تخصیص بیش از 5 میلیارد تن مکانیزاسیون کشاورزی

در دنیای امروز استفاده از تکنولوژی و ماشین آلات مکانیزه در شبکه کشاورزی یک ضرورت انکارناپذیر است زیرا راهبردی قابل اعتماد برای کاهش هزینه های تولید، سرعت بخشیدن به عملیات کشاورزی و مدیریت مصرف مواد اولیه است. این در حالی است که کشور ما هنوز از کشاورزی سنتی عبور نکرده و با معیارهای مکانیزاسیون در برخی سطوح کشاورزی فاصله زیادی دارد.

از سوی دیگر استفاده از تجهیزات و فناوری روز در کشوری مانند ایران که همواره با پدیده خشکسالی مواجه است اهمیتی دوچندان دارد چرا که استفاده از سیستم های نوین آبیاری و یا روش های نوین که استفاده از منابع خدادادی را کاهش می دهد می تواند. خاص باشید کمک رانندگی آب را آهسته بنوشید.

در دوره جدید، وزارت جهاد کشاورزی نگاه ویژه ای به لزوم ارتقای بهره وری دارد و به دنبال مکانیزه کردن بخش های مختلف کشاورزی است. کمبوجیه عباسی رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی در گفت و گو با ایران به شعار سال تولید، دانش بنیان و ایجاد اشتغال اشاره کرد و به استفاده از فناوری های نوین در فناوری گفت: رویکردهای وزارت جهاد کشاورزی است. مکانیزاسیون در بخش کشاورزی به عنوان نماد و نمونه فناوری و فناوری و خروج از کشاورزی سنتی و گذار به صنعتی شدن تلقی می شود.

وی افزود: استفاده از مکانیزاسیون به معنای استفاده از فناوری در تولید محصولات و در راستای صرفه جویی در بخش کشاورزی است که با مدیریت مصرف مواد اولیه، بذر و کودهای شیمیایی امکان پذیر می شود.

وی با تاکید بر استفاده از مولفه مکانیزاسیون در شرایط نامساعد جوی گفت: با فناوری و ماشین آلات می توان با خشکسالی مقابله کرد. کشور ما به دلیل قرار گرفتن در منطقه خشک و نیمه خشک جهان یک سوم متوسط ​​بارندگی جهان و سه برابر میانگین تعرق جهانی دارد، بنابراین باید از بارش های موجود با استفاده از تکنولوژی و تعرق بیش از حد استفاده کرد. در کشور جلوگیری شود.

  هفته پر رونق دیپلماسی اقتصادی بدون برجام و FATF

راهکارهای استفاده بهینه از آب در کشاورزی

عباسی با اشاره به سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی برای استفاده بهینه از آب در بخش کشاورزی، افزود: تلاش می‌کنیم کاشت بهاره در فصل پاییز مانند کشت چغندر قند برای استفاده بهینه از منابع آبی انجام شود. به عنوان سبزیجات و صیفی جات به محیط گلخانه می پردازیم زیرا میزان رطوبت و تبخیر کنترل می شود و میزان مصرف آب کاهش می یابد و در سطح پایین تری از بهره وری بیشتری برخوردار می شویم.

وی در ادامه راهکارهای وزارت جهاد کشاورزی برای کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی گفت: ارقام زودرس باید در بخش تولید در بخش تولید استفاده شود تا با رشد در زمان کمتر آب کمتری مصرف شود. توسعه روش های نوین آبیاری به جای استفاده از سیستم های سنتی مانند آبیاری زیرزمینی، آب به مقدار مورد نیاز گیاه خواهد رسید.

عباسی توسعه کشاورزی حفاظتی را یکی دیگر از رویکردهای مهم برای استفاده بهینه از منابع آبی در تولیدات کشاورزی عنوان کرد و افزود: خاک توسط کشاورزی حفاظتی کمتر شخم زده می شود و به حفظ رطوبت خاک، بقایای گیاهی و بهبود ساختار نگهداری خاک کمک می کند. ماشین های مکانیزه برای این منظور ساخته شده است.

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی افزود: در حال حاضر 3 میلیون هکتار از اراضی زیر پوشش کشاورزی حفاظتی است و می خواهیم آن را در اراضی پربارش اجرا کنیم. از آنجایی که کشور در شرایط خشک و نیمه خشک قرار دارد، رویکرد ما برای پایداری تولید، توجه به کشاورزی حفاظتی است.

  بیش از 11 هزار زائر ایرانی وارد مدینه شده اند

عباسی با تاکید بر اینکه در بخش کشاورزی با هدررفت آب مواجه نیستیم، افزود: کشاورزان یکی از مولدترین گروه ها در مناطق خشک و نیمه خشک هستند زیرا محدودیت آب آنها را به این سمت سوق داده است. در جامعه شهری کشاورزان اکنون کشت محصولات آبزی را کاهش داده اند و به محصولاتی روی می آورند که آب کمتری مصرف می کنند. به عنوان مثال، در شرایط آبیاری تحت فشار، بیش از 2.5 میلیون هکتار با سیستم های آبیاری مدرن برای استفاده کمتر از منابع آبی آبیاری می شود.

مکانیزاسیون راه حلی برای مقابله با شرایط نامساعد اقلیمی است

عباسی با اشاره به اینکه امسال با پیگیری های وزیر جهاد کشاورزی بیش از 5 هزار میلیارد تن فولاد به بخش مکانیزاسیون اختصاص یافته است، افزود: با مشارکت شخصی کشاورزان حدود 7 میلیارد تن فولاد به بخش مکانیزاسیون اختصاص یافته است. در بخش مکانیزاسیون، آب و هوا و یخبندان سرمایه گذاری خواهد شد.

وی رویکرد مکانیزاسیون کشاورزی را حرکت به سمت فناوری های دانش بنیان و نوین عنوان کرد و افزود: با این روش می توان با خشکسالی، کم آبی و یخ زدگی مقابله کرد. ما می خواهیم با وجود تغییرات آب و هوایی، تولید پایدار داشته باشیم. با کمک مولفه مکانیزاسیون، نوسانات و اثرات اقلیمی کاهش تولید کمتر خواهد بود. عباسی افزود: در همه کشورهای دنیا نوسانات اقلیمی وجود دارد اما تغییرات تکنولوژی و رفتار می تواند در این زمینه کمک کننده باشد. این مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به آمار شرکت های فعال در بخش مکانیزاسیون کشاورزی گفت: در بخش مکانیزاسیون 523 شرکت در تولید، تامین و تامین ماشین آلات کشاورزی فعال هستند که 320 شرکت در این حوزه فعالیت می کنند. تجهیزات آبیاری و 10 تا 15 شرکت فعال در بخش ماشین آلات کشاورزی. عباسی ادامه داد: در راستای استانداردسازی ماشین آلات کشاورزی و آبیاری از طریق مکانیزه از سال گذشته بیش از هزار مورد استانداردسازی ماشین آلات و ادوات آبیاری کشاورزی انجام شده که به ارتقای کیفیت ماشین آلات کشاورزی کمک می کند. همچنین باید از مکانیزاسیون در دامپروری و طیور، شیلات و آبزی پروری، گلخانه ها، کاشت، پرورش و جمع آوری گیاهان دارویی استفاده کنیم.

  ایران چه چیزی می خواهد مانع از دسترسی آژانس به وب سایت تسا/گروسی در سفر به تهران شود؟

وی با بیان اینکه حدود 90 درصد مزارع گندم و جو و جو بارانی مکانیزه است، افزود: بیشتر تولید گندم با ماشین آلات مکانیزه انجام می شود. کاشت کلزا، ذرت، علوفه و نیشکر حدود 99 درصد مکانیزه است، اما در بخش باغبانی با 2.9 میلیون هکتار، کمتر از 20 درصد به صورت مکانیزه است که در این بخش با کمبود مواجه هستیم و باید برای آن چاره اندیشی شود.

منبع: روزنامه ایران

دیدگاهتان را بنویسید