تداوم گردش دلار و سکه

تنها دو روز پس از اجرای طرح بانک مرکزی برای محدود کردن نوسانات در بازار ارز، شاهد تغییر محسوس قیمت ها در این بازار هستیم، به طوری که به گفته یکی از اعضای کانون صرافان ارز، دلار 1200 تومان کاهش یافت و در روزهای آینده پیش بینی می شود روند نزولی ادامه خواهد داشت.

بنابراین بانک مرکزی به عنوان یک بازارساز توانست با استفاده از ظرفیت صادرکنندگان بدون تعیین نرخ ارز و تشویق یا اجبار بازار برای رسیدن به آن، بسیاری از التهابات بازار را خنثی کند. پیش از این صادرکنندگان کمتر رغبتی به عرضه ارز خود در سامانه نیما داشتند که قیمتی کمتر از قیمت بازار دارد، اما با طرح جدید بانک مرکزی مبنی بر فروش معامله ارز، انگیزه آنها به شدت افزایش یافت. در اولین روز پس از نشست رئیس کل بانک مرکزی با صرافی ها، یعنی روز دوشنبه، کانون صرافان از افزایش چهار برابری بازدید صادرکنندگان برای فروش ارز خبر داد.

صادرکنندگان با مجوز بانک مرکزی می توانند ارز خود را با قیمت توافقی در بازار بفروشند و صرافی ها نیز می توانند پاسخگوی تمام نیازهای واقعی متقاضیان ارز در بازار باشند. این مجوز ارزی باعث شد که بازار بدون استفاده از منابع بانک مرکزی و بازار متشکل ارز و تنها با استفاده از ارزهای حاصل از صادرات شاهد افزایش عرضه و کاهش نوسانات قیمت باشد.

این بخشنامه به اطلاع صرافی های مجاز می رساند، حسب درخواست صادرکنندگان و به منظور تنظیم و مدیریت بازار ارز و تسهیل در بازگشت ارز به صورت اسکناس، کلیه صرافی های مجاز می توانند نسبت به خرید ارز از صادرکنندگان در دوره اسکناس و فروش منابع مجهز فوق تحت عنوان هزینه های ارزی (موضوع اطلاعیه شماره 301305 14 دی ماه سال گذشته) و همچنین فروش ارز در سایر اقلام (کد 24) با بررسی متقاضی.

بر اساس اعلام انجمن صنفی کارفرمایان صنعت پتروشیمی، از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از 3 میلیارد دلار از محل صادرات محصولات پتروشیمی وارد کشور شده است که پیش بینی می شود این رقم تا پایان سال به 15 میلیارد دلار برسد.

  دستیابی سایپا به فناوری مدرن برای تولید خودروهای بیشتر!

این اقدامات با هم به سرعت قیمت ارز در بازار آزاد را دفع کرد. بنابراین گلوله های معامله گرانی که سعی در افزایش نرخ ارز یا حداقل نگه داشتن آن در همان محدوده داشتند، سنگسار شد.

ادامه روند نزولی قیمت ارز در روزهای آینده

یکی از اعضای شورای عالی کانون صرافی ها گفت: در پی مصوبه بانک مرکزی مبنی بر اصلاح قوانین خرید و فروش ارز، 1200 حجم کاهش یافته و پیش بینی می شود این روند نزولی ادامه یابد.

کامران سلطانی زاده در گفت و گو با خبرنگار ایرنا درباره وضعیت بازار در دومین روز پس از تصمیم بانک مرکزی مبنی بر فروش ارز به صادرکنندگان، اظهار کرد: بر اساس تصمیم جدید بانک مرکزی، صادرکنندگان با شدت زیادی وارد بازار شده و ارز خود را عرضه می کنند. قیمت دلار در بازار قبل از تصمیمات و مصوبه بانک مرکزی 33 هزار و 600 تن بود و پس از تصویب به 32 هزار و 900 تن رسید و دیروز 32 هزار و 400 تن معامله شد و پیش بینی می شود این روند نزولی تا ادامه هید.”

این فعال ارزی گفت: صادرکننده برای ادامه فعالیت باید ارز را به ریال و ریال را به ارز تبدیل کند. خودشان روی فروش ارز متمرکز شدند.

یکی از اعضای شورای عالی کانون صرافی ها گفت: صادرکنندگان از فرصت پیش آمده در مصوبه جدید بانک مرکزی برای فروش ارز خود به صرافی ها از طریق سامانه سنا استفاده می کنند.

در بازار خریداری نمی شود

وی تاکید کرد: در بازاری که عرضه ارز به صادرکنندگان افزایش می یابد، با این افزایش عرضه، نرخ ارز به تعادل می رسد، به طوری که بسیاری از خریداران دست به دست هم می دهند و خرید می کنند و عرضه از تقاضا پیشی می گیرد و در نتیجه روند بازار متعادل می شود.

سلطانی زاده گفت: اکثر خریدارانی که در چند روز گذشته برای خرید به صرافی ها مراجعه کرده بودند اکنون دست به دست هم داده اند تا خرید کنند چرا که مطمئن هستند در روزهای آینده با افزایش سود صادراتی این روند متعادل خواهد شد.

  روند انتصابات دولتی کند و در برخی جاها مبهم است/ به دلیل اعتماد نمی توانیم اقوام را بیاوریم

به صادرکنندگان دستور داده شد که ارز را بفروشند

یکی از اعضای شورای عالی کانون صرافان از مراجعه صادرکنندگان به صرافی ها برای تامین ارز خبر داد. آزادی سلطانی زاده در گفت و گو با خبرگزاری صداوسیما، درباره آخرین وضعیت بازار ارز گفت: صادرکنندگان به صورت جدی و به صورت انبوه برای فروش ارز به صرافی ها مراجعه می کنند.

وی افزود: قیمت قابل مذاکره است و محدودیتی در قیمت گذاری وجود ندارد. خریداران نیز از کاهش قیمت ارز خودداری می کنند. سلطانی زاده درباره بازار ارز در روز دوشنبه نیز گفت: در آخرین معاملات روز، دلار وارد کانال 32 هزار تنی شد و درهم زیر 9 هزار تومان معامله شد.

خریداران ارز انتظار ثبات بازار را دارند

یکی از اعضای کانون صرافی ها نیز در گفت وگو با تسنیم به مردم توصیه کرد از معامله در بازار پرتنش خودداری کنند و منتظر ثبات بازار باشند. سلطانی زاده در خصوص وضعیت بازار ارز پس از اجرای سیاست های جدید پولی بانک مرکزی گفت:

دلار به اندازه کافی در صرافی ها وجود دارد

رئیس سابق کانون صرافی ها با بیان اینکه دلار به اندازه کافی در صرافی ها وجود دارد، به روند کاهشی دلار در بازار آزاد اشاره کرد.

احمد لواسانی در گفت وگو با فارس، درباره روند قیمت دلار در بازار اظهار داشت: از دو روز گذشته که بانک مرکزی قوانین خرید و فروش ارز صادراتی را تغییر داد، بازار ارز به ثبات رسیده و عرضه ها به بازار عرضه شده است. پیش از تقاضا برای دلار، روند بهبود یافته است.

وی در خصوص میزان خرید و فروش ارز در دو روز گذشته گفت: آمار در دست بانک مرکزی است اما شرکت های صادرکننده با تمایل بیشتر برای فروش ارز صادراتی به صورت توافقی ارز خود را برای صادرات به صرافی ها عرضه می کنند. نرخ ارز. .

  تصمیمات سوریه که آمریکا را شگفت زده کرد

به گفته لواسانی، بر اساس مصوبه بانک مرکزی، صرافی ها برای هر نفر تا 2000 دلار یا 2000 یورو می فروشند، اما در حال حاضر با توجه به اینکه تقاضا برای ارز کافی نیست، در حالی که مازاد داریم، اگر بانک مرکزی اجازه دهد بله. ، ظرفیت عرضه برای همه بیشتر است.

رئیس سابق اتحادیه صرافی ها تاکید کرد: ما اصلا کمبود ارز نداریم و ارز کافی از سوی صادرکنندگان در دست صرافی ها وجود دارد. و رنج می برند. لواسانی همچنین گفت: در صورت آزاد شدن ارز حواله های دانشجویی یا سایر متقاضیان خارج از کشور، صرافی ها می توانند بیشتر باز شوند و ارز مازاد خود را بفروشند. وی در پاسخ به این سوال که آیا روند نرخ ارز در حال کاهش است، گفت: مبدل های ارزی و فعالان بازار خواهان ثبات در بازار هستند چرا که پارامترهای اقتصادی باید تا حدودی ثابت باشند، اما اگر بگوییم روند کاهشی است، ممکن است در آینده شاهد ثبات باشیم. ماه ها بازار دوباره دچار آشفتگی شده است، بنابراین ثبات بازار و همچنین نرخ بهره برای فعالان اقتصادی مطلوب تر از روند نزولی است.

دانلود قیمت سکه نصف کانال 15 میلیون تن

نوسانات قیمت سکه در چند روز اخیر به اوج خود رسید و طی یک روز یک میلیون و 350 هزار تن افزایش یافت و به کانال میانی 16 میلیون تنی رسید، اما این روند چندان دوام نیاورد و دوباره با 15 میلیون تومان به کانال عقب نشینی کرد.

به گزارش ایرنا، قیمت سکه از ابتدای سال جاری با افزایش قیمت جهانی اونس طلا و بیشتر تحت تاثیر ثبات قیمت دلار در بازار ارز در کانال 14 نوسان داشته است. میلیون تن پیش بینی می شود با کاهش ارزش دلار در برابر 1200 حجمی و ادامه روند مذکور، قیمت سکه و طلا در روزهای آینده کاهش یابد.

منبع: ایران

دیدگاهتان را بنویسید