تصویب افزایش 30 درصدی قیمت بلیت هواپیما

گروه اجتماعی رجانیوز: یک روز پس از داغ شدن نقره چند شرکت هواپیمایی به دلیل گرانی، دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی دلیل افزایش 30 درصدی بلیت های مصوب شورای عالی هواپیمایی را اعلام کرد.

من گزارش میدم رجانیوز به گزارش تسنیم، روز گذشته سازمان جنایی کشور جریمه 119 میلیارد تومانی 8 شرکت هواپیمایی (4 شرکت هواپیمایی و 4 ارائه دهنده خدمات بلیت) را اعلام کرد.

غلامرضا صالحی «رئیس شعبه مهم و کشوری سازمان جنایی کشور» در این باره گفت: پس از اخبار و گزارش های مردمی مبنی بر افزایش خودسرانه قیمت بلیت هواپیما، تخلف 8 شرکت توسط شعب کشوری شناسایی شد. سازمان جنایی کشور

وی افزود: 4 شرکتی که اقدام به عرضه و فروش بلیت کردند به مبلغ 77 میلیارد تومان و 4 شرکت هواپیمایی به مبلغ 42 میلیارد تومان جمعاً 119 میلیارد تومان به صندوق دولت محکوم شدند.

وی تاکید کرد: این 8 شرکت علاوه بر میزان احکامی که نسبت به صندوق دولتی داشتند، ملزم به بازگرداندن نرخ های برابر با نرخ های مصوب سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولیدکنندگان شدند.

به گزارش تسنیم، یک روز پس از این اطلاعیه نشست خبری دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی در سالن CIP فرودگاه بین المللی مهرآباد برگزار شد.

مقصود اسعدی سامانی در این نشست خبری با اشاره به مشکلات صنعت هوانوردی گفت: شرکت های هواپیمایی در سال گذشته حدود 170 هزار و 125 پرواز داخلی انجام دادند. سال گذشته 277 هزار ساعت پرواز توسط شرکت های هواپیمایی داخلی انجام شد.

وی با بیان اینکه ظرفیت ایجاد شده 21 میلیون صندلی و 15 میلیون و 650 هزار و 228 مسافر جابجا شده است، افزود: 75 درصد اشغال مسافر و 25 درصد پروازها خالی است و در پروازهای خارجی نیز 3 میلیون و 257 هزار مسافر جابه جا شده اند. میزان اشغال پروازهای خارجی در سال گذشته 69 درصد بوده است.

وی درباره مسائل مربوط به افزایش قیمت پروازهای داخلی نیز خاطرنشان کرد: از اول آذرماه سال گذشته شرکت های هواپیمایی باید داوطلبانه 15 درصد کاهش دهند، در مقابل، دولت باید اقداماتی را برای جبران کاهش انجام دهد.

  بیمه رایگان 6 میلیون ایرانی در سال 1401

متاسفانه تاکنون هیچ اقدامی در زمینه تسهیلات بانکی، ارزی، تحقق مالیات فرودگاهی، تخفیف مالیات فرودگاهی و غیره صورت نگرفته است.

وی بیان کرد: امسال دستمزدها 39 درصد افزایش یافته است و تعرفه گمرکی قطعات و موتور هواپیما بر اساس ارز جهانگیری است که امسال به 25 هزار تومان افزایش یافته است. از سوی دیگر تورم جهانی وجود دارد که هزینه تامین قطعات را 30 درصد افزایش داده است، سال گذشته لاستیک هواپیما 1200 دلار خریداری می شد، امسال بالای 2700 دلار است. این امر منجر به افزایش هزینه های خطوط هوایی شده است.

دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی ادامه داد: با توجه به این مشکل درخواست های متعددی برای افزایش نرخ داشته ایم که اوایل امسال در شورای عالی هواپیمایی مطرح و تصویب شد. این افزایش قیمت نیز در جلسه کارشناسی تصویب شد.

سامانی در پاسخ به سوال تسنیم مبنی بر اینکه چند درصد شرکت های هواپیمایی درخواست افزایش قیمت کرده اند، گفت: بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه، نرخ بلیت آزادسازی شده و به عرضه و تقاضا بستگی دارد، ضمن اینکه تخفیف های اجباری حذف شده است.

دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی ادامه داد: بر اساس بررسی های انجام شده هزینه هر ساعت پرواز 40 دلار بود و پیشنهاد افزایش 37 درصدی را دادیم که با 30 درصد موافقت شد و این افزایش قیمت به بعد از پروازهای اربعین موکول شد. اما بعد از اجرای این پروازها متاسفانه این اتفاق نیفتاد. من خودم در شورای عالی هواپیمایی بودم و شاهد تصویب این افزایش قیمت بودم.

وی در خصوص تایید نشدن مصوبه شورای عالی هواپیمایی از سوی رئیس سازمان هواپیمایی کشوری گفت: در شورای عالی هواپیمایی بودم و ایشان افزایش قیمت را تایید کردند. برای اجرای قیمت ها در آن زمان مودب بودیم و به قول دولت تکیه کردیم و دولت باید ظرف 2 هفته افزایش قیمت را ابلاغ می کرد.

  روش افزایش تدریجی حقوق به نفع پرداخت کنندگان زیر 10 میلیون است

فعال نگه داشتن ناوگان هوایی با تعادل بلیط

وی با بیان اینکه برای قشر یک درصدی از جیب مردم هزینه می کنیم، یادآور شد: شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک شرکت دولتی در سال 1398 بالغ بر 3400 میلیارد تومان زیان دید، چرا باید از دهقانان هزینه کنیم. ثروتمند؟ از نظر دولت نباید ایرلاین ها متضرر شوند و جیب مردم خرج یک درصد شود. عدم تعادل در کرایه ها، سرمایه گذاری برای فعال نگه داشتن ناوگان را غیرممکن می کند.

وی با بیان اینکه حدود 50 درصد از ناوگان به دلیل کمبود سرمایه زمینگیر است افزود: با قیمت فعلی بلیت هواپیما بسیاری از ایرلاین ها زیان ده هستند. در این شرایط 90 درصد شرکت های دولتی زیانده هستند.

وی با بیان اینکه در صورت تداوم این روند در تابستان آینده با مشکلات زیادی در حوزه حمل و نقل هوایی مواجه خواهیم شد، اظهار داشت: هزینه خدمات فرودگاهی طی 10 سال از سال 90 تا 1400 90 برابر شده است.

دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی با تاکید بر اینکه روز به روز از توانایی شرکت ها در ارائه خدمات کاسته می شود افزود: در این شرایط دیگر شرکت ها قادر به ارائه خدمات به مردم نخواهند بود.

سامانی با بیان اینکه شرکت های هواپیمایی هیچ اقدام غیرقانونی انجام نداده اند، تصریح کرد: اقدامات برای توقف تعادل قیمت غیرقانونی است. شوراي اسلامي پذيرفت كه آزاد كردن بهاي بليت هواپيما از تعهدات دولت است.

وی با اذعان به حضور فعال دلالان در حوزه حمل و نقل هوایی گفت: در آخرین نرخ بلیت هواپیما که به تصویب شورای عالی هواپیمایی رسیده است، افزایش 30 درصدی اعمال شده است.

  تاثیر یارانه نقدی بر مخارج

وی با بیان اینکه هزینه سوخت در قیمت تمام شده بلیت هواپیما 2 درصد است و در صورت افزایش به 6 درصد، قیمت بلیت 18 درصد افزایش می یابد، عنوان کرد: اگر قانون را وضع کنیم، باید آن را اجرا کنیم. گردن ما از یک مو باریکتر است. از دادستان کل کشور می خواهیم به شرکت های هواپیمایی کمک کند و قانون افزایش قیمت ها را اجرا کند تا ایرلاین ها بتوانند دوباره روی پای خود بایستند و شرکت های چارتر کننده به عنوان یکی از عوامل اصلی اخلال در بازار حمل و نقل مسافر در حمل و نقل هوایی از چرخه فروش بلیت حذف شوند. ..

وی در پاسخ به این سوال که چگونه افزایش 30 درصدی نرخ بلیت پروازهای داخلی بدون ابلاغ افزایش قیمت از سوی دولت انجام شد، گفت: این اقدام به این دلیل انجام شد که حدود 8 ماه از تصویب شورای عالی هواپیمایی می گذرد و هیچ اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است. توجه. در این شرایط دیگر نمی توانستیم به ارائه خدمات حمل و نقل هوایی ادامه دهیم.

وی با بیان اینکه آیا فروشنده حاضر است خدمات یا کالاهای خود را به قیمت سال گذشته بفروشد، تصریح کرد: یکی از مشکلات ما در حوزه حمل و نقل هوایی شبکه توزیع است که شرکت های هواپیمایی به دلیل نقدینگی کم، پروازهای خود را چارتر می کنند. متاسفانه این یک اجبار برای خطوط هوایی است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه چارتر کننده بلیت ها را به صورت تکی به فروش می رساند نه بسته ای، این امر تلاطمی در بازار ایجاد کرده است. ما معتقدیم مسافران نعمت ما هستند و باید رضایت آنها را جلب کنیم و به همین دلیل سقف قیمتی را که برای بلیت ها در نظر گرفته ایم تعیین کرده ایم.

دیدگاهتان را بنویسید