تعیین سقف اجاره بها تکرار سیاست شکست خورده روحانی توسط رئیسی

12501 خبر اولیه

به گزارش تحریریه، سعید لطفی درباره بسته پیشنهادی وزارت راه و شهرسازی برای ساماندهی و کنترل بازار اجاره گفت: محتوای بسته پیشنهادی دولت برای کنترل بازار اجاره، راه حل موثری برای کنترل این بازار ندارد. در کوتاه مدت به طور کلی مشکلات بازار اجاره یک شبه به وجود نیامده است که با نسخه و ضرب الاجل قابل حل است.

وی با تاکید بر اینکه تلاطم بازار اجاره در شرایط فعلی به دلیل ناکارآمدی و بی توجهی در دولت های گذشته به بالاترین حد خود رسیده است، گفت: اگرچه نمی توان همه نابسامانی بازار رانت ها را مقصر دانست، اما به لحاظ تصمیمات اتخاذ شده به کنترل بازار اجاره، وارد دولت نقدی شده است.

لطفی با بیان اینکه اجاره سقف اجاره یک سیاست شکست خورده است که در برابر آن مقاومت می کند، گفت: بازار اجاره بازاری نیست که بتوان با روش های دستوری کنترل کرد، زیرا نرخ اجاره بها به دلیل میانگین هزینه مسکن و شرایط است. اقتصاد کلان و تورم کل.

یکی از اعضای هیئت مدیره اتحادیه مشاوران املاک افزود: در سال های اخیر قیمت مسکن به شدت افزایش یافته و به دلیل این مشکل قیمت اجاره بها افزایش یافته است. زمانی که قیمت مسکن افزایش می یابد و تورم در جامعه به حداکثر خود می رسد، بازار اجاره نیز تحت تاثیر مولفه های اقتصادی به طور خود به خود رشد می کند. در چنین مواقعی ممکن است درصد افزایش اجاره بها ناشی از رفتار مالکان باشد، اما نمی توان این را خلاصه کرد، زیرا فرمول تعیین بازار اجاره کاملا مشخص است.

  زمان ثبت نام مردان مجرد بالای 25 سال در سامانه نهضت ملی مسکن تعیین شد.

وی ادامه داد: اگرچه در سال های اخیر دولت ها با سیاست هایی مانند مسکن مهر، اقدام ملی مسکن و در حال حاضر نهضت ملی مسکن تلاش کرده اند الگوی عرضه و تقاضای مسکن را متعادل کنند، اما در عمل این سیاست ها تنها معضل مسکن را محدود کرده است. و در نقش آرامش بخش بودند و نتوانستند درد بزرگ بازار مسکن را التیام بخشند.

لطفی گفت: در شرایط کنونی بازار مسکن، زخم های قدیمی این بازار مرهم شده است.

یکی از اعضای اتحادیه مشاوران املاک ادامه داد: تجربه نیز نشان داده است که سیاست های کیفری برای ارسال مسکن برای درآمد مالیاتی به دولت کم است و همه این شرایط نشان می دهد که این سیاست حتی در آرامش بازار نیز موثر نیست. از سوی دیگر دولت وعده کنترل بازار اجاره بها را با افزایش تولید داده است، در حالی که به دلیل افزایش قیمت کالاها و شرایط اقتصادی کشور، تامین مسکن با مشکلات زیادی مواجه شده است. دولت باید به طور واضح و دقیق مشخص کند که می خواهد چند واحد را برای مدت زمان مشخص بسازد و در چه مناطقی بسازد و این ساخت و سازها به طور خاص چه تاثیری بر مستاجران خواهد داشت.

وی تاکید کرد: بسته حمایتی دولت در حوزه اجاره بها از نظر شکل و نام فقط از مستاجران حمایت می‌کند و در عمل نه تنها از مستاجران حمایت نمی‌کند، بلکه آسیب‌های روانی ناشی از مشکلات اجاره‌بها را تشدید می‌کند. بسته حمایتی دولت بوق می زنند اما از طرفی مستاجران خانه وارد عمل می شوند. تغییری در وضعیت آنها وجود ندارد و این بسته نمک بر زخم مستاجران می پاشد.

  تفاوت قیمت محصولات ایران خودرو در کارخانه و بازار + جدول قیمت

لطفی گفت: تصمیم برای اعطای وام مسکن نیز به دلیل بالا بودن نرخ سود بانکی و محدودیت منابع بی نتیجه بود. این وام بیش از آنکه حافظ منافع مستاجران باشد به نفع نظام بانکی است و عدم تمایل به دریافت این وام ناشی از استیصال مستاجرین است.

منبع: ایلنا

پایان /

دیدگاهتان را بنویسید