تعرفه کدام کالاها باید صفر باشد؟ انقلاب صنعتی در ایران

12422 خبر اولیه

به نوشته سرمقاله، برای نوسازی صنایع کشور و بهبود تولید، تعرفه کالاها بر طیف وسیعی از کالاها با محوریت کالاهای سرمایه ای باید صفر باشد، در حالی که تخفیفات تعرفه ای و ارزی در 44 سال انقلاب شامل کالاهای وارداتی می شود. که اهمیت آن برنامه ریزی به نفع تجارت است. و مخالف تولید است. یارانه های داخلی نیز در قالب یارانه مصرف به ثروتمندترین اقشار رسیده است و نتیجه این سیاست معکوس اقتصادی ناکارآمدی فعلی است که جای حفاظتی ندارد و نیاز به تغییر اساسی دارد.

فناوری موجود در صنایع ایران معمولاً متعلق به نسل دوم فناوری ها بوده و بهره وری پایینی دارد و با هزینه های تولید ناشی از تولید تجهیزات فناوری نسل دوم به عنوان یک کالای سرمایه ای، نمی توان نقش مهمی را ایفا کرد و به دست آورد. مزیت در بازارهای جهانی . . نهادی به نام سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران برای نوسازی صنایع کشور راه اندازی شده است.

در روزهای اخیر که قانون باید با یکسال تاخیر اجرا شود و نرخ تعرفه کالاهای وارداتی بر اساس نرخ نقل و انتقال دلار یا همان سامانه محاسبه می شود.نرخ سود، نرخ سود یا عدم آگاهی از بدیهیات اقتصاد. وقتی واردات با نرخ روزانه باعث تورم می شود. در حالی که در 4 سال گذشته که رکورد 70 ساله تورم شکسته شد، نرخ تعرفه ورودی 4200 تومان و دلار اجاره 4200 تومان است. متاسفانه در ادبیات اقتصادی کشور شاهد بحث های پیش انتقادی هستیم. به عبارت دیگر، عده ای انتظار دارند با واردات کالا بر اساس دلار 4200 تومانی (و نه مثلاً 4300 تومانی که 500 درصد با بازار فاصله دارد) اقتصاد کشور را ساماندهی کنند، در حالی که کالاهای وارداتی با قیمتی به فروش می رسد. قیمت رایگان به دلار بی دلیل نیست که اقتصاد ایران در بی تدبیری گرفتار شده است، زیرا سیاستمداران می خواهند روش های بی اساس را در پیش بگیرند، مانند; 4200 دلار، 4200 دلار ورودیه، بانکداری غیرقانونی، مجوزهای متعدد و موانع راه اندازی کسب و کار، دولت بسیار کوچک و نالایق و… برای ارتقای اقتصاد کشور که غیرممکن است.

  صادرات لوازم خانگی تا سال 1404 دو برابر می شود / وظیفه ما تنظیم ، مدیریت و ساخت است

پیشنهاد هیئت تحریریه دفتر اقتصادی این است که دولت نباید به فکر تاثیر عوارض واردات بر تورم باشد، بلکه باید به فکر اصلاح نظام بانکی کشور برای مهار تورم و بازگشت به روش‌های علمی و سیاست‌های دقیق‌تر در خصوص تعرفه‌ها باشد. کشور وارد صحنه شود. چهارم فناوری است.

بر اساس این رویکرد، دولت باید تعرفه کالاهای سرمایه ای را به صفر برساند، مشروط بر اینکه این کالاها متعلق به نسل چهارم فناوری ها و بالاتر باشند. این امر باعث مدرن شدن صنایع کشور می شود و شاهد اتفاق مهمی در آینده صنعتی ایران خواهیم بود. برای جلوگیری از ورود فناوری‌های قدیمی به نام فناوری‌های مدرن، دولت باید از دو روش ترکیبی استفاده کند. کنترل خودکار مبتنی بر شفافیت حداکثری و اصلاح تیم کارشناسی در وزارت صمت.

ایجاد سامانه ای که تمامی فعالان صنعتی، نخبگان اقتصادی و رسانه ها بتوانند کالاهای وارداتی به کشور را با جزئیات مشاهده کنند، امکان تخلف واردکنندگان را فراهم می کند. سایر فعالان حوزه نیز با آگاهی از این مشکل، آن را به وزارت صمت گزارش می دهند که البته مانند کشورهای توسعه یافته با مشوق ها و بازدارندگی در برابر کلاهبرداری سود همراه است. علاوه بر این، ناظر، یعنی. سیستم رسانه ای نیز در خدمت ارتقای صنعت است.

تیم کارشناسی وزارت صمت برای این منظور ایجاد و آموزش ندیده، بلکه به یک بوروکراسی ضد تولید تبدیل شده است. هر چند باید برای هر شرکتی با پیگیری دقیق پرونده خاصی وجود داشته باشد که مربوط به نظام مالیاتی کشور است، اما به جاروبرقی و ساخت مافین های خودساخته می پردازد. این غیرقابل قبول است که یک شرکت ده ها میلیون دلار در دستگاه های نسل چهارم سرمایه گذاری کند، اما به اندازه یک شرکت بسیار کوچک مالیات بگیرد. این سازوکار باعث می شود شرکت ها در سیستم مالیاتی خود شفاف شوند، در غیر این صورت نمی توانند فناوری های جدید را با نرخ صفر وارد کنند.

  پاسخ افغان ها به دستور طالبان برای زنان

نتیجه این سیاست بر خلاف ظاهر، افزایش درآمدهای دولت است، زیرا اگرچه دولت از برخی درآمدهای تعرفه ای چشم پوشی می کند، اما به دلیل افزایش چشمگیر تولید، مالیات بر ارزش افزوده و درآمد; او خیلی بیشتر درآمد دارد.

نتیجه این می شود که ادامه سیاست خطی کنونی نتیجه ای جز ناکارآمدی ندارد و سخنان کسانی که با دلار 4200 دلاری پیوند مهر و موم کرده اند ارزش شنیدن ندارد و تنها منجر به گمراهی سیاستمداران می شود. دولت باید وظایف حاکمیتی خود را به درستی تعریف و اجرا کند که با آنچه تاکنون دیده ایم بسیار متفاوت است.

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید