تزریق واکسن فلج اطفال برای نمازگزاران ایرانی ضروری است

رئیس بخش مراقبت‌های مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تزریق واکسن فلج اطفال برای زائران ایرانی به دلیل احتمال ابتلای کشورها به این ویروس ضروری است.

ابراهیم گادری افزود: با توجه به اینکه احتمال ابتلا کشورها به ویروس فلج اطفال افزایش یافته است، طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت، افرادی که امسال به حج می روند باید واکسینه شوند.

وی گفت: بر اساس جلسه ای با مسئولان حج و زیارت، تزریق واکسن فلج اطفال برای زائران ایرانی طی بخشنامه ای به دانشگاه های علوم پزشکی کشور ابلاغ شده و افراد واجد شرایط باید این واکسن را دریافت کنند.

قادری در ادامه با بیان اینکه واکسن فلج اطفال در کشور موجود است، گفت: در حال حاضر مراکز بهداشتی درمانی در همه شهرستان ها علاوه بر واکسن مننژیت، به اندازه کافی واکسن فلج اطفال دارند و نمازگزاران باید این دو واکسن را در هفته جاری دریافت کنند.

وی افزود: زائران باید چهار هفته قبل از اعزام به مراکز جامع سلامت نزدیک محل سکونت خود واکسن فلج اطفال را دریافت کنند.

به گزارش ایرنا، واکسن فلج اطفال از بدن در برابر فلج اطفال محافظت می کند. فلج اطفال یک بیماری بسیار عفونی است که توسط ویروسی ایجاد می شود که به سیستم عصبی حمله می کند. قبل از تزریق واکسن در سال 1954، هزاران مورد فلج اطفال سالانه گزارش می‌شد و سالانه 4000 نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست می‌دادند.

تا 95 درصد افراد مبتلا به ویروس فلج اطفال هیچ علامتی ندارند و بسیاری از کسانی که به این بیماری مبتلا می شوند فقط علائم خفیفی مانند گلودرد، تب، تهوع یا استفراغ را نشان می دهند. علائم کمتر شایع شامل سردرد، خشکی گردن، پشت یا پاها و کمتر از یک درصد افرادی که فلج اطفال می گیرند فلج می شوند.

  خودروسازان تصادفات خودرو را مقصر می دانند

به نظر می رسد شیوع این بیماری در آفریقا و خاورمیانه تشدید شده است. بنابراین یک مسافر به راحتی می تواند فلج اطفال را به کشورهای دیگر بیاورد.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید