تخریب سازه های فاسد / خدای دهه 60 خدای امسال است / سعی کنیم خود را نمونه سنت های الهی پیشرفت قرار دهیم.

گروه سیاسی – رجانیوس: رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (سه‌شنبه) در دیدار رئیس قوه قضائیه و جمعی از مسئولان و کارکنان قوه قضائیه به تبیین «سنت‌های لایتغیر الهی در جوامع» پرداختند و گفتند: دلیل غرور و شگفتی است. پیروزی ملت ایران و جمهوری اسلامی وقایع تلخ سال 1360 مقاومت و تلاش و نه ترس از دشمن بود و این سنت الهی همیشه تکرار می شود و باید بدانیم که خداوند در سال 1401 همان پروردگار سال 1360 بود.

وی همچنین قوه قضائیه را رکن مهم و تاثیرگذار در امور کشور خواند و هشت توصیه از جمله اجرای جدی سند تحول در همه سطوح، مبارزه جدی با فساد، پیشگیری از تضییع حقوق عامه، مراقبت از امنیت روانی مردم، تنظیم مقررات را مطرح کرد. قوه قضائیه قدرت با کارکنان و در نهایت پرونده های مفتوح در افکار عمومی متوجه کارکنان این نیرو شد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در این دیدار با یاد و خاطره شهید آیت الله بهشتی و سایر شهدای تیر 7، شهید بهشتی را واقعاً شخصیت برجسته ای خواندند و با اشاره به شرایط پیچیده و خاص ماه های منتهی به تیر سال 1360، شهید بهشتی را شخصیت برجسته ای دانستند. و سپس فرمود: مطالعه احوال آن زمان برای امروز ما آموزنده و آموزنده است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با نگاهی به وضعیت سال 1360 و ماه‌های قبل از هفتم تیرماه، به وضعیت وخیم جنگ تحمیلی و پیشروی نیروهای صدام به چند شهر بزرگ غرب و جنوب اشاره کردند و افزودند: قبل از 16 تیرماه، مجلس رأی‌گیری کرد. بی کفایتی سیاسی رئیس جمهور و کشور رئیس جمهور ندارد. در چنین شرایطی استوانه ای مثل شهید بهشتی را انقلاب و نظام گرفت.

وی همچنین به شهادت رئیس جمهور و نخست وزیر دو ماه پس از حادثه هفتم تیر و متعاقب آن شهادت تعدادی از فرماندهان ارشد در سانحه هواپیما اشاره کرد و گفت: جوانان و نسل جدید از این حوادث بی اطلاع هستند و این مسائل نیاز به مطالعه دارند. «و خوب فکر کنید، کدام دولت و کشوری را می شناسید که طاقت چنین حوادث تلخ و وحشتناکی را نداشته باشد؟

رهبر معظم انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: امام در مقابل همه این اتفاقات سربلند در رأس همه ائمه ایستاد و مسئولان دلسوز، مردم و جوانان انقلابی نیز ایستادند و توانستند اوضاع کشور را یکصد تغییر دهند. و هشتاد درجه، بنابراین شکست های پی در پی تبدیل به پیروزی های پی در پی شد، منافقین از خیابان ها جمع شدند، ارتش و سپاه قوی تر شدند و کشور به حالت عادی بازگشت.

  از شاگرد عثمان تا یاری حضرت سیدالشهدا (ع) در روز عاشورا / محبت به اهل بیت (ع) چگونه مردم را هدایت می کند؟

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به ذائقه دشمن در مواردی به دلیل برخی ضعف‌ها و کاستی‌های داخلی، افزودند: و در سال 1360 و پس از آن در چهار دهه گذشته، دشمن در مواردی طعم و امید را چشید و انقلاب و نظام را تصور کرد. فرو می ریزد، اما این امید به ناامیدی تبدیل شده است و مشکلشان این است که راز این ناامیدی را درک نمی کنند.

وی تاکید کرد: دشمن نمی تواند بفهمد که در این دنیا غیر از محاسبات سیاسی، محاسبات دیگری هم هست که همان سنت های الهی است.

مقام معظم رهبری نمونه هایی از سنت ها و احکام الهی در قرآن را در خصوص نتیجه حمایت از دین خدا یا نتیجه کفار نعمت های الهی بیان کردند و افزودند: قرآن کریم مملو از مباحث مربوط به سنت های الهی و آنهاست. نتیجه این است که اگر جوامعی در مقابل دشمنان بایستند و با توکل بر خدا به وظایف خود عمل کنند که نتیجه آن پیروزی و پیشرفت بوده است، اما اگر دچار اختلاف و گذشت و ضعف شوند نتیجه آن شکست خواهد بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر لزوم بررسی علمی سنت‌های الهی از منظر جامعه‌شناختی، سخنان خود را در این بخش چنین خلاصه کردند: ملت ایران در سال 1360 با قرار گرفتن در مدار یکی از سنت‌های الهی، جهاد و مقاومت، توانست دشمن را ناامید کند. امروز هم همین قاعده و قانون جاری است و خداوند در سال 1401 همان خدای سال 60 است و باید تلاش کنیم خود را به سنت های الهی تطبیق دهیم تا نتیجه آن پیشرفت و پیروزی باشد.

رهبر معظم انقلاب قوه قضائیه را رکن مهم و تأثیرگذار در سراسر کشور خواندند و گفتند: بر اساس آیات قرآن کریم وظیفه حکومت اسلامی اقامه نماز، یعنی نشر روحیه است. عبادت در جمهوری اسلامی نهی از منکر به معنای تبلیغ ارزش هایی مانند عدالت، انصاف، برادری و نهی از ظلم، فساد و تبعیض است که در قانون اساسی نیز بر آن تاکید شده و از وظایف قوه قضائیه است.

  عقلانیت عربی در درگیری بین اوکراین و روسیه

وی افزود: اگر این تعهدات با کمک امکانات مختلف مانند قوه قضائیه و دادگستری انجام نشود، این مصداق ضایع شدن نعمت های الهی است و در این زمینه ضربه خواهیم خورد.

وی رئیس قوه قضائیه حضرت آیت الله خامنه ای را فردی مومن، انقلابی، پرتلاش، مردمی، دور از تشریفات، آشنا به زوایای مختلف قوه قضائیه و توجه منتقدان خواند و هشت توصیه به قوه قضائیه ارائه کرد.

وی در اولین توصیه سند تحول تنظیم شده در دوره مدیریت گذشته را یکی از مترقی ترین اسناد تحول دانست و افزود: باید به این سند عمل کرد و بر اساس آن توسعه فردی و پرسنلی انجام شود.

رهبر معظم انقلاب اجرای سند تحول را وسیله ای برای جلوگیری از انفعال مخالفان خواندند و افزودند: بر اساس برخی گزارش ها این امر به درستی انجام نشده است.

«مبارزه جدی با فساد» توصیه بعدی آیت الله خامنه ای به قوه قضائیه بود.

وی با تایید سخنان رئیس قوه قضائیه مبنی بر اینکه «مبارزه با فساد در قوه قضائیه در اولویت است»، خاطرنشان کرد: اکثریت قضات عادل، پاکدامن، نجیب، وفادار و سخت کوش هستند اما با چند مفسد که به آنها آسیب می زند. کار و آبروی دیگران البته در مبارزه با فساد وظیفه اصلی مقابله با ساختارهای فساد و فروپاشی آنهاست.

رهبر معظم انقلاب با تاکید بر تقویت دانش قضایی و جلوگیری از صدور احکام ضعیف یا مخدوش، در توصیه بعدی به تشویق قضات و مسئولان امین و پرتلاش دستور دادند.

«هیچ یک از اختیارات و مأموریت‌های مشروع قوه قضائیه را تعلیق نکنید» توصیه دیگری بود که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به مسئولان قضایی در این خصوص گفتند: از حقوق عامه جلوگیری کنید.

وی پیشگیری از وقوع جرم را از دیگر مصادیق مأموریت های مهم قوه قضائیه عنوان کرد و گفت: به عنوان مثال باید با عمل به تکلیف قانونی برای تعیین تملک اراضی در شهرها و روستاها از جرائمی مانند زمین خواری و کوهنوردی پیشگیری کرد.

  ماهواره خیام متعلق به ایران است

رهبر معظم انقلاب در توصیه ششم بر «تنظیم رابطه قوه قضائیه و قوه قضائیه» تأکید می کنند و می فرمایند: رفتار ضابطان باید رصد و نظارت شود تا متهم غلو و افراط نشود. قوه قضائیه نباید تحت تأثیر کارمند قرار گیرد، بلکه باید مستقل به مسائل رسیدگی کند. البته نباید نظرات کارشناسی کارکنان را نادیده گرفت.

وی افزود: یکی از گلایه های قوه قضائیه رها شدن برخی پرونده ها به دلیل قصور قانونی است که باید با تکمیل قوانین این خلاء برطرف شود.

حضرت آیت الله خامنه ای در توصیه بعدی خود به مسئولیت قوه قضائیه در قبال امنیت روانی مردم اشاره کردند و گفتند: امنیت روانی یکی از حقوق عمومی است و قوه قضائیه نباید نگران باشد و با شایعه سازی و دروغگویی، اذهان مردم را تخریب کند. و اظهارات ترسناک افراد مشخص یا ناشناس «جلوگیری از رسانه و فضای مجازی.

رهبر معظم انقلاب در هشتمین و آخرین توصیه خود مبنی بر کشف پرونده های مهم و گوناگون در افکار عمومی از جمله مشکلات کارخانه یا مصادره های غیرقانونی تاکید کردند: زخم پرونده هایی که در افکار عمومی باز می شود را نباید به دست مردم سپرد. برنده باز کن. هر فایل را تا انتها ادامه دهید و نهایی کنید.

وی در پایان سخنان خود کار درباری را یکی از سخت ترین کارها عنوان کرد و گفت: البته اگر این کار را برای خدا و با هدایت الهی انجام دهید ثواب آن سنگین خواهد بود.

در ابتدای این جلسه حجت الاسلام والمسلمین محسنی اجایی رئیس قوه قضائیه با تاکید بر ارتباط بیشتر با اقشار مختلف مردم، تقویت تعامل با سایر افراد، گزارشی از اقدامات این قوه در دوره اخیر ارائه کرد. قوا، تلاش برای دستیابی به سند تحول قضایی، جهش استفاده از فناوری های نوین و ارتقای خدمات قضایی، حمایت از تولید و رفع موانع، آزادسازی برخی خدمات قضایی در مناطق فقیرنشین، مبارزه جدی با فساد بویژه در قوه قضاییه، وی بر لزوم اجرای قوانین و مقررات لازم و همچنین پیگیری مستمر و مستمر برای بهبود وضعیت معیشتی کارکنان و تقویت پایه های بودجه ای قوه قضائیه تاکید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید