تخریب هزاران سد در اروپا و آمریکا، آیا ایران نیز سدها را خراب می کند و رودخانه ها را احیا می کند؟

بر اساس گزارش تحریریه، جهان پس از حرکت سدهای ساختمانی که در قرن بیستم در آن گرفتار شد، اکنون به این نتیجه رسیده است که نگاه کوتاه مدت و کسب سودهای موقتی آسیب های زیادی به محیط زیست وارد می کند و مردم، بنابراین کیفیت و آن حتی امکان زندگی انسان را تهدید می کند.

مردم آگاه و دلسوز کشورها در طول یک قرن اخیر، به ویژه در دهه آخر آن، به تدریج دریافتند که سد کردن رودخانه ها یا تغییر جریان رودخانه ها ارزش تولید برق برای روشنایی یا فکر کردن به سود کشاورزی و برنامه ریزی مکانیزه را ندارد. انجام شده است، اما باید اقدام شود تا این مزایا در مسیر طبیعی خود پشت بام پیگیری و تامین شود.

لزوم حرکتی برای شکستن سدها

مشاهده اثرات زیست محیطی سدها بر زندگی انسان و جانوران و حتی وقوع تغییرات طبیعی در جوامع، تصمیم گیران را در سه دهه گذشته بر آن داشته است تا نسبت به مخرب ترین سدها اقدام واقعی و حذف آنها انجام دهند. در برخی موارد که امکان تخریب سدها وجود نداشت، تلاش شد تا حد امکان با محیط زیست سازگار شود.

در سال 2021، پنجاه و هفت سد در ایالات متحده ناپدید می شوند و این اقدام طرفداران محیط زیست در نهایت منجر به اتصال مجدد 2130 مایل رودخانه می شود.

ایالات متحده بیش از 91000 سد در سرتاسر قلمرو خود دارد و با وجود پیشرفت‌های گسترده تکنولوژیکی و قابلیت‌های ساخت‌وساز، قبل از سایر کشورها متوجه شد که باید در هماهنگی با روند طبیعی و جریان آب زندگی کند.

  دستور رئیس کل بانک مرکزی: تامین ارز لازم برای دارو و مواد اولیه آن

به همین دلیل مقامات دولتی در آمریکا از سال 1912 به تدریج سعی در برداشتن این موانع دست ساز از سر راه رودخانه داشتند. از سال 1912 تاکنون بیش از 1700 سد در این کشور تخریب شده است که بیشتر آنها برای حفاظت از محیط زیست انجام شده است. .

از دهه آخر قرن بیستم و با ظهور احزاب سبز، این روند تشدید شد، به طوری که بین سال های 1990 تا 2015، حدود 900 سد در آمریکا توسط انسان تخریب و از بین رفت. در این مدت به طور متوسط ​​50 تا 60 سد از جغرافیای آمریکا حذف شد. بیش از 100 سد از سدهای برداشته شده در ایالت کالیفرنیا تخریب شد.

14224 خبر اولیه

بر اساس آمار وب سایت American Rivers در سال 2020 حدود 70 سد در ایالت های مختلف آمریکا تخریب شده است که این تعداد در سال 2021 پنجاه و هفت سد اعلام شده است که این اقدام محیط بانان در نهایت منجر به اتصال 2130 مایل رودخانه شد. .

سد شکستن مفید اما دیر

سایت معتبر و شناخته شده موسسه نشنال جئوگرافیک این تصمیم آمریکا برای تخریب سدها را اقدامی مفید می داند که با تاخیر و کندی انجام می شود.

14225 خبر اولیه

بر اساس تحقیقات این اتاق فکر، یک ششم از 91000 سد در ایالات متحده ظرفیت تخریب محیط زیست را دارد. در واقع ادامه بهره برداری بیش از 15000 سد آمریکایی ضررهای اقتصادی را برای این کشور به همراه خواهد داشت.

به گزارش نشنال جئوگرافیک، ادامه بهره برداری از بیش از 15 هزار سد آمریکایی، خسارات اقتصادی به این کشور وارد خواهد کرد.

تعمیر و به روز رسانی سدهای آمریکا به حدود 70 میلیارد دلار نیاز دارد در حالی که بیش از 700 سد در این کشور در انحصار پنتاگون است.

  قیمت دلار در سال بعد تعیین شد

نکته فاجعه بار این است که بیش از 8000 سد در آمریکا بیش از 90 سال قدمت دارند و برخی از آنها اکنون در نزدیکی محیط های شهری قرار دارند که تخریب آنها تهدیدهای بسیاری را به همراه دارد.

البته قاره سبز نیز به اهمیت حذف سد برای حفظ جان انسان ها و محیط زیست پی برده است و طبق گزارش رسانه ها در سال 2021 نزدیک به 240 سد در اروپا از رودخانه ها حذف شده است.

آرشیو اخبار - حذف سد اروپا

اتحادیه اروپا هدف خود را برای احیای حداقل 25000 کیلومتر رودخانه تا سال 2030 با حذف موانع و سدهای دست ساز بشر قرار داده است. به نظر می رسد تا کنون اروپا به این هدف متعهد است.

بر اساس گزارش رسانه ها، در سال 2021 نزدیک به 240 سد از رودخانه های اروپا حذف خواهد شد

بسیاری از سدها در سرتاسر جهان، از جمله در ایالات متحده، با توجه به تحلیل‌های محیطی مدرن و روندهای کنونی یا با چشم‌اندازی به آینده طراحی نشده‌اند. به گزارش نشنال جئوگرافیک، در برخی مناطق آمریکا، تعداد زیاد سدها شکل دیگری از بی نظمی طبیعی را به همراه داشته است به گونه ای که با وقوع سیلاب های شدید باعث افزایش 30 درصدی بارندگی و تخریب محیط زیست شده است.

برای قرن‌ها، مردم تلاش کرده‌اند تا از محیط زیست مطابق با نیازهای خود استفاده کنند و سدها بخشی از این میراث ناپایدار هستند. مردم از مزایای این سیستم های خودساخته بهره مند شده اند و اکنون باید با خطرات آنها مقابله کنند. یک کارشناس محیط زیست و کارشناس سد می گوید ما بارها آثار مخرب و خطرات پروژه سدسازی را دیده ایم، اما این برای ما چندان مهم نیست، تنها چیزی که برای ما مهم است این است که ببینیم این سیاست چه زمانی ما را به سرعت به سمتی سوق می دهد. شکست و نابودی

  جشنواره فروش اینترنتی تابستانه عطار مارت آغاز به کار کرد.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید