ترس سیا از همکاری دفاعی ایران و روسیه

15265 خبر اولیه

به گزارش سرمقاله به نقل از اسپوتنیک، ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در مصاحبه ای با شبکه پی بی اس گفت که نسبت به روابط ایران و روسیه بسیار نگران است. در طول تاریخ، بی اعتمادی زیادی بین روس ها و ایرانی ها وجود داشته است، اما اکنون آنها به یکدیگر نیاز دارند.

وی ادامه داد: و آنچه در حال ظهور است حداقل آغاز یک مشارکت دفاعی تمام عیار بین روسیه و ایران است. همزمان با ارائه پهپادهای ایرانی به روس‌ها که غیرنظامیان اوکراینی را می‌کشند، روس‌ها در حال بررسی راه‌هایی برای حمایت از ایران در زمینه‌های فنی و فناوری هستند.

برنز تصریح کرد: این یک تهدید واقعی برای همسایگی ایران است و بسیاری از دوستان و شرکای ما در همسایگی ایران را نیز تهدید می کند.

این مقام آمریکایی درباره تأثیر همکاری ایران و روسیه بر جنگ اوکراین گفت: فکر می‌کنم قبلاً بر میدان نبرد اوکراین تأثیر گذاشته است.

وی با ادعای اینکه “این همکاری به قیمت جان بسیاری از مردم بی گناه اوکراین تمام شده است”، افزود: فکر می کنم اگر ادامه پیدا کند، می تواند اثرات خطرناک تری بر خاورمیانه داشته باشد. بنابراین این چیزی است که ما بسیار بسیار جدی می گیریم.

ادعای انتقال پهپادهای ایرانی به روسیه برای استفاده در جنگ علیه اوکراین بارها از سوی مقامات غربی به ویژه آمریکایی ها تکرار شده است که جمهوری اسلامی ایران و روسیه قویا آن را تکذیب می کنند.

واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد، پیشتر ارسال تسلیحات به ایران را اتهامی بی اساس خواند و گفت که مجموعه صنعتی و نظامی روسیه می تواند بدون کمک دیگران به اهداف خود دست یابد. این در حالی است که صنعت نظامی اوکراین اصلا وجود ندارد و از صنایع غربی تامین می شود.

  الگوی آموزشی عربستان برای ایران!

نبنزیا همچنین گفت: ما تحت تاثیر سخنان شرکای غربی سابق نیستیم. آنها سعی دارند توجه را به اتهامات بی اساس مبنی بر انتقال تسلیحات از ایران به روسیه منحرف کنند. ما بارها این ادعا را رد کرده ایم.

حسین امیرعبدلاخیان وزیر امور خارجه ایران نیز در واکنش به این ادعاهای اثبات نشده مقامات غربی و آمریکایی اظهار داشت: ما در ماه های منتهی به جنگ اوکراین و قبل از آن تنها چند پهپاد در اختیار روسیه قرار دادیم.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید