تغییر قطب نما سیاست خارجی الجزایر از غرب به شرق

به گفته سردبیران، روزنامه «العرب» چاپ لندن در گزارش خود از بازنگری در سیاست خارجی الجزایر و تقویت روابط این کشور با چین و روسیه نوشت. این نشان می دهد که این کشور در حال تغییر قطب نما سیاست خارجی خود به سمت شرق و دور شدن از آمریکا است.

اگرچه الجزایر از زمان استقلال خود در سال 1962 به روابط خوب خود با کشورهای شرقی شهرت داشت، اما شرایط کنونی بین المللی این کشور را مجبور به اتخاذ تصمیمی سرنوشت ساز در سیاست خارجی خود کرده است. در همین راستا، «لیلی زاروکی» فرستاده ویژه مسئول مشارکت های بزرگ بین المللی در وزارت امور خارجه الجزایر اعلام کرد که کشورش درخواست رسمی برای پیوستن به گروه «بریکس» شامل برزیل، روسیه و… هند، چین و آفریقای جنوبی. چند روز قبل از این درخواست، وزارت امور خارجه الجزایر اعلام کرد که یک قرارداد همکاری راهبردی با چین امضا کرده است که شامل اقتصاد، انرژی، هوا و فضا و امور فرهنگی است.

الجزایر نفوذ بیشتری بر روسیه خواهد داشت - TFIGlobal

از سال 2013، چین با پیشی گرفتن از فرانسه که 20 سال این مقام را در اختیار داشت، بزرگترین صادرکننده کالا به الجزایر بوده است. در سال 2018، الجزایر نیز به طرح کمربند و جاده چین پیوست. همزمان با این اقدامات، بر اساس اظهارات «رمضان لماماره» وزیر امور خارجه این کشور، روسیه و الجزایر نیز خود را برای سفر «عبدالمجید تبون» به مسکو در روزهای پایانی سال جاری آماده می کنند.

چند روز پیش، سعید شنفریها، فرمانده ارتش الجزایر برای دومین بار در سال 2022 با دیمیتری شوویگو، مدیر دپارتمان فدرال همکاری های نظامی روسیه دیدار کرد و دو طرف درباره همکاری های نظامی دوجانبه گفتگو کردند. این نشست همزمان با اعلام رسانه ها مبنی بر اختصاص بودجه هنگفت 10 میلیارد دلاری الجزایر برای تامین تسلیحات در سال های آینده بود.

  چه کسی می خواهد بر متن سفر ریاست جمهوری به مسکو سایه بیندازد؟

بر اساس گزارش های بین المللی، الجزایر سومین واردکننده بزرگ تسلیحات از روسیه در جهان است و مسکو بزرگترین تامین کننده سلاح و مهمات مورد نیاز ارتش الجزایر با بیش از 50 درصد است. چنین اقداماتی نشان می دهد که الجزایر رسماً در تلاش است روابط خود را با محور شرقی که روسیه و چین نمایندگی می کنند، تقویت کند. در عین حال، در نتیجه جنگ اوکراین، شکاف بزرگی بین روسیه و کشورهای غربی و در راس آنها آمریکا ایجاد شده است.

آگوست گذشته، مؤسسه تحقیقات واشنگتن گزارشی را با عنوان «سیاست خارجی الجزایر در بسیاری از مسیرها» به قلم واسیلیس پتروپولوس، کارشناس درگیری ها در خاورمیانه و شمال آفریقا منتشر کرد و در آن اعلام کرد که الجزایر در حال تجربه مهمترین شرایط است. در تاریخ دیپلماتیک کشور زمان پایان جنگ داخلی در دهه 90 قرن گذشته بود. تمایل الجزایر برای تقویت روابط خود با چین و روسیه اتفاق جدیدی نیست. اما الجزایر احساس می کند که واشنگتن همیشه آشکارا از مراکش علیه آن کشور در مناقشات پیرامون جبهه پولیسارو و اختلافات در جنوب صحرای آفریقا حمایت می کند. این مشکل باعث نزدیک شدن این کشور به روسیه و چین شده است و این دو کشور در این زمینه از الجزایر استقبال می کنند.

این به این دلیل است که در نتیجه جنگ اوکراین و روسیه، کشورهای غربی پس از تحریم انرژی روسیه به الجزایر و گاز طبیعی آن بیشتر نیاز داشتند. با ادامه جنگ در اوکراین و ارزیابی مجدد این کشورها از روابط خود، تصمیم الجزایر در مورد همسویی با محور شرقی یا غربی بر جایگاه منطقه ای و بین المللی آن تأثیر می گذارد.

  جایزه موج مجازی در برابر عنکبوت

تغییر قطب نما سیاست خارجی الجزایر از غرب به شرق

سایت «اویل پرایس» نیز در بخشی از گزارش خود به قلم «جیمز دورسی» کارشناس مسائل امنیتی و انرژی می نویسد چرا آمریکا به الجزایر به عنوان تولیدکننده گاز در قاره آفریقا، اروپا به عنوان اولین مشتری گاز الجزایر نسبت به الجزایر نرم است. اگر آمریکا بفهمد که منافع آمریکا در “اروپا امن” به بهترین وجه این است که واشنگتن با الجزایر به عنوان یک دوست رفتار کند.

روزنامه الجزایری «الشروک» نیز در بخشی از گزارش خود از «محمد مسلم» تحلیلگر الجزایری نوشت پرونده انرژی برگ برنده ای در دست الجزایر است که باعث می شود این کشور از آن در عرصه دیپلماسی و سود استفاده کند. جایگاهی در میان نیروها بنابراین گفتگوها در مورد جاده ابریشم و پیوستن به برجام و امضای توافقنامه همکاری راهبردی جامع الجزایر با چین جان تازه ای به طرح کمربند و جاده می بخشد و همچنین الجزایر را به گامی مهم برای تبدیل شدن به یک مرکز اقتصادی و دیپلماتیک تبدیل می کند. کشوری در قاره آفریقا

پایان/

دیدگاهتان را بنویسید