تسهیلات فرار مغزهای آلمانی از روسیه

بر اساس سرمقاله ای در گاردین، آلمان شرایط ویزا برای نیروی کار ماهر روسیه را تسهیل کرده است. این اقدام در زمانی صورت می‌گیرد که سرویس اطلاعاتی این کشور نسبت به افزایش خطر کار شهروندان روسی برای شرکت‌های آلمانی هشدار داده و معتقد است که این امر می‌تواند منجر به افزایش جاسوسی صنعتی شود.

نخست وزیر اولاف شولتز همچنین با اخراج نیروی کار ماهر روسیه بر اساس برآوردهای سرویس فدرال کار، به ویژه در زمینه هایی مانند فناوری اطلاعات و ارتباطات موافقت کرد.

قانون «تأیید جهانی برای دسترسی به بازار کار» برای کارمندان روسی شرکت های آلمانی که حداقل 43992 یورو در سال درآمد دارند اعمال می شود و تا 30 سپتامبر معتبر خواهد بود.

نانسی فایزر وزیر کشور آلمان و توماس هالدن وانگ، رئیس سازمان اطلاعات داخلی آلمان

از ابتدای حمله روسیه به اوکراین تا اوایل ماه مه، آلمان بیش از 600 ویزا برای متخصصان روسی صادر کرد که به آنها اجازه می داد بیشتر از ویزای 90 روزه شینگن در این کشور بمانند.

وزارت خارجه آلمان به DPA گفت که در ماه آوریل حدود 350 ویزای کاری از طریق سفارت در مسکو صادر کرده است، علاوه بر آن 190 ویزای کاری دیگر که توسط سرکنسولگری در سن پترزبورگ صادر شده است.

بر اساس این گزارش، بسیاری از کسانی که چنین ویزاهایی را دریافت کرده اند، قبلاً در شرکت های آلمانی کار کرده اند.

آلمان در حال حاضر میزبان حدود 235000 نفر با پاسپورت روسی است که بیش از هر کشور دیگری در اتحادیه اروپا است.

همین هفته گذشته، اداره فدرال حفاظت از قانون اساسی هشدار ویژه ای صادر کرد مبنی بر اینکه شهروندان روسی که قصد مهاجرت به آلمان را دارند و کسانی که قبلا در این کشور کار کرده اند در معرض خطر اخاذی یا افزایش فشار در کشور خود هستند. راست هستند این به این دلیل است که دسترسی روسیه به اطلاعات به روز به طور فزاینده ای از شبکه های دانش جهانی قطع می شود.

  رتبه یا افزایش حقوق؟ | پایگاه اطلاع رسانی رجا

در این گزارش آمده است که روسیه به دلیل تحریم های اعمال شده در واکنش به جنگ بین اوکراین و اقتصاد این کشور، به طور فزاینده ای از علم و فناوری غرب منزوی شده است.

در عین حال، سازمان اطلاعات داخلی آلمان اعلام کرد که تلاش برای جذب شهروندان روسیه می تواند عواقبی برای افراد داشته باشد و ممکن است آنها یا نزدیکان آنها از سوی برخی نهادها تحت فشار قرار گیرند.

یک سخنگوی در پاسخ به این سوال که آیا دولت آلمان اقدامات ویژه ای برای بررسی وضعیت متقاضیان روسی برای ویزای کار انجام داده است، گفت که بررسی های امنیتی استاندارد در روند صدور ویزا در حال انجام است.

تاکنون حدود 70 روزنامه نگار و متخصص رسانه روسی که بیشتر آنها کارمندان شبکه تلویزیونی مستقل روسیه دوژد و سایت خبری مدوسا هستند در لیست ویزای بشردوستانه وزارت فرهنگ آلمان قرار گرفته اند.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید