تحویل 100000 خانه به جنبش ملی از اکتبر

بر اساس اساسنامه این سازمان مهمترین وظیفه بنیاد مسکن ساخت، نوسازی و بهسازی مسکن روستایی است اما در پروژه های انبوه مسکن ساخت تعدادی بلوک به بنیاد مسکن سپرده شده است.

در برنامه مسکن مهر، ساخت مسکن مهر در شهرهای زیر 100 هزار نفر بر عهده بنیاد مسکن بود. در برنامه نهضت ملی مسکن از مجموع ساخت یک میلیون مسکن در سال، ساخت 100 هزار واحد مسکونی به بنیاد مسکن سپرده شده است. علاوه بر این برنامه، مسئولیت اصلی بنیاد مسکن ساخت و بهسازی 200 هزار مسکن روستایی در سال است. اکبر نیکساد، رئیس بنیاد مسکن در گفت و گو با «ایران» جزئیات طرح احداث نهضت ملی مسکن و مسکن روستایی در بنیاد مسکن را تشریح کرد.

مهمترین عملیات عمرانی کشور در حال حاضر برنامه نهضت ملی مسکن است، مسئولیت بنیاد مسکن در این برنامه چیست؟

دولت ساخت 100 هزار خانه از مجموع یک میلیون خانه را به نهضت ملی بنیاد مسکن سپرده است. ساخت و ساز مسکن تحت این برنامه از زمان تأسیس آن آغاز شد و در حال حاضر 100000 واحد مسکونی در اکثر شهرها در حال ساخت است. از نیمه دوم امسال این واحدها هر ماه در برخی شهرها افتتاح می شود. در نهضت ملی مسکن، برنامه ساخت و ساز در همه شهرها اجرا می شود، در حالی که در بنیاد مسکن مهر، ساخت مسکن در شهرهای کوچک زیر 100 هزار نفر بر عهده آن بود. البته بیشترین تعهد ما تامین مسکن محرومان است، اما طبق برنامه نهضت ملی مسکن، به ما دستور داده شد که در مسکن شهری بیشتر فعال باشیم و بنیاد مسکن زمین مورد نیاز برای ساخت 100 هزار نو را تامین می کند.

واحدهای نهضت ملی مسکن در کدام شهرها سریعتر ساخته می شود؟

بخشی از پروژه های مسکن نهضت ملی در استان کوم به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی واگذار شده است که در نیمه دوم سال جاری تکمیل و به نامزدها واگذار می شود. همچنین در استان های هرمزگان، اصفهان و آذربایجان شرقی، اردبیل، کرمانشاه و … ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن با سرعت قابل قبولی پیش می رود و این بلوک ها در نیمه دوم امسال پیشنهاد می شود. به اطلاع سازندگان رساندیم که سرعت ساخت و ساز در برنامه نهضت ملی مسکن بسیار حائز اهمیت است و با توجه به افزایش قیمت ها و هزینه های ساخت، در صورت ساخت سریعتر واحدهای نهضت ملی مسکن، هزینه ساخت و ساز بر اساس آن تعیین می شود. بر اساس برآوردهای اولیه. قیمت زمین برای ساخت مسکن نهضت ملی مسکن رایگان است و سازمان نظام مهندسی برای خدمات خود در ساخت این سایت ها تا 50 درصد تخفیف در نظر می گیرد. همچنین به منظور کاهش هزینه های ساخت بلوک های نهضت ملی مسکن، پروانه ساخت بلوک ها از 30 تا 50 درصد تخفیف شهرداری ها برخوردار می شود.

  سفارش مراقبت ویژه از نوزاد رها شده در نازی آباد

اشاره کردید که قصد دارید برای محرومان خانه بسازید، چند خانه برای محرومان ساخته می شود؟

امسال علاوه بر ساخت 100 هزار مسکن برای نهضت ملی مسکن، 20 هزار مسکن محرومان با مشارکت بنیاد مستضعفان و 40 هزار مسکن با کمک کمیته مددکاری امام خمینی (ره) در دست ساخت داریم. سرعت ساخت این بلوک ها نیز بالاست و امیدواریم تا پایان سال به دهک های هدف تحویل داده شود.

وضعیت نوسازی و ساخت مسکن روستایی چگونه است؟ آیا ساخت و بهسازی 200 هزار مسکن روستایی در سال طبق برنامه پیش می رود؟

مهم ترین موضوع در ساخت و ساز و نوسازی مسکن روستایی افزایش تسهیلات به 200 میلیون تن است که رئیس جمهور برای اجرا ابلاغ کرد. در اردیبهشت ماه بانک مرکزی وام 200 میلیون تومانی مسکن روستایی را به بانک های موجود اعلام کرد، اما شروع پرداخت منوط به صدور ضمانت نامه مابه التفاوت نرخ سود از سوی برنامه و سازمان بودجه است. نرخ سود این تسهیلات با نرخ سود تسهیلات بانکی 18 درصد است اما دولت مابه التفاوت 13 درصد را به عنوان یارانه پرداخت می کند و در واقع روستاییان تنها 5 درصد سود این تسهیلات را پرداخت می کنند.

آیا پرداخت وام شروع شده است؟

خیر اگرچه بانک مرکزی از پرداخت این وام خبر داده است، اما هنوز سازمان برنامه و بودجه تاییدیه پرداخت یارانه نرخ سود این خط را به بانک مرکزی ابلاغ نکرده است. در واقع وام 200 میلیون تومانی مسکن روستایی به دلیل ابلاغ به سازمان برنامه و بودجه متوقف شده است. این تاخیر مشکلاتی را برای ساخت و ساز و بهسازی مسکن روستایی ایجاد کرده است. برخی از روستائیان به امید دریافت تسهیلات اقدام به ساخت خانه کردند اما با تاخیر در بازپرداخت وام، ساخت مسکن روستایی متوقف شد و برخی از بلوک ها ناتمام ماند. ساخت و بهسازی مسکن روستایی نقش عمده ای در امنیت روستائیان و امنیت ملی دارد. مثلاً در روستاهای ما در حال حاضر هیچ زلزله ای با بزرگای بیش از 5 ریشتر رخ نمی دهد، در حالی که زلزله افغانستان تعداد قربانیان زیادی دارد. به دلیل نوسازی، آمار مرگ و میر ناشی از بلایای طبیعی در روستاهای کشورمان کاهش یافته است. بنابراین درخواست ما این است که روند قانونی پرداخت 200 میلیون تن ساختمان های مسکونی روستایی هر چه سریعتر انجام شود تا ساخت 200 هزار واحد روستایی طبق برنامه ادامه یابد. براساس اعلام دولت، بازپرداخت وام 200 میلیون تومانی مسکن روستایی باید از اوایل تیرماه آغاز شود و منتظر تایید سازمان برنامه و بودجه برای بازپرداخت این وام هستیم. تخصیص این تسهیلات سرعت اجرای طرح نوسازی و بهسازی مسکن روستایی را افزایش می دهد.

  پشت تحلیل رئیس کل سابق بانک مرکزی

چند درصد از واحدهای روستایی نوسازی و مقاوم سازی شده اند؟

تاکنون 50 درصد واحدهای روستایی مقاوم سازی و نوسازی شده است. حدود 5 میلیون و 400 هزار واحد روستایی داریم که تاکنون 2 میلیون و 700 هزار واحد آن مقاوم سازی شده و تقریباً همین تعداد خانه در انتظار نوسازی است. تا سال 1384 تنها 7 درصد واحدهای مسکونی روستایی در برابر بلایای طبیعی مقاوم بودند اما با اجرای برنامه نوسازی و بهسازی مسکن روستایی اکنون نیمی از مسکن روستایی در برابر حوادث مختلف مقاوم است.

از سال گذشته تاکنون چند مجوز برای ساخت مسکن روستایی صادر شده است؟

از سال گذشته تا خرداد ماه امسال برای 150 هزار مسکن روستایی پروانه ساختمانی صادر شده است. 40 هزار پایگاه امن روستایی در 40 هزار نقطه کشور داریم و به ویژه در مناطق مرزی، امنیت کشور به دلیل پایداری روستاهاست. سالانه 200000 مسکن روستایی باید ساخته یا تعمیر شود. باید روزانه حدود 550 متقاضی مسکن روستایی را به بانک گزارش دهیم تا طبق برنامه ریزی های انجام شده ساخت و ساز ادامه پیدا کند، اما ساخت مسکن روستایی به دلیل تاخیر در پرداخت تسهیلات متوقف شده است. همچنین در 14 نقطه کشور خانه های آسیب دیده زلزله و در 6 نقطه منازل روستایی سیل زده را بازسازی می کنیم. این بلوک ها وام بلاعوض دریافت می کنند اما بازپرداخت این وام نیز با تاخیر مواجه شده و حدود نیمی از بلوک ها در انتظار تسهیلات هستند. ساخت و نوسازی 200 هزار مسکن روستایی در برنامه های کلان اقتصادی و عمرانی گنجانده شده است و اجرای این برنامه نیازمند همکاری همه دستگاه های مسئول است. دولت بر نوسازی مسکن روستایی تاکید دارد و به همین دلیل در آبان ماه گذشته افزایش تسهیلات را تصویب کرد.

  این انگل به دنبال ایجاد ناتوی جهانی است

دیدگاهتان را بنویسید