تعیین سقف اجاره ای دستور پوشیدن مانتو در تابستان است!

7125 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، رئیس اتحادیه مشاوران املاک با انتقاد از تعیین سقف مجاز برای افزایش ۲۵ درصدی اجاره بها گفت: تورم افزایش می یابد. مثل این است که به مردم بگویید در تابستان کت بپوشید.

مصطفی گلی خسروی گفت: آنچه وزارت راه و شهرسازی به عنوان بسته سیاست های ساماندهی بازار اجاره به دولت تحمیل کرده و همچنین طرح دو فوریتی مجلس بدون کارشناسی کافی انجام شده است. طرح اتاق احتمالاً توسط هیئت امنا رد خواهد شد. در مورد دولت نیز شکست این سیاست در دو سال اخیر می تواند چراغی باشد که متأسفانه برای آنها تجربه نشده است.

وی افزود: دخالت دولت در بازار مسکن که تماماً در اختیار بخش خصوصی است اشتباه است. دستورالعمل ها باید ساده، آسان و قابل اجرا باشند. این گونه سیاست های دیکتاتوری علاوه بر اینکه تأثیری در کنترل بازار ندارد، منجر به اختلاف بین مالکان و مستاجران می شود. آنها گفتند اجاره بیش از 25 درصد افزایش نمی یابد و مستاجر را نمی توان بیرون کرد. این قوانین منجر به فرار سرمایه می شود. صاحبخانه وقتی این را دید، با فشارهای روزافزون خانه اش را فروخت و به ترکیه رفت.

رشد اجاره بها در کشور بیش از سه برابر دستورالعمل دولت است

وی خاطرنشان کرد: از سال 1399 به بعد اعلام کردند که اجاره بها در تهران نباید بیش از 25 درصد افزایش یابد. افزایش 46 درصدی اجاره بها در پایتخت رخ داد. در برخی نقاط تهران به 100 درصد رشد کرده ایم. در شهرهای کوچک نرخ مجاز 15 درصد تعیین شده بود اما امسال نرخ رشد اجاره بها در کشور طبق آمار رسمی 50 درصد اعلام شد. یعنی تعداد بخشنامه های دولتی را بیش از سه برابر کرده است. چه زمانی مردان می خواهند از شکست برخی از برنامه های خود درس بگیرند؟

  کمک هزینه ماه اول که به کلیه ذینفعان قبلی / وزارت رفاه اجتماعی برای رسیدگی به درخواست ها ظرف یک ماه پرداخت می شود.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه اجاره واحدها به نوعی کمک به اقتصاد خانوار است، گفت: صاحب خانه تمام عمر خود را صرف خوراک، پوشاک و تیراژ کرده و برای تامین معاش خود یک بلوک اضافی خریداری کرده است. خانواده. در شرایط اقتصادی فعلی که همه درگیر آن هستند، به صاحبخانه می گویید که اجاره بها را بیش از 25 درصد افزایش ندهد. مثل این است که مردم را در تابستان کت بپوشند!

خسواری حفظ سرمایه گذاری را یکی از اولویت های کشور می داند و می افزاید: اسلام به اموال احترام می گذارد و بر حفظ جایگاه سرمایه گذاران تاکید دارد. اگر یک نفر چند خانه اجاره می کند دولت باید تشویقش کند و از کمک به ساخت مسکن تشکر کند نه اینکه تحت هر فشاری از بازار مسکن فرار کند.

افزایش قدرت خرید متقاضیان مسکن با وام ۷۰۰ میلیونی

وی همچنین درباره پیشنهاد وزیر راه و شهرسازی مبنی بر افزایش وام مسکن به 600 یا 700 میلیون تن گفت: افزایش تسهیلات خوب است و می تواند به افزایش قدرت خرید متقاضیان کمک کند. مشروط بر اینکه مدت بازپرداخت 20 سال یا بیشتر باشد. در شرایط فعلی که قیمت مسکن به دلیل عملکرد ضعیف دولت های گذشته شش تا هفت برابر شده است، تسهیلات و بسته های تشویقی مفید خواهد بود.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک افزود: افزایش مبلغ وام مسکن در صورتی مفید است که به ابزار تجاری بانک ها تبدیل نشود. اگر بانک ها بخواهند بیش از 11 میلیون تن اقساط از مشتریان با سود 18 درصد دریافت کنند، افراد کمی می توانند این وام را دریافت کنند. اگر قرار است بانک های اسلامی داشته باشیم، نرخ سود تسهیلات 700 میلیون تومانی باید حداکثر 4 درصد باشد. با سود 18 درصدی فعلی، مردم باید بیش از یک میلیارد تن در 12 سال بپردازند.

  25 میلیون و 669 هزار نفر 3 دوز واکسن کراون دریافت کردند

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه تسهیلات 700 میلیونی می تواند 60 تا 700 درصد هزینه مسکن در جنوب تهران را پوشش دهد، گفت: در حال حاضر کمترین میانگین قیمت مسکن متعلق به منطقه 18 تهران است. با میانگین 15.7 میلیون تن می‌گوید: «بر این اساس، این وام می‌تواند بیش از 90 درصد قیمت مسکن در منطقه را پوشش دهد، اما برای مناطق دارای کلان‌شهر نیز باید در نظر گرفته شود.

در کشورهای توسعه یافته وام 90 درصد قیمت مسکن را پوشش می دهد

خسروی با اشاره به پرداخت مسکن در کشورهای توسعه یافته گفت: وام در اروپا و آمریکا بیش از 90 درصد قیمت مسکن را پوشش می دهد. من معتقدم دولت نباید سقف وام مسکن را تعیین کند و در حد توان متقاضی تسهیلات بدهد. این اقدام علاوه بر کمک به صاحب خانه شدن بسیاری از مردم، باعث تقویت صنعت ساختمان و بازار مسکن به عنوان بخش پیشرو در اقتصاد کشور و افزایش اشتغال خواهد شد.

رکود در بازار مسکن در اردیبهشت

وی در تشریح وضعیت بازار مسکن در اردیبهشت ماه گفت: وضعیت بازار چندان مناسب نبود و همچنان رکود وجود دارد. دلیل اصلی آن به قدرت خرید پایین نامزدها مربوط می شود. برخی تحلیل ها و مصاحبه های غیرکارشناسی با برخی افراد که انتظارات تورمی را القا می کند نیز در تشدید رکود موثر است.

منبع: ایسنا

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید