تسلط یمن بر سفارت آمریکا

ایالات متحده برای ادامه حمایت از عربستان سعودی در جنگ یمن هزینه بالایی خواهد پرداخت.

به گزارش رجانیوس، نشنال اینترست در مقاله ای می نویسد که حمله به سفارت آمریکا در پایتخت یمن ضرورت بازنگری در رویکرد آمریکا در قبال عربستان را جدی تر کرده است.

به گزارش نشنال اینترست، بازداشت دیگر مقامات سفارت آمریکا در یمن بار دیگر هزینه روابط ویژه آمریکا با عربستان سعودی را آشکار کرد.

دلیل تسلط مردم یمن بر این سفارت، حمایت گسترده آمریکا از عربستان سعودی در جنگ تقریبا 6 ساله علیه یمن است.

حمایت آمریکا از کمپین بی‌ثبات‌کننده عربستان سعودی در یمن نتیجه معکوس دارد و حتی به منافع ایالات متحده آسیب می‌زند و نمادی از خطرات فزاینده حمایت بی‌دریغ واشنگتن از عربستان سعودی در زمان محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی است.

این بحران در واقع بر نیاز جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده برای عمل به وعده های انتخاباتی خود و سازماندهی مجدد سیاست ایالات متحده در قبال عربستان سعودی تاکید می کند.

در حالی که روابط ایالات متحده با سعودی ها و کمک به خاندان سلطنتی سعودی در قدرت ماندن در طول جنگ سرد، منافع آمریکا را تامین می کرد، روابط ویژه ایالات متحده با سلطنت سرکوبگر سعودی اکنون به این شکل کار نمی کند.

جو بایدن برخلاف وعده های انتخاباتی خود مبنی بر بازنگری در روابط آمریکا با عربستان سعودی، به آشتی دادن روابط بین دو کشور بسنده کرد. در واقع، دولت بایدن تنها زبان رویکرد دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا در قبال عربستان سعودی را تغییر داده است.

  شوک سلطنتی برای وال استریت

در واقع، حمله به سفارت آمریکا در صنعا پس از موافقت وزارت خارجه آمریکا با فروش 650 میلیون دلار سلاح به عربستان سعودی صورت گرفت.

این در شرایطی است که دولت بایدن به رفع نیازهای تعمیر و نگهداری هواپیماهای جنگنده سعودی ادامه داده است. او از تلاش‌های عربستان سعودی برای فشار برای محاصره یمن در مذاکرات حمایت کرد و در مجازات بن سلمان به دلیل قتل وحشیانه جمال هاشمی، منتقد رژیم سعودی، شکست خورد.

برخلاف ادعای مقامات آمریکایی مبنی بر ارجحیت منافع استراتژیک بر نگرانی‌های حقوق بشری عربستان سعودی، نگرانی‌های انرژی و تاکید بر حفظ وضعیت موجود در روابط آمریکا و عربستان، حمایت تزلزل‌ناپذیر از عربستان سعودی در حالی که رفتار این کشور بی‌ثبات‌کننده‌تر است. می تواند منافع آمریکا را به طرق ملموس تضعیف کند.

سیاست خارجی سنتی عربستان سعودی به طور فزاینده ای خصمانه و مضر برای ایالات متحده می شود.

روند تبدیل شدن بن سلمان به حاکم واقعی عربستان سعودی و ابتکارات سیاست خارجی او مانند دستور دستگیری نخست وزیر لبنان، تقویت موقعیت حزب الله و رهبری محاصره قطر به عنوان میزبان بزرگترین پایگاه نظامی آمریکا در این کشور است. خاورمیانه. . گرفتار شدن آمریکا و عربستان در باتلاق ویرانگر یمن تشدید شده است.

به جای طرح جنگ در یمن، ایالات متحده باید واقعیت تاثیر انسانی وحشتناک جنگ ائتلاف عربستان سعودی علیه این کشور را ببیند که منجر به بی ثباتی و ایجاد شرایط برای افزایش افراط گرایی شده است.

غیرنظامیان یمنی به طور قابل درک، ایالات متحده را به قتل عام تحمیل شده بر آنها مرتبط می کنند.

  سالگرد شهادت سردار تهرانی مقدم برگزار شد

دیدگاهتان را بنویسید