تغییر زمین بازی هسته ای/ موسسه آمریکایی: زمان فرار هسته ای ایران به صفر رسیده است

گروه بین الملل رجانیوز: روز دوشنبه 10 اوت، وزارت خزانه داری آمریکا یک شرکت اماراتی، 4 شرکت هنگ کنگی، یک شرکت سنگاپوری و یک کشتی را تحریم کرد. دلیل: نقض تحریم های آمریکا علیه صنعت پتروشیمی ایران. اسامی به شرح زیر است:

Blue Cactus Heavy Equipment and Machinery Parts Spare Parts Trading LLC, UAE

“FARWELL CANYON HK LIMITED” یک شرکت از هنگ کنگ

شرکت کشتیرانی جنگجوی طلایی LIMITED” هنگ کنگ

PIONEER SHIPMANAGEMENT PTE. LTD» سنگاپور

شرکت هنگ کنگ “PZNFR TRADING LIMITED”.

شرکت بازرگانی بین المللی شکوفی محدود” هنگ کنگ

“GLORY HARVEST” را به شرکت “GOLDEN WARRIOR” ارسال کنید.

14010512000190 Test NewPhotoFree خبر اولیه

هدف افزایش سطح تنش هسته ای در رویارویی با ایران است. اما تهران در آستانه یک سال از روی کار آمدن رئیس دولت سیزدهم به واشنگتن نشان داد که سیاست دیگری در قایقرانی آمده است. کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی روز دوشنبه 19 مرداد اعلام کرد که ایران گازرسانی به 1000 سانتریفیوژ پیشرفته از جمله 500 سانتریفیوژ پیشرفته IR-6 را آغاز کرده است.

14010512000183 Test NewPhotoFree خبر اولیه

برای درک مشکل کافی است بدانید که ظرفیت غنی سازی IR-6 حدود 6 تا 10 برابر سانتریفیوژهای اصلی IR-1 است. پیشرفته ترین سانتریفیوژ ایران IR-9 با ظرفیت غنی سازی 50 SWU است. هدف دستیابی به حداقل 190000 واحد (USU) است. به این معنی که می توان از 3800 سانتریفیوژ IR-9 به جای 190000 IR-1 برای رفع نیاز ذکر شده استفاده کرد.

مبارزات غرب علیه برنامه هسته ای ایران در پاییز 2002 آغاز شد. 20 سال زمان کافی برای رفع تردیدها در مورد تحقیقات ادعایی موسوم به PMD است. کمی زائد است که صبر ایران بر همان پاشنه های قبلی چرخید. اسلامی، رئیس هسته‌ای ایران روز دوشنبه ۱۹ مرداد گفت:

  دستاوردهای شگفت انگیز در مبارزه با HIV

پس از خروج از برجام، طرف غربی دوباره اتهاماتی را که در گذشته مطرح کرده بود، مطرح می کند… حدود 20 سال است که این سوالات نادرست را مطرح می کنند… این برای ایران قابل قبول نیست… بنابراین، ” این تصمیم گرفته شد تا تمام دوربین‌های موجود در معامله حذف شوند تا طرف مقابل بداند که من مجبور نیستم دوباره این اتهامات نادرست را مطرح کنم زیرا پرونده سال‌ها پیش بسته شده است.»

برنامه هسته ای ایران در پیشرفته ترین مرحله تاریخ خود قرار دارد

کمال حرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران، در 26 ژوئیه در مصاحبه با الجزیره گفت که «ایران توانایی ایجاد بمب اتمی را دارد». جواد لاریجانی، دیپلمات باسابقه وزارت امور خارجه نیز در گفت‌وگوی ویژه خبری پنجم تیرماه گفت: «اگر ایران بخواهد سلاح هسته‌ای بسازد، هیچ‌کس نمی‌تواند جلوی ما را بگیرد.» محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی، در 19 مرداد گفت: «همانطور که آقای حرازی گفته است که ایران توانایی های فنی ساخت بمب اتمی را دارد، اما چنین برنامه ای در دستور کار نیست.

نکته گزاره های فوق این است که برنامه هسته ای ایران در تئوری و فناوری به هدف خود رسیده است.

14010512000589 Test NewPhotoFree خبر اولیه

تعداد سانتریفیوژهای IR-4 در ایران | بازه زمانی: 2011-2022 | منبع: داعش

مؤسسه علم و امنیت بین‌المللی آمریکا (ISIS) در گزارشی تعداد سانتریفیوژها در ایران را بر اساس مدل تخمین زده است. البته لازم به ذکر است که آمارهای ذکر شده به صورت مستقل توسط فارس تایید نشده و صرفا جهت اطلاع رسانی ادعای موسسات تحقیقاتی غربی ارائه شده است.

  هشدار جدی به مردم امیر

نمودار مربوط به سانتریفیوژهای IR-4 نشان می دهد که تعداد این نسل از سانتریفیوژها در بالاترین حد ممکن است و به 524 دستگاه رسیده است. روزنامه خراسان ظرفیت غنی سازی این نسل را 5.5 درصد برآورد کرده است که بیش از 5 برابر IR است. -1. این آمار تا 9 خرداد 1401 است.

14010512000590 Test NewPhotoFree خبر اولیه

تعداد سانتریفیوژهای IR-6 در ایران | دوره: 2011-2022 | منبع: داعش

بر اساس گزارش موسسه علوم و امنیت بین‌الملل (ISIS)، نمودار مربوط به سانتریفیوژهای IR-6 نشان می‌دهد که تعداد این نسل از سانتریفیوژها به 538 سانتریفیوژ رسیده است که در مقایسه با دوران قبل از برجام، جهشی بسیار زیاد است. یعنی حدود سه ماه پیش. روزنامه خراسان ظرفیت غنی سازی این سانتریفیوژ نسل را 10 برابر یعنی 10 برابر ظرفیت IR-1 برآورد کرده است.

مؤسسه علوم و امنیت بین‌الملل (داعش) نوشته است که تعداد کل سانتریفیوژهای مدرن ایران تا 9 ژوئن 1401، 2228 سانتریفیوژ بوده است. بر اساس ابلاغیه ایران به آژانس بین المللی انرژی اتمی و قانون اقدامات راهبردی، این موسسه اعلام کرد که ایران قصد دارد 1200 سانتریفیوژ پیشرفته دیگر را نصب کند و مجموع سانتریفیوژهای پیشرفته را به 3400 برساند. عددی که در تاریخ هسته ای ایران بی نظیر است.

ایهود باراک، نخست وزیر سابق رژیم صهیونیستی در مجله تایم نوشت: ایران در تابستان امسال عملا به کشور آستانه هسته ای تبدیل خواهد شد. دولت آستانه هسته ای به کشوری اطلاق می شود که سلاح هسته ای ندارد اما دانش و منابع لازم برای تبدیل شدن سریع به یک نیروی مسلح هسته ای را دارد. باراک در ادامه نوشت: ایران در آستانه عبور از نقطه بی بازگشت برای عضویت در باشگاه هسته ای است. نخست وزیر سابق رژیم صهیونیستی اعتراف کرد که برای توقف برنامه هسته ای ایران با یک حمله نظامی دیگر خیلی دیر شده است.

  مرز ایران و ترکیه منزوی شد پایگاه اطلاع رسانی رجا

14010512000789 Test NewPhotoFree خبر اولیه

دیوید آلبرایت، رئیس مؤسسه علم و امنیت بین‌الملل به همراه سارا باکهارت در این مؤسسه نوشت: «ایران از آستانه جدید و خطرناکی عبور کرده است. زمان نجات هسته ای ایران اکنون به صفر رسیده است. [۴] اصطلاح شکست هسته ای به مدت زمان لازم برای تولید مواد شکافت پذیر مورد نیاز برای ساخت بمب اتمی اشاره دارد. هر چه زمان به صفر نزدیکتر باشد، یک کشور به توانایی ساخت بمب اتمی نزدیکتر است.

تغییر زمین بازی

واضح است که راهبرد هسته ای دولت رئیس جمهور این است که تمام ایده های غربی درباره «ایران دوران روحانی» را نابود کند. نتیجه این است که آمریکا چند ساعت پس از اقدام 10 اوت با پاسخ ایران مواجه می شود. اما بازی در آن سطح باقی نمی ماند.

داستان برنامه هسته‌ای ایران و تحریم‌های غرب، داستان غذای نخورده و دهان سوخته است. یعنی به دلیل کمبودش با ایفای نقش محوری اصحاب باقی در سال 1387 تحت شدیدترین تحریم های تاریخ جهان قرار می گیرد.

اکنون در دستور کار، استراتژی تغییر شیوه رویارویی ایران با آمریکا در موضوع هسته ای از حالت تدافعی به تهاجمی است. سخنان رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران و دیگر مقامات کشورمان سرآغاز سطح جدیدی از مخالفت با اقدامات ضد ایرانی غرب است.

دیدگاهتان را بنویسید