تزریق آرامش به بازار با ورود 120 هزار تن روغن خوراکی

با اعلام رسمی تغییر قیمت چهار کالای عمده، مراجعه مردم به مغازه ها برای خرید برخی اقلام از جمله روغن طی دو روز گذشته افزایش یافته و باعث ایجاد ترافیک شده است، این در حالی است که دولت بارها پاسخ منفی داده است. کمبود اقلام وجود ندارد و روغن با قیمت جدید در فروشگاه ها موجود است و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

رضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت در گفتگوی ویژه خبری با بیان اینکه کمبود کالا در کشور وجود نخواهد داشت، گفت: تا چند روز دیگر کمبود و اختلالات نفتی خواهیم داشت که به سرعت برطرف می شود. “

مصرف روزانه روغن در کشور نزدیک به چهار هزار تن است، اما در شرایط فعلی برای جلوگیری از کمبود روغن در مصرف و افزایش عرضه روغن نباتی در فروشگاه های سراسر کشور، تولید روغن نباتی با قیمت های جدید آغاز می شود. این کارخانه ها در روز پنجشنبه 4500 تن و روز شنبه 5000 تن نفت تولید خواهند کرد. از سوی دیگر 120 هزار تن نفت وارد کشور شده که با تغییر قیمت جدید وارد بازار می شود.

در قیمت های اعلامی قیمت روغن آفتابگردان 810 گرم 63 هزار تن، روغن نباتی سرخ کردنی 810 گرم 62 هزار تن، روغن مایع 1350 گرم 101 هزار تن و 4.5 کیلوگرم روغن نیمه جامد 360 هزار تن است. با معیارهای یکسانی از کارخانه های روغن نباتی در سراسر کشور تولید و توزیع شود.

توزیع ارز ترجیحی در واردات مواد اولیه کالاهای اساسی از سال 97 باعث شد تا قیمت این اقلام به کمترین میزان خود در کشور برسد و تفاوت قیمت کالاهای اساسی در داخل و خارج از کشور دلیل برخی کالاهایی که به کشورهای همسایه قاچاق می شد. یکی از مهمترین این محصولات روغن خوراکی بود. به عنوان مثال استان سیستان و بلوچستان به حدود 5000 تن در ماه نفت نیاز دارد اما این استان تا پایان بهمن ماه سال گذشته حدود 50 هزار تن نفت دریافت کرده است که نشان می دهد مصرف 10 برابر نیاز این استان مرزی است. .

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

متاسفانه قاچاق غیرقانونی نفت به کشورهای همسایه منابع ارزی کشور را به هدر داده است و به عنوان مثال یک بطری روغنی که در کشورمان به قیمت 13 هزار و 800 تن فروخته می شد در پاکستان به قیمت 150 هزار تن فروخته شد. اختلاف قیمت نفت در داخل و خارج از مرزها به قدری زیاد است که هر تن روغن بسته بندی شده ۱۵۰ دلار قیمت دارد، اما در خارج از مرزها فقط قیمت نفت خام ۱۵۰ دلار است. طبیعتا این اختلاف قیمت بالا انگیزه قاچاق را به میزان قابل توجهی افزایش داده است.

ارز ترجیحی برای حمایت از اقشار مختلف جامعه تنها حدود 30 درصد کالاهای وارداتی را با ارز 4200 تنی پوشش می دهد و عمده کالاهای وارداتی یا خارج از شبکه توزیع می شود و یا در معرض انباشت و قاچاق بوده است. اکنون بهترین راه برای حفظ منابع ارزی کشور حذف سریعتر ارز ترجیحی بود.

در شرایطی که با شروع جنگ روسیه و اوکراین و کمبود دانه های روغنی، قیمت های جهانی باعث ناآرامی در بازار جهانی مواد غذایی شده است، بسیاری از فروشگاه ها قیمت روغن نباتی را در قیمت های قبلی به هم می ریزند و کالاها را با قیمت دلخواه به مردم عرضه می کنند. در شرایطی که بازار نفت با قاچاق گسترده و سوء استفاده و ذخیره سازی داخلی مواجه است، آزادسازی قیمت نفت و پرداخت یارانه مستقیم در انتهای زنجیره مصرف بهترین راه برای بهره برداری از منابع ارزی کشور به نفع کشور است. از افراد، اما از رفتار عاطفی خودداری کنید، زیرا او از مردم می خواهد که در این زمان خاص، بیش از آنچه که برای اقلام اساسی نیاز دارند، خریداری کنند.

  دولت گذشته کشور را 8 سال به عنوان شرکت فرانسوی متوقف کرد/ چندین برابر کل قرارداد بی نتیجه، قرارداد سرمایه گذاری امضا کردیم/ بیش از 55 قرارداد و تفاهم نامه با شرکت های داخلی و خارجی منعقد شد.

منبع: روزنامه ایران

دیدگاهتان را بنویسید