شیطان ها” و “ویرانی ها” کار مردم نبوده بلکه بخشی از “توطئه” دشمنان بوده که به شکست انجامیده است، همچنین در بخشی دیگر از اظهارات خود خطاب به مسئولان در کشور و خاطرنشان کرد: باید مشکلات اجرای این مصوبه را تا حد امکان کاهش دهند.

تحلیل رهبر انقلاب از پنج تحول در بیست و سه سال

20 مهرماه سال جاری در جشن دانش آموختگی مشترک دانشجویان دانشگاه های افسری نیروهای مسلح، رهبر معظم انقلاب ضمن ابراز تأسف از درگذشت «مهسا امینی» یادآور شدند: واکنش ها به این حادثه “عادی و طبیعی” نبودند و “اختلال برنامه ریزی شده” توسط دشمنان خارجی و عوامل داخلی آنها برای ایجاد “ناامنی” بود. وی همچنین تاکید کرد: «کسانی که در خیابان فساد و تباهی می‌کنند و چنین کرده‌اند، همه یک حکم ندارند».

آیت‌الله خامنه‌ای به برخی از مقاماتی که «بدون تحقیق اظهارنظر می‌کنند» توصیه کرد «به صراحت اعلام کنند که با آنچه اتفاق افتاده موافق نیستند».

تحلیل رهبر انقلاب از پنج تحول در بیست و سه سال

تحلیل رهبر انقلاب از پنج تحول در بیست و سه سال

مقایسه موضوعات مورد تاکید رهبری در هر یک از مقاطع تاریخی مورد مطالعه نشان می دهد که ایشان در تبیین و تحلیل ابعاد همه این ناآرامی ها همواره بر چند محور تمرکز داشته اند و هر چند برخی از رفتارها و واکنش های معترضان را مورد انتقاد قرار داده اند. آنها بر نقش «دشمنان خارجی» و عوامل داخلی آن در ایجاد «آشوب و ناامنی» تأکید جدی داشتند و بارها به نهادهای انتظامی و امنیتی کشور توصیه کردند که با افرادی که از روی «هیجان و احساسات» عمل می‌کنند، نه با «دشمن و معتاد» رفتار کنند. از آنها” به همین ترتیب. بودن

  آیا مسکن در حومه شهر گران خواهد بود یا ارزان؟

رهبر معظم انقلاب در تمامی این بیانات از مسئولان کشوری خواستار تسریع در روند حل مشکلات شدند. آنها موضع خود را در برخورد با مشکلات به وجود آمده مبتنی بر «حفاظت از کشور و رعایت مصالح مردم» و همچنین حمایت از دولت و سایر نهادها بر اساس رای مردم دانسته اند.

PS:

_ بیانات در نشست گروهی دانشجویان با اقشار مختلف (21 ژوئیه 2018)

_ بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار نمایندگان نامزدهای انتخابات (5 خرداد 87)

_ خطبه های نماز جمعه تهران به امامت رهبر معظم انقلاب اسلامی (8 خرداد 1387)

_ بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار مردمی به مناسبت میلاد حضرت امیرالمومنین (ع) (24 تیر 1387)

_ بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار با مردم قم (28 دی 1395)

_ بیانات رهبر معظم انقلاب در خصوص مشکلات پیش آمده پس از اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت (5 آبان 1397)

_ بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار با بسیجیان (15 دی 1397)

_ بیانات جشن دانش آموختگی مشترک دانشجویان دانشگاه های افسری نیروهای مسلح (21 اردیبهشت 1401)

_ بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام (29 مهر 1401)

_ بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار جمعی از مردم، مسئولان کشور و مهمانان کنفرانس وحدت اسلامی (31 مهر 1401)

تحلیل رهبر انقلاب از پنج تحول در بیست و سه سال

دیدگاهتان را بنویسید