ترکیه و مصر در مسیر تفاهم قرار دارند

به گزارش سرمقاله روزنامه العربی الجدید، در گزارش خود از احتمال برقراری روابط ترکیه و مصر، پس از 10 سال گذشته روابط سیاسی میان ترکیه و مصر، خوش بینی به برقراری روابط بین ترکیه و مصر افزایش یافته است. دو کشور قطع شد. دیدار روسای جمهور دو کشور در مراسم افتتاحیه جام جهانی فوتبال در قطر شاخصی است که از دید بسیاری از ناظران به احیای روابط دو کشور منجر خواهد شد و این موضوع موارد اقتصادی را تحت تاثیر قرار دهد.

هر یک از دو کشور مصر و ترکیه بر احیای روابط سیاسی دو کشور تکیه داشتند تا پس از مبادلات تجاری، گردشگری و سرمایه گذاری بین دو کشور افزایش یابد و شرایط اقتصادی آنها بهبود یابد.

به گزارش العربی الجدید، علا شفت، تحلیلگر مسائل اقتصادی مصر معتقد است که روابط ویژه اقتصادی و تجاری مصر با ترکیه با وجود تیرگی روابط سیاسی از اواسط سال 2013 تاکنون قطع نشده است، اما این بدان معنا نیست که این روابط تحت تأثیر قرار نگرفته است. . اقتصاد چهره دیگری از سیاست است و هر بحرانی بر آن تاثیر می گذارد.

ترکیه و مصر در مسیر تفاهم قرار دارند

از زمان آشکار شدن گشایش سیاسی، حجم تجارت بین دو کشور افزایش یافته است. در سه ماهه اول سال جاری حجم مبادلات دو کشور نسبت به سال گذشته 85 درصد افزایش داشته است. صادرات ترکیه به مصر به بالاترین سطح خود در 10 سال گذشته رسید. ترکیه در 8 ماهه نخست سال جاری 2.8 میلیارد دلار کالا به مصر صادر کرده است که 17 درصد افزایش داشته است.

ترکیه در فهرست 15 کشوری است که از مصر کالا وارد می کنند. پیش بینی می شود پس از برقراری روابط و انتخاب سفیر، مبادلات تجاری و سرمایه گذاری بین دو کشور افزایش یابد.

  زمان واریز فاز اول سود سرمایه اعلام شد

از سوی دیگر، علاالدین شنکولار، مشاور اقتصادی ترکیه نیز معتقد است که تلاش برای ایجاد یک رابطه عالی نیازمند زمان و امتیاز از طرفین است. از آنجایی که پرونده های حل نشده و حساسی بین دو کشور به ویژه در مورد گاز در منطقه مدیترانه و روابط ترکیه با کشورهای عربی به ویژه لیبی وجود دارد که مصر این موارد را شرط برقراری روابط می داند.

«سعد حبیه» محقق سوری مقیم قاهره نیز بر این باور است که دوره کنونی برای از سرگیری روابط ترکیه و مصر مناسب است چرا که این دو کشور و مردمانشان از بحران اقتصادی ناشی از افزایش قیمت ها و افزایش تورم رنج می برند. . همپوشانی دو کشور در زمینه های تجاری، کشاورزی و گردشگری می تواند راهگشا باشد زیرا این دو کشور در بحران اقتصادی به ویژه به دلیل افزایش قیمت نفت و گندم گرفتار شده اند.

ترکیه و مصر در مسیر تفاهم قرار دارند

روزنامه العربی الجدید در قسمت پایانی گزارش خود گزارش داد که آمارها نشان می دهد که سقف تجارت ترکیه و مصر در سال گذشته به 4.5 میلیارد دلار رسیده است. پیش بینی می شود این رقم در سال جاری بیش از 5 میلیارد دلار باشد. ترکیه بر صادرات پوشاک، مواد غذایی، مواد شیمیایی و محصولات کشاورزی و نساجی به مصر تمرکز دارد. از سوی دیگر ترکیه از مصر خودرو، موتور، فرآورده های نفتی، فلزات، لاستیک، پلاستیک، کاغذ و مقوا وارد می کند.

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید