تشدید تلاش بازرگانان در آخرین ماه سال

10490 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، تشدید تلاش بازرگانان تحریم شده در آخرین ماه و مهم سال که در بررسی نهایی بودجه 1401 منعکس شده است، غیرعادی شده است. که شامل مجلس و چهره های سیاسی و اقتصادی از جناح های مختلف و رسانه های اصولگرا و اصلاح طلب است.

کمیسیون تلفیق با حمیدرضا حاجی بابایی، از متحدان سابق حسن روحانی در حزب اعتدال و توسعه، با عذرخواهی کلیشه ای سعی در استفاده از عذرخواهی های کلیشه ای در بودجه 1401 دارد. حذف آهسته و تدریجی ارز ترجیحی که از سال 1397 هر ساله به این بهانه تمدید می شود و رانت های فوق سنگین توزیع می کند. در نظر دارد 9 میلیارد دلار دیگر را به بهانه امرار معاش و در واقع کمک به سهامداران سیاسی اختصاص دهد.

بازرگانان به محض اطلاع از بازگشت تحریم ها در دوره دونالد ترامپ، یک سیستم چند ارزی ایجاد کردند که معنایی جز فساد ندارد و طی چهار سال گذشته 70 میلیارد دلار بر اقتصاد کشور تحمیل کرده و رکوردهای تورم 70 ساله را شکسته است. است.

جالب اینجاست که آمارهای مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی حاکی از آن است که پرداخت ارز ترجیحی باعث گران شدن کالاها شده است، اما رانت خواران از جمله ناظران متعجبی هستند که می گویند خسارت معیشتی مردم می خواهند 9 میلیارد دلار دیگر هزینه کنند. بذر این رانت سنگین به بهانه کمبود ارز کاشته شد. یعنی به خاطر تحریم ها بحث کردند. جریانات ارزی در کشور کاهش می یابد، بنابراین باید ارز ارزان تا 90 درصد را بین معدود توزیع کنیم!

  اعتماد به ارزهای دیجیتال در حال کاهش است

شکستن کمیسیون ادغام!

کمیته مشترک با اصرار بر ایجاد ارز ترجیحی در لایحه بودجه سال 1401 کشور که توسط دولت حذف شد، عملاً بیش از 5 درصد تغییرات بودجه را انجام داد که به معنای ایجاد تغییر اساسی در بودجه است که ممنوع است و قابل انجام نیست. اعمال شود.

با وجود ماده قانونی که اجازه نمی دهد بیش از 5 درصد لایحه بودجه در مجلس تغییر کند، کمیسیون تلفیق حاضر است قانون را به شدت زیر پا بگذارد و بودجه را زیر پا بگذارد اما رانت را حفظ کند.

در 4 سال گذشته قیمت کالاهای اساسی همزمان با قیمت دلار افزایش یافته و حتی یک دلار هم وارد جیب مصرف کننده نهایی نشده است. اگر ارز ترجیحی نبود تورم زیر 35 درصد بود و اختلاف طبقاتی به وضعیت فعلی نمی رسید.

تاجران واقعی تحریم طراحان و محافظان 4200 دلاری هستند که به بهانه امرار معاش از مردم فاکتور می گیرند، اما سود آن نصیب ذی نفعان قدرتمندی می شود که این رانت هنگفت را حفظ و توسعه می دهند.

در بودجه سال 1400، ابتدا 8 میلیارد دلار ارز ترجیحی در نظر گرفته شده بود، اما این رقم تا پایان سال تقریباً دو برابر می شود و اکنون فقط برای سه ماه اول سال 1401، 9 میلیارد دلار هزینه می کنند که باید درخواست شود. 12 ماه سال چقدر هزینه می کنند؟

در دور اول ایجاد نظام چند ارزی از ابتدای انقلاب و علیرغم اعتراض شدید کارشناسان که آن را مخرب می دانستند و در عین حال هزینه کمی برای جنگ کردند، اما میلیاردها دلار در تولید و عرضه اختصاص دادند. از کالاهای اساسی برای اجاره و سرانجام پس از 24 سال و در سال 1381 عاشق او شدند. به همین دلیل انتظار برای حذف این رانت هنگفت تا غارت صدها میلیارد دلار با اقتصاد سیاسی ایران ناسازگار است.

  اختصاص 330 هزار میلیارد تومان برای پرداخت حقوق بازنشستگان لشکری ​​و روستایی در سال آینده

انتظار می رود نمایندگان مردمی و مستقل مجلس علناً این رانت هنگفت را محدود کرده و در برابر فشار حاجی بابای و اطرافیانش مقاومت کنند و دولت مجبور به ایجاد تغییرات اساسی در لایحه بودجه نشود.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید