ترس آمریکا از قدرت پهپادهای ایران

14393 خبر اولیه

بر اساس سرمقاله نیویورک تایمز، ایران در تلاش برای افزایش نفوذ جهانی خود، اکنون در تلاش است تا پهپادهای نظامی پیشرفته خود را در اختیار سایر کشورها از جمله کشورهای تحت تحریم مانند ونزوئلا و سودان قرار دهد. نیویورک تایمز نوشت این ادعا بر اساس گزارش های منتشر شده در رسانه های ایرانی، تصاویر ماهواره ای و اظهارات کارشناسان دفاعی داخل و خارج از ایران است.

نیویورک تایمز نوشت: این موضوع به منبع مهم سرمایه و نفوذ سیاسی برای ایران تبدیل شده است که با محدودیت های مالی اعمال شده از سوی آمریکا دست و پنجه نرم می کند.

بر اساس این گزارش، روسیه اکنون یکی از مشتریان بالقوه ایران است. در هفته‌های اخیر مقامات آمریکایی مدعی شده‌اند که مسکو قصد دارد صدها هواپیمای بدون سرنشین از ایران بخرد تا زرادخانه نظامی خود را در نبرد با اوکراین تقویت کند. با این حال، وزارت امور خارجه ایران گفت که همکاری نظامی ایران و روسیه به قبل از شروع جنگ در اوکراین برمی گردد.

ست فرانزمن، تحلیلگر دفاعی صهیونیستی مستقر در قدس اشغالی به نیویورک تایمز گفت: ایران به طور فزاینده ای در حال تبدیل شدن به یک بازیگر جهانی در زمینه صادرات پهپاد است. این واقعیت که پهپادهای جدیدتری مانند مهاجر 6 در حال حاضر در مناطقی مانند شاخ آفریقا دیده می شوند، نشان می دهد که کشورها به این پهپادها به عنوان تغییر دهنده بازی نگاه می کنند.

این تحلیلگر دفاعی گفت: پهپادهای ایران از قدرت باورنکردنی برخوردارند، اما نسبت به سایر مدل‌های موجود در بازار ارزان‌تر هستند و پیشرفت آنها رو به افزایش است.

  7 آژانس مشاوره دیجیتال مارکتینگ در تهران

نیویورک تایمز نوشت ایران رقبای سرسختی مانند ترکیه به عنوان تولید کننده پهپادهای TB2 دارد که توسط کشورهایی مانند آذربایجان، پاکستان و اتیوپی خریداری شده و توسط اوکراین در جنگ علیه روسیه استفاده می شود.

تحلیلگران می گویند که تحریم تسلیحاتی سازمان ملل برای جلوگیری از خرید و فروش تسلیحات توسط ایران در سال 2020 به پایان می رسد. این اقدام با اعتراض ایالات متحده روبرو شده است که خواستار تمدید این ممنوعیت شده است. نیویورک تایمز نوشت: لغو این ممنوعیت یکی از موانع قانونی مهم صادرات پهپاد از ایران را برطرف می کند.

یکی از اولین نشانه های آمادگی ایران برای رفع این ممنوعیت در اواخر مرداد ماه سال گذشته بود. در اتیوپی، همزمان با آغاز جنگ بین دولت و نیروهای شورشی، نخست وزیر اتیوپی در حال بازدید از یک پایگاه نظامی بود. پهپاد مهاجر 6 ایران در پشت یکی از تصاویر مرتبط با نخست وزیر دیده می شود.

دیپلمات های غربی در مصاحبه با نیویورک تایمز تایید کردند که اتیوپی هواپیماهای بدون سرنشین از ایران خریداری کرده است. این مشکل در اکتبر گذشته زمانی که وزارت خزانه داری تحریم های جدیدی را علیه برنامه هواپیماهای بدون سرنشین ایران اعمال کرد، آشکارتر شد.

در ماه فوریه، بنی گانتز، وزیر دفاع رژیم صهیونیستی گفت پهپاد مهاجر 6 نیز توسط ایران به ونزوئلا فروخته شده است.

منبع: Cyber ​​Corps

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید