تشدید بحران غذایی، غفلت حاکمان عرب را تحت الشعاع قرار می دهد

روزنامه العرب چاپ لندن می نویسد که جنگ در اوکراین و افزایش قیمت مواد غذایی بر کشورهای عربی که بزرگترین واردکنندگان مواد غذایی در جهان هستند، تأثیر گذاشته است. این کشورها به دلیل تغییرات اقلیمی و ژئوپلیتیک برای چندین سال برای دستیابی به خودکفایی با چالش های جدی مواجه هستند.

به نظر می رسد کشورهای عربی در حالی که به دنبال پیامدهای سیاسی جنگ در اوکراین هستند، در تلاش برای یافتن راه حلی سریع برای امنیت غذایی خود هستند، اما تمایلی به انجام این کار ندارند.

در همین راستا، یاسر عبدالعزیز، نویسنده مصری به العرب گفت، در حالی که کشورهای اروپایی در حال آماده شدن برای افزایش تولید مواد غذایی و قیمت مواد غذایی قبل از شروع جنگ در اوکراین بودند، کشورهای عربی صرفاً اوضاع را زیر نظر دارند و هیچ اقدام واقعی انجام نمی دهند. نه این کشورها پیامدهای جنگ در اوکراین را کم اهمیت جلوه دادند و معتقد بودند که جنگ به زودی به پایان خواهد رسید.

بنابراین آنها برای پیامدهای بحران آمادگی ندارند. این در شرایطی است که هنوز مشخص نیست جنگ در اوکراین چه زمانی پایان خواهد یافت. هیچ کس نمی تواند پایان جنگ را پیش بینی کند. «ولادیمیر پوتین» به دنبال دستیابی به اهداف سیاسی و پیروزی در میدان است. او علاقه ای به تحریم های بین المللی و تأثیرات جنگ بر امنیت غذایی جهان ندارد.

جنگ در اوکراین: بحران غذایی در خاورمیانه؟

علی بکر، استاد روابط بین الملل در دانشگاه قطر نیز خاطرنشان کرد که هنوز زود است که با قطعیت بگوییم کشورهای عربی بر بحران امنیت غذایی غلبه خواهند کرد. زیرا هیچکس تضمین نمی کند که جنگ در سطوح مختلف ادامه پیدا نکند.

  خواسته های گروسی نباید فراملی باشد/ نباید از قطعنامه های جدید هراسی داشته باشیم

واردات و صادرات کالاها متوقف شده و قیمت کالاهای اساسی و مواد اولیه از جمله گندم و ذرت همچنان در حال افزایش است. این در حالی است که کشورهای عربی همچنان به جای برنامه ریزی و اجرای برنامه بر واکنش ها تکیه می کنند. آنها قصد واردات گندم از کشورهایی غیر از روسیه و اوکراین را ندارند و به فکر جایگزین نیستند. با ادامه جنگ و تلاش برای جایگزینی اوکراین و روسیه با کشورهای دیگر، کشورهای عربی هزینه های زیادی متحمل خواهند شد.

وی افزود: اگر جنگ ادامه یابد، بر اقتصاد، اجتماعی و امنیت اعراب تأثیر خواهد گذاشت. حتی اگر تعدادی از کشورهای عربی که نسبتاً به جهان خارج وابسته هستند، تحت تأثیر بحران غذایی قرار نگیرند، اکثر کشورهای عربی به ویژه در شمال آفریقا و همچنین کشورهایی که در بحران سیاسی هستند، قادر به تأمین ارز برای خرید نیستند. نیازهای اصلی آنها

یاسین التمیمی، نویسنده یمنی نیز گفت که افزایش قیمت مواد غذایی برای کشورهای عربی چالش برانگیزتر خواهد بود. این کشورها با سبد غذایی خود از مشکلات متعددی رنج می برند. حتی کشورهایی که می توانند بیشتر نیاز خود به گندم و سایر غلات و روغن را از طریق واردات تامین کنند، از مشکلاتی مانند عدم توانایی در ذخیره سازی یا کمبود ارز و … رنج می برند.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید