تحلیل همتی از دلایل کاهش پایه پولی اشتباه است

به گزارش رجانیوز، محمدطاهر رحیمی، کارشناس اقتصادی در این باره گفت: واقعا عجیب است که آقای همتی با بی توجهی به جزئیات آمار ماهانه بانک مرکزی در دولت سیزدهم، روایت و تحلیلی گاه نادرست و ناقص ارائه می کند. آمار.”

محمد طاهر رحیمی، کارشناس اقتصادی در پاسخ به اظهارات رئیس کل سابق بانک مرکزی مبنی بر زیر سوال بردن کاهش پایه پولی در دولت سیزدهم، گفت: طبق آمار رسمی ماهانه ارائه شده در بانک مرکزی دولت سیزدهم (البته لازم به ذکر است که متأسفانه انتشار آمارهای اقتصادی 3 سال از ریاست آقای همتی بر بانک مرکزی تا سال 1388 به مدت حدود 18 ماه ممنوع شد) به منظور کنترل پایه پولی و متعاقب آن کاهش قدرت بانک ها در خلق پول. که عامل اصلی رشد نقدینگی و تورم در کشور است، بانک مرکزی در سال 1401 پس از اینکه رفتار انبساطی نسبتا قوی در سال 1400 به انقباض پایه پولی در عملیات بازار آزاد تبدیل شد، تصمیم گرفت.

وی در تشریح پیامدهای این اقدام افزود: اقدام بانک مرکزی به این معناست که کف تراز خالص خرید و فروش اوراق بین بانک مرکزی و بانک ها به سمت فروش اوراق توسط بانک مرکزی به بانک ها افزایش می یابد. و جذب و از بین رفتن پایه پولی . بنابراین بانک مرکزی در سه ماهه اول سال 1401 علیرغم افزایش عناصر اصلی تشکیل دهنده پایه پولی، با کاهش پایه پولی از طریق عملیات بازار آزاد از رشد بیشتر پایه پولی جلوگیری کرد و حتی پایه پولی را کاهش داد. ژوئن.

رحیمی همچنین در خصوص نظر رئیس کل بانک مرکزی دولت قبل از این اقدام اظهار داشت: برخلاف ادعای آقای همتی، دلیل اصلی کاهش پایه پولی، رفتار انقباضی بانک مرکزی در سه ماهه اول سال 1401 بوده است که پس از آن اتفاق افتاد. رفتار انبساطی افراطی سال 1400 و بانک مرکزی از این سیاست انقباضی برای کاهش قدرت ذخیره بانک ها و در نتیجه کاهش قدرت پول سازی بانک ها و در نتیجه کاهش رشد نقدینگی و کنترل تورم استفاده کرد.

  ماجرای افرادی که برای گرفتن مجوز کسب و کار سرگردان بودند چه بود؟

به گفته این کارشناس اقتصادی، در اینجا ممکن است نگرانی ایجاد شود و آن دغدغه تامین سرمایه در گردش شرکت ها با وجود رفتار سختگیرانه بانک مرکزی است که می توان با هدفمندی و هدفمندی وام های بانکی با ابزارهایی مانند اوراق اعتباری تامین مالی کرد. زنجیره ای مانند اروق گام که هم اکنون توسط وزارت اقتصاد و بانک مرکزی برای برخی از صنایع مهم کشور طراحی و اجرا می شود.

رحیمی افزود: در پایان باید گفت واقعا عجیب است که آقای همتی با بی دقتی کامل از جزئیات آمار ماهانه بانک مرکزی در دولت سیزدهم می گذرد و در نتیجه گاهی منجر به نادرستی می شود. و ناقص روایت و تحلیل آمار از آن.

دیدگاهتان را بنویسید