ترفندهای فرار مالیاتی: کارت به کارت!

سیگنال‌ها و تماس‌هایی از شهروندان دریافت کرده‌ایم که ادعا می‌کنند در زمان درخواست حق‌الزحمه پزشک، دبیر کابینه گفته است که دستگاه کارتخوان خاموش است و باید مبلغ را واریز کنند.

به گزارش مهر به نقل از رجانیوس، موضوع فرار مالیاتی پس از اجبار کلینیک ها و موسسات تشخیصی و پزشکی به استفاده از دستگاه های کارتخوان مطرح شد. البته این موضوع فرار مالیاتی شامل کلینیک هایی نمی شود که فقط حق ویزیت بیمار را دریافت می کنند، بلکه شامل کلینیک ها و بیمارستان هایی می شود که خدمات درمانی سنگینی به بیماران ارائه می دهند.

یکی از همین شهروندان در تماس تلفنی با خبرگزاری مهر گفت که برای ترمیم دندان به مطب دندانپزشکی مراجعه کرده و هنگام خروج وقتی می خواهد هزینه را پرداخت کند، منشی کابینه درخواست پرداخت مبلغ کارت را دارد. اما چون بلد نبود از طریق تلفن همراه پول را منتقل کند، منشی شماره کارت را به او داد و گفت که پول را از دستگاه کارتخوان به دفتر منتقل کند.

سوالی که در چنین ترفندی باید در نظر گرفت این بود که هزینه را به فردی غیر از پزشک منتقل کنید.

وقتی بیمار مورد نظر چنین موضوعی را با منشی مطب مطرح کرد، او پاسخ داد که مال کی کارت بانکی مشکلی ندارد.

در این بین موردی از جراحی زیبایی در یکی از مراکز درمانی داشتیم که تماس گیرنده اعلام کرد مبلغ 7 میلیون هزینه کارت به کارت به شماره کارت بانکی دبیر موسسه پرداخت کرده است.

این یکی از راه های فرار مالیاتی است که متأسفانه تا شکایت مردم امکان نظارت جدی وجود ندارد.

  شورش در ترکیه پس از سقوط لیر

محمد کرادمند، جانشین رئیس پلیس سازمان نظام پزشکی ایران در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: بر اساس قوانین نظام پزشکی، هر پزشک، دندانپزشک، موسسات پزشکی، مطب و… برای کارهای تشخیصی و درمانی باید کارتخوان وجود داشته باشد.»

وی افزود: دستگاه کارتخوان زوج باید متعلق به پزشک یا موسسه تشخیصی و درمانی باشد و مجاز به استفاده از دستگاه کارتخوان به نمایندگی از شخص دیگری نیستند.

وی در پاسخ به اینکه برخی از پزشکان، کلینیک ها و … به دلیل فرار مالیاتی از بیمار درخواست می کنند که مبلغی را که در کارت وجود دارد را بابت هزینه کارت پرداخت کند یا به صورت نقدی پرداخت کند یا شماره کارت را به او بدهد. وی با بیان اینکه از دستگاه خودپرداز پرداخت کرده است، گفت: این گونه برخورد با بیماران تخلف است و سازمان نظام پزشکی در صورت گزارش با این گونه موارد برخورد خواهد کرد.

کرادمند با بیان اینکه چنین تخلفاتی بسیار نادر است، گفت: در تهران ممکن است ماهانه یک یا دو شکایت مشابه داشته باشیم که مورد بررسی قرار گیرد.

جانشین رئیس پلیس نظام پزشکی ایران با تاکید بر اینکه استفاده از دستگاه کارتخوان در تمامی مطب ها اجباری است، گفت: پرداخت نقدی علاوه بر اینکه تخلف است، از نظر شرایط کرونری نیز صحیح نیست.

خردمند افزود: رسیدگی به تخلفات شامل موارد مندرج در قانون انتظامی سازمان نظام پزشکی ایران است.

دیدگاهتان را بنویسید